Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

First z CD\MP3 - Brak FM - szum

Mateush 15 Dec 2007 02:08 1664 11
    Mateush
    Level 14  
    Witam,
    jak w temacie radyjko First z CD\MP3, a więc załosc zupelnei sprawna AM i LW ładnei skanuje slychac szumy nawet cos złapie, zato FM kompletna cisza nie przeszukuje sam tylko przestawiac ręcznie musze co 0.05 na skali. Na wyświetlaczu widnieje symbol STEREO, głowicę podmienialem i nic ale sprawdzalem napiecia i na glowicy FM nie ma zadnego gdzie szukac problemu ?

Pozdrawiam wszystkich.
    jozlab
    Level 17  
    tranzystor sterujący napięciem varikapowym do wymiany lub zimne luty
    Mateush
    Level 14  
    jak ten varikap wyglada? zimne luty juz przejzalem co mnie niepokoilo przelutowalem i jakie tezn varikap moze miec oznaczenia ?
    SlaweK
    Level 43  
    Warikap to dioda pojemnościowa. Ten kolega radzi bo słyszał coś że gdzieś dzwoni ale nie wie co i gdzie. Po prostu brakuje Ci zasilania głowicy w.cz i napięcia warikapowego. Czep sie zasilania, to pewnie znajdziesz usterkę ale uprzedzam, bez schematu w takim dziadostwie to wymaga sporej praktyki w naprawach.

SławeK
    zbyszek.camrogroup
    Level 17  
    Ja bym stawiał na procesor. Sterowanie warikapem jest jeśli przestraja na AM i LW. SławekK ma rację bez schematu się nie obejdzie.
    Mateush
    Level 14  
    Schematu nie mam niestety moze ktos takowy posiada radio to First FA-4105-MP3, co do tego zasilania juz zglupialem w tych radiach to jestem zupelnym null ale glowica ma zasilanie na ktorej nozce nozek jest 6, w ukladzie 2 przerwa 4 numerujac je tak: 1 2 3 4 5 6 . wg jednego ze schamtow to napiecie 8V powinna miec nózka nr 3 u mnie jest tam 1,15V zato na nozce 4 jest napiecie okolo 9 V na 2 jest 0,9 V . pomyslalem ze uklad SL1018 mogl pasc bo sa podobne objawy ale znalezienie u mnei tego ukladu graniczy z cudem pozstajemi zamawianie przez internet jego zamiennika ( DBL1018 ) zebym byl pewnien ze to cos zmieni to bym go zamowil ehh rozbraja mnie to radio :)
    jozlab
    Level 17  
    varikap to dioda pojemnościowa której pojemność jest uzależniona od napięcia a tranzystor i procesor zmienia napięcie na tej diodzie i musisz odszukać ten właśnie tranzystor tylko nie w kościele i go wymienić to częste uszkodzenie takich sprzętów na głowicy będziesz miał oznaczenie VT życzę powodzenia
    Mateush
    Level 14  
    Czyli od nozki z głowicy oznaczonej VT mam szukac na plycie glownej radia tego tranzystora ? bo tak zrozumialem :) przepraszam ale zastój mózgowy :)

dodam ze na wejsciu VT do glowicy zawsze ejst to samo napiecie bez wzgledu na wartosc skali czy to 90 Mhz czy 105 moze to co s mi wytlumaczy ale nadal sie zastanawiam czmeu na wejsciu b+ glowicy jest takie male napiecie :(
    SlaweK
    Level 43  
    I słusznie się zastanawiasz. Aplikacje scalaków są dostępne w necie, posprawdzaj czy inne układy biorące udział w torze UKFu mają zasilania, po nich pewnie dojdziesz do usterki. Napięcie warikapowe na razie zostaw, jak nie ma zasilania to i jego nie będzie. Zwykle zasilanie głowicy jest około 8V choć może być i 5V.

SławeK
    Mateush
    Level 14  
    szedlem po torze zasilania przyokazji przjerzałem tor AM dorpowadizlo mnie to do jednego miejsca 3 tranzystorow wnich zachodzi przelaczanie po ustawieniu zakresu ( band ) wlacza i wylacza na AM na FM nie jeden z tych 3 tranzystorow KTA1271 wydał mi sie podejrzany gdyż plytka w miejscu jego montazu byl jakby lekko "okopcona" jakby tam bylo termiczne uszkodzenie jutro skocze do sklepu jak znajde i wymienie ten tranzystor to sie okaze czy cos sie zmienilo moze to on odpoiwada za cale to zamieszanie z zasilaniem ?
    SlaweK
    Level 43  
    Zwykle tranzystor jest dobry albo uszkodzony co łatwo stwierdzić omomierzem, szczególnie w prostym układzie który tylko załącza napięcie.

SławeK