Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz samochodowy

marek2223 10 Dec 2003 13:53 3452 22
    marek2223
    Level 1  
    potrzebuję schemat wzmacniacza samochodowego 2*50W Tani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zasilanie: tylko nie symetryczne :D :D
    Van_Gandalf
    Level 19  
    moze tda 1562Q?? :)
    Van_Gandalf
    Level 19  
    tda 1562Q x2 masz tanio, i niesymetrycznie :)
    dymek
    Level 27  
    hmmm ale czy to bez przetwornicy sie da te 50 wat uzyskac napewno??ja tez mam chec zbudowac wzmacniaczyk chyba dopisze sie do tego postu tylko czy ktos ma sprawdzony system tylko ze z zasilaniem symetrycznym.bo ja mam tysiace pomyslow i nie wiem ktory wybrac.A koledze radzil bym cos na przetwornicy i symetrycznego.To jest o niebo lepsze przynajmniej dla mnie. :wink: :o :D
    IrekKo
    Level 32  
    50 W da się uzyskać z 12V (a dokładnie z 14,4V)
    Max. to P=U2/R czyli P=12*12/4=36W (dla kolumn 4 ohm i założeniu że uzyskamy na wyjściu amplitude 12V)
    Max. to P=144/2=72W (dla kolumn 2 ohm)
    Kwestia znalezienia scalaka który wytrzyma obciążenie 2 ohm.
    To tyle założeń teoretycznych.
    Van_Gandalf
    Level 19  
    tda 1562q ma przetwornice pojemnosciowa i uzyskuje sie ok 70w przy 4 omach z 12v sam scalak jest niedrogi ok 30zl. i proponuje dac na pompe kondziolki 10000 uF.
    dymek
    Level 27  
    IrekKo wrote:
    50 W da się uzyskać z 12V (a dokładnie z 14,4V)
    Max. to P=U2/R czyli P=12*12/4=36W (dla kolumn 4 ohm i założeniu że uzyskamy na wyjściu amplitude 12V)
    Max. to P=144/2=72W (dla kolumn 2 ohm)
    Kwestia znalezienia scalaka który wytrzyma obciążenie 2 ohm.
    To tyle założeń teoretycznych.

no ladna teoria teraz jeszcze troszke sprawnosc :) 60% spojrzmy jeszcze na thd hehe jeszcze bardziej nam zmieknie co:)
    Ale dosc mojego gadania ide sciagnac note katalogową tego cacka.zoacze na ile prawidziwe jest to co piszecie.
    .Wiśnia
    Level 28  
    dymek wrote:
    ...czy ktos ma sprawdzony system tylko ze z zasilaniem symetrycznym.bo ja mam tysiace pomyslow i nie wiem ktory wybrac.

