Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuje informaci na temat radioelefonu K1-M

Adam1988 08 Dec 2003 19:12 5331 7
    Adam1988
    Level 26  
    Witam poszukuje inoforamci jak w temacie chodzi mi o dane techniczne przedewszystkim i jesli ktos by mial moze schemat to byl bym bardzo wdzieczny.
    Z góry dzieki i pozdrawiam
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć !

K-1M jest tranzystorową odmianą radiotelefonu K-1. Radiotelefon ten pracuje w zakresie częstotliwości od 85.010 do 87.600 Mhz .( "dziura" pomiędzy starym i nowym pasmem UKF ) Praca w FM , simplex , semi-duplex , duplex. Realna moc nadajnika , to około 40 W.
    W zestawie radiotelefonu powinny być różne zasilacze .
    - zasilacz sieciowy , do zasilania radia z sieci 220V :D
    - zasilacz bateryjny , do zasilania radia z akumulatorów
    - zasilacz do ładowania akumulatorów ( o wydajności 40 A :!: )
    Powinno też być rozwidlenie . Jest to taka skrzyneczka , realizująca przyłączenie do radiotelefonu zwykłego ( polowego ) aparatu telefonicznego i obsługę kilku lini telefonicznych . Rozwidlenie steruje też pewnymi funkcjami radiotelefonu.
    W wyposażeniu znajduje się też między innymi zestaw anten , sztuczne obciążenie i parę miniej istotnych elementów.
    Schematem niestety nie dysponuję , a opisałem ten sprzęt z pamięci , bo ostatnio miałem przyjemność pracować na nim ponad 15 lat temu :D
    Adam1988
    Level 26  
    Witam jesli ktos mial by schemat to byl bym bardzo wdzieczny bo mam to radio chcialem z tego zrobic nadajnik UKF FM :twisted: na pasmo takie normalne radiowe i dzialal 2 godziny i padł :cry: teraz nadaje ze strasznie mala moca. Jak zmierzyc tranzystory koncowe jest troche skomplikowany w srodku :lol:

PS: mam go za 20 zł :D :D :D :D
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć !

Będziesz musiał znaleść nowe kwarce do nadajnika . Muszisz też przebudować modulator , ze względu na dość małą dewiację częstotliwości . Nadajnik przenosi pasmo " telefoniczne " t.z. od 300 Hz do około 3 kHz.
    Zapomniałem napisać , że odstęp międzykanałowy w tych radiotelefonach wynosi 25 kHz.
    Powodzenia w modernizacjach :D
    Adam1988
    Level 26  
    Mial bys moze dojscie do schematu bo troche tam elementow jest :?
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć !

Nie mogę nic obiecać , ale popytam kolegów , którzy pracują na takim sprzęcie ( tak , tak jeszcze pracują :D )
    Może ktoś z Elektrody znajdzie schemat radiotelefonu K-1M :?:
    Adam1988
    Level 26  
    Czemu ten rdiotelefon ma tak jakby prawie wszystkie bloki podwojne np. blok nadajnika. Jak walczyc te drugie bloki bo tylko jeden blok dostaje zasilanie.
    Czy mogl bys opisac przelacznik tryb pracy?
    Pozdrawiam.
    morph13
    Level 25  
    Temat jest już dość starawy jednak...
    Jak dorwę skaner to powrzucam skany użytkowania i schematy z książki k-1M.
    Radiotelefony ostatnio dostępne w wyprzedażach z wojska, problem w tym, że często "odmilitarnienie" odbywa się młotkiem i dużo kluczowych bloków jest totalnie uszkodzonych.
    Bloki są niejako podwójne a wynika to z pracy na dwóch różnych częstotliwościach w trybie "duplex" (na innej nadajemy na innej odbieramy) oraz zapewnienia odstępu miedzy tymi częstotliwościami.

Trochę materiałów: Link