logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zwiększyć napięcie zasilacza 1,3V 1500mA do 12V?

andy1978 09 Gru 2007 13:18 6274 15
REKLAMA
  • #1 4568779
    andy1978
    Poziom 16  
    Posty: 242
    Pomógł: 2
    Ocena: 66
    Witam.
    Posiadam zasilacz od maszynki do strzyżenia o parametrach: 1500 mA; 1,3 V. Czy istnieje możliwość zwiększenia napięcia (dokonując jakichś przeróbek). Powiedzmy że interesyje mnie około 12V nawet kosztem straty mocy.
  • REKLAMA
  • #2 4568788
    landar
    Poziom 19  
    Posty: 306
    Pomógł: 31
    Ocena: 11
    Jak sobie to wyobrażasz?
    Skąd wróżki na elektrodzie mają wiedzieć co siedzi w twoim zasilaczu skoro nie napisałeś NIC!

    Pozdrawiam,
  • #3 4568821
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32462
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6585
    Dowiń jesze 8 razy tyle zwojów na wtórnym transformatora. Jeżeli jest na napięcie zmienne nic więcej. Jeżeli jest na napięcie stałe to elektrolity filtrujace mają być na 16V lub lepiej na 25V a dody prostownicze na 25V. Wydajność prądowa będzie zapewne 9 razy mniejsza aby nie uszkodzić uzwojenia pierwotnego. Jeżeli ma być stabilizowany to trzeba wyrzucić zastosowany układ stabilizacji a zastosować 7812.
  • REKLAMA
  • #4 4568913
    andy1978
    Poziom 16  
    Posty: 242
    Pomógł: 2
    Ocena: 66
    Zamieszczam elementy które widnieją na zdjęciu
    2 x RL20I
    1 x 330µf 16V
    Jeżeli chodzi o nawinięcie uzwojenia to jak dokładnie to zrobić?
    Załączniki:
    • Jak zwiększyć napięcie zasilacza 1,3V 1500mA do 12V? S6300594.JPG (159.44 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #5 4568924
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32462
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6585
    Dodatkowych zwojów nie zmieścisz więc zapomnij o takiej przeróbce. Kup sobie gotowy. To kilkanaście zł.
  • #6 4568942
    Roman Wosicki
    Poziom 25  
    Posty: 663
    Pomógł: 59
    Ocena: 19
    Co to za nietypowe napięcie 1,3V. Zczytane czy zmierzone i w którym miejscu.
  • REKLAMA
  • #7 4568952
    andy1978
    Poziom 16  
    Posty: 242
    Pomógł: 2
    Ocena: 66
    Tu nie chodzi o zakup !!!
    Bo kupić mogę w każdej chwili tylko chodzi o frajdę z przerobienia.
    Co to są te 3 elementy o których napisałem powyżej. Jeżeli zwiększę lub zmniejszę ich parametry to co się stanie?

    Dodano po 3 [minuty]:

    Do "Roman Wosicki"
    Napięcie napisane na zasilaczu to 1,3 V a zmierzone bez obciążenia to 4,16 V na końcu przewodu (jacka).
  • #8 4568977
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #9 4568992
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32462
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6585
    andy1978 napisał:
    Zamieszczam elementy które widnieją na zdjęciu
    2 x RL20I
    1 x 330µf 16V
    ...

    andy1978 napisał:
    ...
    Co to są te 3 elementy o których napisałem powyżej. Jeżeli zwiększę lub zmniejszę ich parametry to co się stanie?
    ...

    2 x RL20I diody prostownicze.
    1 x 330µf 16V to elektrolit filtrujący.
    Ich wymiana nie wpłynie na parametry tego mzasilacza.
  • REKLAMA
  • #10 4568993
    antek124
    Poziom 32  
    Posty: 1578
    Pomógł: 196
    Ocena: 146
    Ze zdjęcia wynika że, są dwie diody prostownicze i kondensator filtrujący. Po zmniejszeniu ich wartości nic ci to nie da. To jest chyba zasilacz w zakresie od 3V do 12V. A jak Dizmar pisze o dołożeniu uzwojenia to, nic ci nie da bo nie wciśniesz do tego tranformatorka.
  • #11 4569011
    andy1978
    Poziom 16  
    Posty: 242
    Pomógł: 2
    Ocena: 66
    A jeżeli spróbował bym nawinąć drut o większym przekroju? Czy wtedy nie zmieniły by się parametry?

    Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

    A może szanowni forum'owicze są w posiadaniu liknów do stron gdzie jest zawarte w prosty sposób o przewijaniu transformatorków i silniczków. Byłbym bardzo wdzięczny.
  • #12 4569352
    Artur k.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 25889
    Pomógł: 1279
    Ocena: 1699
    Witam

    Napięcie uzwojenia wtórnego zależy od ilości zwojów, a od grubości drutu zależy wydajność prądowa uzwojenia.
    Jeśli nawiniesz grubszy drut to zmieści się mniej zwojów niż cieńszego, a więc napięcie będzie jeszcze mniejsze. Jednak może się okazać, że prąd wcale nie będzie większy (mimo większej średnicy drutu) ponieważ ograniczeniem mogą być parametry rdzenia.

    Myślę, że zanim zabierzesz się za przewijanie uzwojeń warto by było nauczyć się chodziarz podstaw elektroniki i elektrotechniki :)

    Pozdrawiam
  • #13 4570245
    movzx
    Poziom 40  
    Posty: 6585
    Pomógł: 731
    Ocena: 1267
    Obawiam się że jedynym efektem twojej (wyjątkowo uciążliwej) pracy będzie transformator z nasycającym się i grzejącym rdzeniem, buczący (luźne zwoje) i dający jakieś, niekoniecznie założone napięcie.
    Do tego nie masz nawet urządzenia do poskładania blaszek, więc... ja bym jednak wybrał się do sklepu, bo z przewijania trafo w domu nie ma żadnej "frajdy".
  • #14 4570288
    miloon
    Poziom 19  
    Posty: 404
    Pomógł: 15
    Ocena: 18
    "Gra nie warta świeczki", będzie się na pewno grzało i jeszcze sie zapali jak zostawisz bez opieki, o ile w ogóle pójdzie...
    Jak chcesz mieć frajde "z zasilaczem" a nie chcesz gotowca to kup jakiś transformatorek, mostek, elektrolit, ewentualnie stabilizator...jeśli jesteś zupełnie początkujący na pewno znajdziesz prosty schemat.
    pozdr
  • #15 4570377
    Roman Wosicki
    Poziom 25  
    Posty: 663
    Pomógł: 59
    Ocena: 19
    Jest jedno wyjście. Jeśli wystarczy Ci 7V, to dociąć środkowe wyprowadz., dołożyć dwie diody aby zrobić graetza i to wszystko.
  • #16 4571677
    Mirek Z.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 21870
    Pomógł: 1132
    Ocena: 531
    Jeśli chcesz się zorientować w temacie przewijania transformatorów (bez inwestowania w literaturę :) ) użyj naszej wyszukiwarki lub np. Google.
    Stwierdzisz, i to szybko, że w domowych warunkach nawinięcie tak wielu zwojów tak cienkim drutem jest praktycznie niewykonalne.
    Spójrz na opis działu - tu są tematy o naprawach, nie o przeróbkach.
    Zamykam.

Podsumowanie tematu

✨ Pytanie dotyczy możliwości zwiększenia napięcia zasilacza o parametrach 1,3 V i 1500 mA do około 12 V poprzez przeróbki. W dyskusji wyjaśniono, że napięcie wtórne transformatora zależy od liczby zwojów, a prąd od grubości drutu. Próba nawinięcia dodatkowych zwojów lub użycia grubszego drutu jest praktycznie niemożliwa ze względu na ograniczenia fizyczne transformatora i rdzenia. Wymiana elementów filtrujących (kondensator 330 µF 16 V) i diod prostowniczych (2 x RL20I) nie wpłynie na zwiększenie napięcia. Zasilacz prawdopodobnie jest stabilizowany, a do uzyskania 12 V należałoby zastosować inny transformator lub stabilizator 7812. Próby przeróbek mogą prowadzić do przegrzewania, nasycania rdzenia, uszkodzeń i niebezpieczeństwa eksplozji kondensatora. Zalecane jest kupno gotowego zasilacza lub nauka podstaw elektrotechniki przed próbą przewijania transformatora. Przewijanie transformatora w warunkach domowych jest trudne i nieopłacalne, a dział elektrotechniczny forum nie zajmuje się przeróbkami tego typu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA