Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jka za pomocą woltomierza zmierzyś prąd?

lamer1 06 Gru 2003 23:25 2328 16
  • #1 06 Gru 2003 23:25
    lamer1
    Poziom 21  

Jka za pomocą woltomierza zmierzyś prąd? (powyrzej 10A)

0 16
  • #2 06 Gru 2003 23:31
    Limi
    Poziom 18  

Wstawiasz w szereg opór np. 0,1 Om (bo masz tu spory prąd)i mierzysz na nim spadek napięcia.Dalej prawo Ohma i wynik gotowy.

0
  • #3 07 Gru 2003 00:05
    lamer1
    Poziom 21  

Ok dzięki, to było lamerskie pytanie.
    Niestety najpierw napisałem, a później pomyślałem. Prawo Ohma wszystko wyjaśnia.
    Sory za zaśmiecanie forum

0
  • #4 07 Gru 2003 17:54
    radiosimon
    Poziom 28  

Zresztą nie ma miernika który by mierzył prąd. Zawsze mierzone jest napięcie z bocznika albo pole elektromagnetyczne wokół przewodu (cęgi).

0
  • #5 07 Gru 2003 18:42
    beatom
    Poziom 31  

radiosimon napisał:
    Zresztą nie ma miernika który by mierzył prąd. Zawsze mierzone jest napięcie z bocznika albo pole elektromagnetyczne wokół przewodu (cęgi).

nie zawsze
    troche szkoly nigdy nie zaszkodzi np:http://slimak.sciaga.pl/prace/praca/14601.htm i wiele innych
    Czerwony pasek do czegos zobowiazuje

0
  • #6 07 Gru 2003 18:56
    DAREK4444
    Poziom 19  

I pisz raczej jakim amperomierzem jak chcesz mierzyć natężenie prądu, bo woltomierzem to napięcie sie mierzy :). Pozdro

0
  • #7 07 Gru 2003 20:08
    radiosimon
    Poziom 28  

:arrow: beatom zgoda nie zawsze. Uźyłem złego słowa bo są inne przyrządy.
    PS. Do szkoły chodze i nikt nie jest nieomylny :wink:

:arrow: DAREK4444 Dzięki za cynk ale jak przyłożysz voltomierz do odpowiedniego bocznika to mierzysz napięcie które jest proporcjonalne do prądu, więc defacto metodą techniczną mierzysz prąd.

:arrow: DAREK4444, beatom pokażcie mi miernik który bezpośrednio mierzy prąd elektryczny a nie tylko jakąś zależność fizyczną od tego prądu. :wink:

0
  • #8 07 Gru 2003 21:56
    bobo
    Poziom 28  

Re, radiosimon...Licznik poboru energii elektrycznej
    Pozdrowka

0
  • #9 07 Gru 2003 22:25
    radiosimon
    Poziom 28  

To po co się kręcą tarcze w środku? Zmień napięcie, częstotliwość i już wskazania będą inne w takim mierniku. Poza tym energia elektryczna to coś innego niż natężenie prądu :wink:

0
  • #10 07 Gru 2003 23:20
    bobo
    Poziom 28  

Re, radiosimon...poczytaj o zasadzie dzialania , goraco polecam Podstawy elektrotechniki a w nich np. pomiary energii elektrycznej w ukladzie Arrona, energia to, miedzy innymi, praca pradu, pozniej wyglaszaj teorie o krecacych sie tarczach i innych glupstwach. Pole hamujaco - napedzajace mozna przetworzyc na "wodotrysk" lub cokolwiek innego.
    A tak na marginesie bezposrednio, mozna mierzyc prad np. 100uA, miernikiem 1mA - bez bocznikow ( dla informacji, takie mierniki kiedys produkowano ). Nie kazdy amperomierz musi byc wyposazony w bocznik.
    Pozdrowka

0
  • #11 08 Gru 2003 09:39
    awkp
    Poziom 17  

Wskaźniki prądu ładowania władowarkach do akumulatorów samochodowych to po prostu amperomierze. Włączone są w szereg z akumulatorem i mierzą bezpośrednio prąd. Mają kilka uzwojeń z grubego drutu i żadnego bocznika.

Andrzej

0
  • #12 08 Gru 2003 09:48
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

zgadza sie ale pewie zaraz ktos napisze ze to voltomierze ktore mierzą napięcie same na sobie :))))))))))

0
  • #13 08 Gru 2003 09:59
    Tdv
    Poziom 33  

Dr.Zepsuj: Jeżeli tak na to patrzeć to każdy miernik elektromagnetyczny (magneto elektryczny) jest amperomierzem. Dlaczego? Bo zgodnie z prawami fizyki wychylenie wskazówki następuje wskutek działania siły elektromagnesu (jakim jest cewka), a siła ta jest wywoływana prądem, a nie napięciem.

0
  • #14 08 Gru 2003 10:12
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

to tez sie zgadza tyle ze wiekszosc mirników używa róznego rodzaju boczników i dzielników, a te samochodowe faktycznie nie. tam jest SAM miernik. i co on mierzy? prąd czy też napięcie na samym sobie?

0
  • #15 08 Gru 2003 16:27
    radiosimon
    Poziom 28  

:arrow: bobo: Według ciebie pole chamujące = natężenie prądu bo nie kumam? Jakiekolwiek pole to już nie natężenie prądu tylko conajwyżej zależność wynikająca z niego.
    PS. Poprawiłem sie i napisałem ze nie do wszystkich pomiarów potrzebny jest bocznik. Jak cytujesz to cytuj dokładnie (mój 2 post w temacie).

0
  • #16 08 Gru 2003 18:22
    bobo
    Poziom 28  

Re,Radiosimon, Jest mi smutno ze nie kumasz, polem magnetycznym mozna urzadzenie lub obiekt, wprawiac w ruch lub go hamowac, przyklad: naped liniowy ( a propo licznika, tam do hamowania tarczy stosuje sie magnes staly ) i w obu przypadkach plynie przez cewke/i prad, to chyba nie trzeba tlumaczyc. Czy cytuje poprawnie? cytat ...pokażcie mi miernik który bezpośrednio mierzy prąd elektryczny a nie tylko jakąś zależność fizyczną od tego prądu...sic!, a co to wogole za wymysl, co to znaczy bezposrednio? to znaczy ze elektrony w przewodniku maja nam sie pokazywac na oczy i krzyczec jaka maja wartosc lub kolor? zawsze i we wszystkim istnieja zaleznosci, kazdy miernik wychylowy dziala na takiej zasadzie i wcale nie jest nikomu potrzebne zastanawianie sie nad zasada jego dzialania kiedy dokonuje sie jakiegos pomiaru ( w koncu, nie trzeba konczyc medycyny jak kogos boli glowa ) ostatecznie to mozna ogladac ruch elektronow za pomoca mikroskopu elektronowego. Zreszta post kol. Lamer1 byl o czym innym, i te dywagacje oraz udawadniania sa juz niepotrzebne.
    Pozdrawiam
    Dzieki za troche powtorki z elektrotechniki. :)

0