Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amperomierz i woltomierz - jaki rodzaj prądu + podłączenie.

10 Cze 2017 16:22 5277 43
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    Widzisz na oznaczeniach mierników znaczek "~" to powinieneś się domyślić.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 42  
    fafikdog napisał:
    Dlaczego przy podłączeniu jak poniżej żarówka świeci, a amperomierz działa, ale voltomierz nic?
    Dlatego, że tam widzę zasilanie prądem stałym , a woltomierz jak już ustalono jest na napięcie zmienne.
  • Admin Elektroenergetyka
    Amperomierz też jest na prąd zmienny. W dodatku prawidłowo wskazuje powyżej 1A. Ciekaw jestem co to za żarówka i jaką posiada moc.
  • Poziom 12  
    Żarówka 60W, zasilanie prądem zmiennym.
  • Specjalista elektryk
    fafikdog napisał:
    Żarówka 60W, zasilanie prądem zmiennym.
    A na schemacie kolega podał, że prądem stałym. Wygląda na to, że woltomierz jest uszkodzony. Zresztą ustój elektormagnetyczny powinien odchylać wskazówkę zarówno przy prądzie stałym jak i zmiennym.
    pzdr
    -DAREK-
  • Moderator - Elektryka
    Łukasz-O napisał:
    Amperomierz też jest na prąd zmienny. W dodatku prawidłowo wskazuje powyżej 1A.

Łukasz, gdzie to widzisz ?
    Albo mam coś z oczami albo z ekranem - ale widzę wskazówkę wychyloną poniżej zera...

fafikdog napisał:
    zasilanie prądem zmiennym.

Napięcia przemiennego nie oznacza się symbolem baterii/akumulatora ani plusem i minusem.
  • Poziom 12  
    To jeszcze dwie rzeczy:
    1- gdyby był uszkodzony to żarówka by świeciła? Tak, przecież jest podłączony równolegle.
    2- amperomierz po podłączeniu żarówki 60W wskazuje ok. 0,26A. Co można zrobić, żeby wskazywał więcej (bez podłączania kolejnej żarówki, rezystor jakiś?)?
  • Specjalista elektryk
    Albo woltomierz źle podłączyłeś, albo jest uszkodzony.

Pozostaje tylko do wyjaśnienia - skąd Łukasz wziął te 1A?

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 12  
    Darom napisał:
    Albo woltomierz źle podłączyłeś, albo jest uszkodzony.

Da się naprawić czy nowy?
  • Poziom 30  
    Łukasz się nie dokładnie wyraził, ale jestem pewien że koledzy dobrze wiedzą co miał na myśli.
    Chcecie go tylko złapać za słówka. Ogólnie to są wskaźniki i nigdy nie pokazują zbyt dokładnie.
    W tym dokładnie przypadku w miarę dokładnie można odczytać obciążenie powyżej 1A, a w woltomierzu napięcie powyżej 50V.
  • Poziom 42  
    fafikdog napisał:
    Co można zrobić, żeby wskazywał więcej (bez podłączania kolejnej żarówki, rezystor jakiś?)?
    A żarówka, to nic innego jak rezystor.
  • Poziom 12  
    Rozumiem, ale nie chcę kolejnej żarówki...
  • Specjalista elektryk
    masonry napisał:
    W tym dokładnie przypadku w miarę dokładnie można odczytać obciążenie powyżej 1A, a w woltomierzu napięcie powyżej 50V.
    A no własnie - tak to już chyba uroda ustrojów elektromagnetycznych, że skala jest nieliniowa - szczególnie na początku. Myślałem, że Łukasza pociągnę za język (kiedyś jak pamiętam już o tym pisał), ale kol. Krzysztof (masonry) wyjaśnił skąd się wzięło 1A.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 33  
    Dla ścisłości-żarówka to raczej pozystor:)
  • Poziom 42  
    fafikdog napisał:
    Rozumiem, ale nie chcę kolejnej żarówki...
    To daj rezystor.

Dodano po 4 [minuty]:

Albo daj w zamian żarówkę o większej mocy np 100 W, 150 W.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji. Jeśli autor nie opisze dokładnie o co chodzi, temat zostanie przeniesiony do kosza!

Ps. Proszę nie odpowiadać, jeśli nie pojawi się dokładne wyjaśnienie autora tematu.
  • Poziom 12  
    Chodzi o to, że jest podłączona żarówka oraz woltomierz i amperomierz (jak na zdjęciu poście #1).
    Przy włączonej żarówce oba *mierze pokazują wartości.
    Problem w tym, że wskazówka amperomierza pokazuje tak małą wartość, że prawie tego nie widać, a przy tej akurat konstrukcji jest to ważne, dlatego dopytuję jak podnieść wskazanie amperomierza bez dokładania kolejnej żarówki...

P.S. Jeden z moich postów zniknął...
  • Admin Elektroenergetyka
    masonry napisał:

Dokładnie Krzyśku, właśnie oto mi chodziło.

zbich70 napisał:

Albo mam coś z oczami albo z ekranem - ale widzę wskazówkę wychyloną poniżej zera...

