Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik synchroniczny rewersyjny.

nowikzdw 09 Gru 2007 17:02 4453 4
  • #1 09 Gru 2007 17:02
    nowikzdw
    Poziom 22  

Witam. Musze zaprojektować 3 liczniki synchroniczne. Każdy to modulo 6. Jeden ma liczyć do przodu drugi do tyłu a trzeci ma być rewersyjny. No i właśnie...wiem jak zrobić modulo 6 do przodu i do tyłu ale nie wiem jak wykonać licznik rewersyjny...niestety nie było tego na zajęciach...Mógłby ktoś podpowiedzieć jak się za to zabrać?

Pozdrawiam, Kamil.

1 4
  • #2 09 Gru 2007 18:52
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Wydaje się mi, że najprościej wprowadzić dodatkowy sygnał, który będzie wybierał kierunek liczenia, a cała reszta to zsumować ze sobą sygnały przeniesień dla licznika w przód i np. sygnał kierunek = 1 oraz w tył i sygnał kierunek = 0.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

1
  • #3 09 Gru 2007 19:17
    nowikzdw
    Poziom 22  

To wiem, ale gdzie ten dodatkowy sygnał podać? Licznik ma być zbudowany z przerzutników JK.

Pozdrawiam, i dziękuje za odpowiedź.

0
  • Pomocny post
    #4 09 Gru 2007 19:48
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Dla realizacji licznika mod. 6 potrzebujesz 3 przerzutniki. Tworzysz po dwie tablice Karnaugha dla obu kierunków liczenia dla wejść sterujących każdego przerzutnika. Przyjmujesz, że w przód to X = 1, a w tył to X = 0. Minimalizujesz osobno funkcje wzbudzeń. Funkcję wzbudzenia w przód mnożysz logicznie przez X, a funkcję wzbudzenia w tył mnożysz logicznie przez negację X. Oba iloczyny sumujesz logicznie i wprowadzasz na wejścia przerzutnika.
    Podam Ci przykład (nie związany z Twoim licznikiem).
    funkcja w przód Ja = AB
    funkcja w tył Ja = BC
    Tworzysz dwa iloczyny XAB oraz ~XBC a następnie dodajesz je do siebie i otrzymujesz Ja = XAB + ~XBC i to wprowadzasz na wejście J przerzutnika A.
    W ten sposób postępujesz ze wszystkimi przerzutnikami.
    Same funkcje wzbudzeń poszczególnych przerzutników to już musisz wyznaczyć sam.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #5 09 Gru 2007 19:57
    nowikzdw
    Poziom 22  

Dzięki za pomoc, spróbuje to wykonać :)

0