Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser + układ , działanie ?

maziu 08 Gru 2007 15:22 2077 6
  • #1 08 Gru 2007 15:22
    maziu
    Poziom 18  

Laser + układ , działanie ? Laser + układ , działanie ?
    jak w temacie . Chciałbym sie dowiedzieć jak płytka z elektroniką steruje diodą laserową w popularnym wskaźniku laserowym .A następnie chciałbym ją wykonać od podstaw na normalnych elementach i w tym celu proszę o sprawdzenie schematu i wszelkie wskazówki .
    PS. czy ten cały układ nie spełnia takiej samej funkcji jak LM317 w układzie źródła prądowego ustawionego na pewną wartość prądu i z możliwością jego zmiany poprzez potencjometr ????

Laser + układ , działanie ?
    na szybkiego zrobiłem schemat płytki (ale nie ręczę że jest on w 100% sprawny, bo sama płytka jest w opłakanej kondycji )
    -to z 3 wyprowadzeniami to dioda laserowa
    -kondensatory to małe brązowe prostokąciki w ilości 2 (chyba kondensatory :) )
    -tranzystory to 1GY i 3KY . Odpowiednikiem tego drugiego jest podobno BC858 PNP .Więcej nie wiem .

0 6
  • Pomocny post
    #2 08 Gru 2007 16:32
    c4r0
    Poziom 36  

Układ z lm317 tylko stabilizuje prąd. To co masz na zdjęciach korzysta z wbudowanej w diodę laserową fotodiody, fotodioda jest wpięta w ujemne sprzężenie zwrotne czyli ten układ stabilizuje na danym poziomie moc emitowanego światła.

0
  • #3 08 Gru 2007 19:15
    maziu
    Poziom 18  

To by wyjaśniało czemu w tej diodzie wykorzystywane są wszystkie 3 końcówki .

Rodzi się więc następne pytanie : Czy ta fotodioda jest tylko dodatkiem ? czy wpływa w jakiś sposób na żywotność, jakość promienia ?? czy też można bezpośrednio podłączyć taką diodę laserową z tego właśnie urządzenia pod aplikacje LM317 bez użycia dodatkowej fotodiody ?? Jeśli tak to po co chińczyki budują takie układy ?? przecież to tylko zabawka a nie jakiś specjalistyczny laser medyczny .

Podziękowania dla c4r0 za ważne informacje .

0
  • Pomocny post
    #4 09 Gru 2007 23:02
    JacekWro
    Poziom 15  

maziu napisał:
    Czy ta fotodioda jest tylko dodatkiem ? czy wpływa w jakiś sposób na żywotność, jakość promienia ?? czy też można bezpośrednio podłączyć taką diodę laserową z tego właśnie urządzenia pod aplikacje LM317 bez użycia dodatkowej fotodiody ??

W popularnych wskaźnikach stosuje się przeważnie
    miniaturowe ogniwa 1,5V w liczbie 3 szt.
    Nowe dobre ogniwo może osiągać 1,7 Volta, a rozładowane, dające jeszcze w miarę konkretny prąd może mieć 1,1.
    Przy takich założeniach, pomnożone razy trzy osiągają więc rozpiętość pracy od 3,3 do ponad 5 V, a takie różnice dla nieliniowej pracy diody są nie do przyjęcia
    (dla większości diód laserowych spadek napięcia wynosi jakieś 2-3 V).
    Ten układ we wskaźniku laserowym ogranicza prąd diody do optymalnej wartości, najwyraźniej wykorzystując sprzężenie zwrotne, jak napisał wcześniej c4r0, między mocą wiązki a sygnałem z fotodiody.
    Całkiem możliwe, że w innych wskażnikach (1-3 mW) zastosowano jeszcze prostsze diody - bez fotodiody.
    Ciekawe, że w jednej z nowszych nagrywarek Samsunga, Writemaster 18x Double layer, dioda GH16P35A8C do wypalania dvd
    pracuje bez prądu monitorującego. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4515998#4515998
    Jest to dioda 350 mW dla pracy impulsowej i jest to tylko dioda, fabrycznie bez fotodiody w module. Najwyraźniej wiązka jest przez beamsplitter albo inne lusterko kierowana do osobnej detekcji, ale tego już nie wiem.
    W każdym razie, nie musisz przejmować się fotodiodą, najlepiej zewrzyj jej wyprowadzenia.
    Zasilaj diodę lasera z jakiegokolwiek źródła prądowego.
    Ale jeśli jest ona ze wskaźnika laserowego, to chyba musisz
    zacząć od kilku, kilkunastu mA; nie więcej.
    No i oczywiście fotodioda sama w sobie nie wpływa na żywotność diody, tylko skutki zastosowania jej w tej aplikacji :).
    Ona pełni tę samą funkcję, co np.LM317, tyle że punktem odniesienia nie jest wartość prądu, a intensywność świecenia diody.