a co do tych 50 w z akumulatora to nie wiem bez ładowania go z agregatu czy jakos tam to ma nie da rady . :P wiem bo jeden akumulator nie wytrzymuje co i nnego dwa . :P ale to dodatkowy koszt ... prosze ... oto w załaczniku schemat badzo prosty i sprawdzony przez wielu schemat przetwornicy sam zrobiłem takie 3 i działaja ! za pierwszym razem .. jedyny kłopot ze robiłem to na pajaka ... jak ktos zrobi płytke to niech mi podlesle ..POZDRO
    IrekKo
    Level 32  
    DNBass - podaj dane transformatora (rdześ,drut,li.zwoi)
    Bardzo ciekawy schemat.
    Na jakiej częstotliwości pracuje przetwornica?
    Sory że odbiegam od tematu :oops:
    .Wiśnia
    Level 28  
    ja stosowałem trafka ze zepsutych zasilaczy atx ( za 50 zł odkupywałem Seria trafka to SH ...... )... ale nie wszystkie pasuja ! (musi posiadać na uzwojeniu pierwotnym odczep tak jak jest przy trafkach trioidalnych na wtórnym ) a generator pracuje na 50 kHz czyli prztwornica tez .. ;) aha i jeszcze wszystkie R powinny być conajmiej 2 Wattowe co do kluczy Buz11a sa one łatwo dostepne . okszt ok. 8 zł za sztuke .. bardziej trzeba sie martwic generatorem . :( ciezko to dostac ale słyszałem ze na SG3525 mozna zrobić ale ja ma jeszcze takie 3 generatory w zapasie ... chłodzenia na klucze powinno być dosyć spore tak jak na 50 W wzmacniacz nawet wiecej
    dymek
    Level 27  
    no dobra ladnie pieknie ale jesli brakuje tych generatorow to mozna chyba uzyc innych no nie no w koncu chodzi na ty chyba tylko o wysterowanie tych buzow tak aby bylo 50 hz teraz jaki jest impuls sinus czy prostokąt??bo generatorek moglbym sobie na ne555 zrobic.
    Van_Gandalf
    Level 19  
    koledzy ... 50hz?? co wy za przetwornice robicie? owszem buz 11 (koszt u mnie 2zl) uklad sterujacy SG3525 trafko toroid ferrytowy
    uzw pierwotne 2x3 zw. (srodkowy odczep)
    pierwotne 2x10 zw. (srodkowy odczep)
    taktowanie ok 50 khz, szybkie diody na prostowniku i hula az milo. :)
    napiecie ok -+35V (symetryczne)
    Van_Gandalf
    Level 19  
    na ne555 tez oczywiscie zrobisz :)
    .Wiśnia
    Level 28  
    przepraszam na bład z tym 50 Hz miało byc 50 kHz:)
    Quote:
    uzw pierwotne 2x3 zw. (srodkowy odczep)
    pierwotne 2x10 zw. (srodkowy odczep)
    taktowanie ok 50 khz
    ok masz moze schemat ? całego obw .? a sam projektowales ? bo na nawijaniu zwojów to nie jestem specjelista ... moze dasz jakis link do teori bo lata szkolne dawno mineły POZDRO
    dymek
    Level 27  
    hmmm przypomnialo mi sie ze na elektrodzzie kiedys widzialem cos na tych buzach tylko ze zdeczko inne i bylo tam wlasnie o nawijaniu zwojow wiem ze mozna nawijac tez taka wiazka kabelkow cienkich-tasiemką i wychodzi ponoc dobrze poszukam tego gdzies na elektrodzie.jak co to dam tutaj linka.
    bubels
    Level 17  
    Mam trafo z ATX SH ktoś może mnie uświadomić jak idą wyprowadzenia w tym ustrojstwie?? a i jak by ktoś miał schemacik z ne555 to też bym porosił na wypadek gdybym nie dostał MN3101.
    .Wiśnia
    Level 28  
    bubels wrote:
    Mam trafo z ATX SH ktoś może mnie uświadomić jak idą wyprowadzenia w tym ustrojstwie?? a i jak by ktoś miał schemacik z ne555 to też bym porosił na wypadek gdybym nie dostał MN3101.
    aha jezeli nie masz tego górnego odczepu jak na zdjeciu to te trafko sie nie nadaje prosze moze te zdjecie ci cos wyjasni
    A tak przy okazji ponawiam pytanie czy ktos wie jak nawijac trafka na przetwonice ..... ilosc uzwojen itp
    kopernik8
    Level 21  
    MN3101 dostepne są w www.aprovi.com.pl ale nie przez www tylko przez mail...

:!: I w/g mnie te zdjęcie lub schemat ma jakiś błąd bo rezystory z kondensatorami mają być miedzy 1-2 i 2-3 a nie jak na rys 1-5 i
    3-5.... :roll:chyba że źle numeruje sobie trafo.....

Te grubewyprowadzenie to "zacisk" 2 a te dodatkowe(5) to środek 4 i 6? bo jeżeli nie to ciężko bede miał....:P
    Wojtek.zse
    Level 31  
    A nie mysłął ktos na sterowaniu kluczami za pomocą 4047 ?? :)
    capoeira
    Level 19  
    ja mam 2 trafa o nazwie SH El 33CAL(jedo) i drugie EL33 UL czy one sie nadaja? bo mi tam zaden gruby czarny drut niewychodzi miedzy 4 a 6 i chyba niema takich traf by tam jakis drut wystawal prucz tego u gury?

i 2 inne jedno to HI POT a drugie WYRE(Z zasilacza350w)
    i tesz bez tegu drutu
    czy one sie nadaja? czy mam je wywalic?