Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłączenie odbiorcy - opłata

pareslow 05 Dec 2007 16:50 3276 10
lampy.pl
 • #1
  pareslow
  Level 2  
  Witam,

  mam pytanie dotyczące opłaty za przyłączenie, bo wydaje mi się że chyba zostałem trochę naciągnięty. Pokrótce postaram się wyjaśnić o co chodzi. Wynająłem mieszkanie w kamienicy. Wcześniej mieszkała tam starsza osoba, po śmierci zakład elektryczne zdjął licznik który znajdował się w mieszkaniu (swoją drogą zostawiając gołe niezabezpieczone przewody, które nieźle mnie pokopały). Wynajmując mieszkanie, zobowiązałem się u administratora, że wymienię instalację elektryczną, a licznik wyniosę na klatkę. Wystąpiłem o warunki przyłączenia, zainstalowałem skrzynkę na klatce, elektrycy zrobili wszystkie podłączenia zgodne z warunkami, podpisałem umowę przyłączeniową, a zakład skasował "za nic" ponad 500 zł! Czy to normalne? Myślę, żeby jakieś odwołanie napisać, ale nie wiem czy jest sens. Proszę o jakąś radę.

  PS. Ktoś mi mówił, że powinienem wystąpić o "odtworzenie przyłącza", ale żadnych informacji nie mogę na ten temat znaleźć.

  Pozdrawiam
  Piotr Woźniak
 • lampy.pl
 • #2
  zbyszek_
  Level 26  
  Wydaje mi się, że jest wszystko oki.Skoro ty wystąpiłeś o warunki do ZE a oni ci je przyznali / podejrzewam moc przyłączeniowa 4kW 1 faza/ to opłata wynosi 120 zł za 1kW mocy przyłączeniowej.Dziwię się tylko, że to ty zrobiłeś na własny koszt. To należy właściciela.Jedyne co ci mogę doradzić to możesz tą kasę odzyskać odliczając sobie z czynszu.W ogóle to cała ta sytuacja mi dziwnie wygląda bo przecież ty nie jesteś właścicielem, a przy wystąpieniu do ZE o przydział mocy może się starać tylko właściciel, on jest tylko władny to załatwić bo ma na to dokumenty /akt własności nieruchomości itp/ . Ale co do kwoty to chyba wsjo oki. Pozdro
 • #3
  jarecki 86
  Electrician specialist
  pareslow wrote:
  Wystąpiłem o warunki przyłączenia, zainstalowałem skrzynkę na klatce, elektrycy zrobili wszystkie podłączenia zgodne z warunkami, podpisałem umowę przyłączeniową, a zakład skasował "za nic" ponad 500 zł! Czy to normalne?

  Nie „za nic”, tylko za dostarczenie energii elektrycznej o mocy, jaką sobie zamówiłeś. Wszyscy płacą, zapłaciłeś i Ty. Podpisując umowę przyłączeniową wziąłeś na siebie pewne zobowiązania, jakie wynikły z tej umowy. Przeczytaj sobie spokojnie jej treść, a szczególnie te pozycje, gdzie określono obowiązki stron i sposób rozliczenia finansowego przyłącza.

  pareslow wrote:
  PS. Ktoś mi mówił, że powinienem wystąpić o "odtworzenie przyłącza", ale żadnych informacji nie mogę na ten temat znaleźć.


  Odtworzenie przyłącza jest możliwe tylko wtedy, gdy od zdjęcia licznika nie minął więcej niż 1 rok. Potem całą procedurę należy wznowić od samego początku.
  To, że wziąłeś na siebie wszelkie opłaty z tytułu przyłączenia (zamiast administratora) to tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Nie musiałeś również zmieniać instalacji, bo nie ma takiego wymogu prawnego, ale chwała Ci za to, że to uczyniłeś. Bynajmniej będziesz miał pewność co do stanu ochrony przeciwporażeniowej. Oczywiście pod warunkiem, że instalacja została wykonana prawidłowo.
 • lampy.pl
 • #4
  pareslow
  Level 2  
  Co do papierkowej roboty, to mieszkanie ma nieuregulowany status własności, a miasto nim tylko zarządza. Wystąpiłem o przydział mocy na podstawie umowy przedwstępnej, a ZE ona wystarczyła nawet do podpisania umowy na sprzedaż prądu.

  Tak się tylko zastanawiałem, czy słusznie została mi naliczona ta opłata, przecież ktoś tam mieszkał wcześniej, został zdjęty licznik, a skrzynka wyniesiona na klatkę. Przyłączenie nic ich nie kosztowało. Ale w sumie rozumiem jak można kasować ludzi, to czemu nie.

  dzięki
 • #5
  zbyszek_
  Level 26  
  Nie masz kol. racji, a dlaczego to sam sobie wyjaśnij na przykładzie innym.Zakładając tel.stacjonarny, za zainstalowanie i otrzymanie nr. musisz ponieść koszty oprócz abonamentu.Jeżeli po jakimś czasie zrezynujesz z telef. a później jeszcze raz będziesz sobie chciał go założyć to znowu płacisz opłatę instalacyjną.Opłata na pewno została naliczona słusznie.Jeżeli miasto zarządza tym obiektem to miasto winno ponieść wszelkie opłaty.Pozdro
 • #6
  pareslow
  Level 2  
  Ok, dziękuję wszystkim za odpowiedź. Myślę że już EOT.

  [OT] Taka sama sytuacja była z gazem i tam nie płaciłem nic za przyłączenie. Ale nie ważne.
 • #7
  aandreass
  Level 11  
  BBBAANNDDAA ten ZE .każą sobie płacić characz . jaki może być koszt podpięcia kilku przewodów ?
  pół godziny roboty .Prąd to
  taki sam towar jak inny,ale ZE to monopolista i robi co chce .To tak jak byś chciał kupić w sklepie piwo lub chleb ,a musiał byś płacić za wejście do sklepu . Płacimy za prąd tak samo jak za wszystko inne, ale im za mało bo mają okazje ,a my nie mamy wyjścia ku..a ich m..ć Odemnie zażądali 3500 zł za 5KW , 3fazy, 11 metrów od słupa
 • #8
  zbyszek_
  Level 26  
  Kol.AANDREASS czy ty nie rozumiesz, że kol.PARESLOW wystąpił o przydział mocy do ZE otrzymał warunki, wykonał wsjo poza licznikiem.A za przydział mocy i założenie licznika należy zapłacić.Pozdro.
 • #9
  jarecki 86
  Electrician specialist
  aandreass wrote:
  Odemnie zażądali 3500 zł za 5KW , 3fazy, 11 metrów od słupa


  Ktoś Ci wcisnął niezły kit. Faktyczny koszt przyłączenia 5KW wynosi 730 zł.
 • #10
  zbyszek_
  Level 26  
  Kol. AANDREASS odległość przyłącza nie ma tu żadnego znaczenia , czy 11m czy 21m, opłata za 1 kW mocy przyłączeniowej w twoim przypadky siły 3 faz ok. 145PLN.Więc nie wiem co jest wkalkulowane w to 3500PLN za 5kW.Pozdro
 • #11
  ANDYW6
  Level 24  
  Coś mi się zdaje że jest to przyłącze ziemne przez ulicę