Możesz spróbować stopniowo zwiększać prąd do uzyskania intensywności porównywalnej z przeciętnym wskaźnikiem laserowym i tak zostawić.
    Ale takie porównania są trudne, możesz spalić tę słabiutką diodkę. Nie lepiej poeksperymentować z diodą ze starej nagrywarki?
    Efekty wynagradzają trud pracy - są naprawdę spektakularne
    w stos. do tanich wskaźników.

maziu napisał:
    Jeśli tak to po co chińczyki budują takie układy ?? przecież to tylko zabawka a nie jakiś specjalistyczny laser medyczny

A to już całkiem możliwe, że dla nich wyprodukowanie takiej płytki jest tańsze, niż zastosować gotowy detal LM317 :D
    Pozdrawiam

0
  • #5 10 Gru 2007 01:03
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Sprawa nie jest prosta. Dioda laserowa zmienia moc pod wpływem temperatury a jej możliwości są uzależnione od mocy świecenia. Dioda laserowa jest bardziej czuła na przekroczenie jej mocy emisyjnej niż prądu, więc sprzężenie zwrotne z PIN diody jest bardzo ważne, jeśli chodzi o trwałość diody laserowej. Trzeba tak skonstruować sprzężenie zwrotne aby nie przekroczyć mocy diody laserowej. Nie zapomnijcie też, że podnoszenie temperatury pracy skraca żywotność takiej diody drastycznie.

0
  • #6 10 Gru 2007 09:31
    c4r0
    Poziom 36  

maziu napisał:
    Jeśli tak to po co chińczyki budują takie układy ?? przecież to tylko zabawka a nie jakiś specjalistyczny laser medyczny .
    A czy ten Twój układ nie jest stary? W przypadku tych bazarowych chińskich wskaźników, im jest nowszy tym ma prostszą konstrukcję i jest tańszy. Ja rozbierałem kilka wskaźników kupionych na bazarze jakieś 2-3 lata temu i żaden nie miał ani fotodiody ani stabilizacji prądu, tylko szeregowy rezystor. Dioda laserowa to też nie było jakieś cudo, struktura diody postawiona na kawałku aluminiowej blaszki bez żadnej obudowy. Wcześniej, jak wchodziły pierwsze w miarę tanie wskaźniki w takich samych obudowach (takie żółte rurki jak na allegro za 3zł) to miało to w środku prawdziwą diodę laserową w obudowie 5,6mm i scalony driver ... Różnica napięć, o której pisze JacekWro rzeczywiście jest duża i wymagałaby lepszego sterowania niż rezystor, ale często takie laserki kończą swój żywot razem z oryginalnymi bateriami, a nawet trafiają siętakie które od początku w ogóle nie działają (miałem taki).

JacekWro napisał:
    Ciekawe, że w jednej z nowszych nagrywarek Samsunga, Writemaster 18x Double layer, dioda GH16P35A8C do wypalania dvd
    pracuje bez prądu monitorującego. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4515998#4515998
    Jest to dioda 350 mW dla pracy impulsowej i jest to tylko dioda, fabrycznie bez fotodiody w module. Najwyraźniej wiązka jest przez beamsplitter albo inne lusterko kierowana do osobnej detekcji, ale tego już nie wiem.
    Nie wiem czy w jakichś nagrywarkach tą fotodiodę się stosuje. Wszędzie w internecie gdzie jest mowa o laserze wymontowanym z nagrywarki dioda laserowa nie ma wbudowanej fotodiody. Sam rozebrałem wiele nagrywarek, m. in. różne modele LG, LiteON, Teac, Samsung, Asus i wszędzie były diody laserowe bez fotodiod...

0
  • #7 10 Gru 2007 21:12
    maziu
    Poziom 18  

nie wiem czy jest stary bo znalazłem go w starym "skanerze dyskotekowym"który też znalazłem :P i to nie w swoich "śmieciach" ale z doświadczenia wiem ze jakieś 10 lat temu miałem laser który miał w środku coś takiego jak blaszka z włókienkiem które sie żarzyło i oczywiście bez obudowy .Natomiast ta płytka pracowała z diodą laserową .

A ostatnio coś nie ma laserków za 3 zł :P na allegro ... są jakieś po 9 zł które niby mają super moc i zasięg 1000m . ten za 3 zł ma jakieś 10 -15 m i plamka jest już znaczna ...

0