Paralaksa albo źle wyskalowane "zero".
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Na upartego można zmienić bocznik w amperomierzu i wyskalować na nowo, ale jest to kompletnie bez sensu przy dokładności tego wskaźnika.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    masonry napisał:
    ... można zmienić bocznik w amperomierzu ...
    Niestety, NIE!
    Ten przyrząd (elektromagnetyczny) ma stałą cewkę i ruchomy rdzeń i nie stosuje sie do niego boczników!
    Zmiana zakresu amperomierza jest możliwa TYLKO przez przewiniecie cewki. Jeśli w tej chwili przyrząd ma na cewce 20 zwoi drutu o średnicy 1,5mm, to dla uzyskania zakresu 1A (na pełną skalę) należy usunąć stare uzwojenie i nawinąć nowe: 100 zwoi drutem Cu o średnicy 0,68mm.
    Te same AMPEROZWOJE (a więc 20zw x 5A lub 100zw x 1A) dają taki sam "skutek mechaniczny": takie samo wychylenie wskazówki.
    Zasada działania przyrządów elektromagnetycznych pozwala na stosowanie ich zarówno dla prądu stałego, jak i zmiennego, poprawnie mierzą (i pokazują) wartość skuteczną (RMS), nie są wrażliwe na kształt mierzonego przebiegu ("gładki" DC, lub z tętnieniami, prostowanie 1 lub 2-połówkowe, AC z regulatorem tyrystorowym. "sieczka" z regulacji impulsowej itp.).
    Przyrządy elektromagnetyczne dla swojego działania pobierają więcej energii, niż np. magnetoelektryczne i nie zawsze można ten fakt ignorować, bo wpływa to na wynik pomiaru.
  • Poziom 30  
    Faktycznie.
    Wiedziałem że jest to ustrój elektromagnetyczny, a pisząc post z tyłu głowy miałem magnetoelektryczny.
    Dobrze że zwróciłeś uwagę, mój błąd.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    fafikdog napisał:
    Problem w tym, że wskazówka amperomierza pokazuje tak małą wartość, że prawie tego nie widać, a przy tej akurat konstrukcji jest to ważne, dlatego dopytuję jak podnieść wskazanie amperomierza bez dokładania kolejnej żarówki...

Nie bardzo rozumiem po co :?: amperomierz ma "na sztukę" pokazywać np, 2,2A przy poborze prądu 0,26A :?:
  • Poziom 43  
    WojcikW napisał:
    ... nie będzie poprawnie mierzył prądu stałego, będzie przekroczony błąd pomiaru.
    Będzie POPRAWNIE mierzył zarówno prad stały, jak i zmienny: to wynika z zasady działania tego miernika!
    Podobnie, jak w przypadku mierników CIEPLNYCH, 100% przepływającego przez nie prądu "zamienia się" we wskazania miernika, tak i dla miernika elektromagnetycznego w każdej chwili istnieje 100% oddziaływanie płynacego przez miernik pradu, z wytworzonym przez ten prad polem magnetycznym. To nie jest tak, że pole magnetyczne "nie nadąża" za prądem!
    A gdyby co, to prędzej można spodziewać się uchybu dla prądu zmiennego, niż dla stałego: prąd płynie przez cewkę, której impedancja zależy od częstotliwości i jej obecność w obwodzie wpływa na przepływ prądu, zatem bez właczonego w obwód miernika płynie inny prad, niż w obwodzie z miernikiem.
    fafikdog napisał:
    ... jak podnieść wskazanie amperomierza ...
    Chcesz zmianę zakresu miernika: to się robi przewijając cewkę w tym mierniku, opisałem to w poscie #23.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    20 lat temu "odziedziczyłem" po jednym laboratorium kilka amperomierzy i woltomierzy tablicowych okrągłych (przypominających te kol. fafikdog. Już nie pamiętam, kto był producentem, ale jako ciekawostkę mogę podać, że amperomierze (i magnetoelektyczne i elektromagnetyczne) miały boczniki, co w przypadku tych drugich jest niestandardowym wykonaniem. Mam też gdzieś nowsze (kształt kwadratu), gdzie nie ma bocznika. Do nich stosuje się przekładniki.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 43  
    Stosowanie boczników do amperomierzy elektromagnetycznych jest dość kiepskim pomysłem: pobór mocy przez taki miernik jest ok. 2VA, czyli amperomierz na zakres 1A "wtrąca" w obwodzie spadek napięcia 2V i z bocznikiem na 100A będzie trzeba wytracać w boczniku 200W ciepła! Przy zastosowaniu przekładnika strata mocy jest wtedy 100 razy mniejsza!
  • Poziom 12  
    mawerix123 napisał:

Nie bardzo rozumiem po co :?: amperomierz ma "na sztukę" pokazywać np, 2,2A przy poborze prądu 0,26A :?:

Przy tej konstrukcji wymagany jest taki właśnie efekt wizualny...