Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówka Gorenje (KI27B) ma zwarcie

16 Gru 2007 18:35 3359 7
  • Poziom 10  
    Mam gdzieś zwarcie w lodówce Gorenje (KI27B - do zabudowy), które wywala bezpiecznik.

Czego się już doszukałem....
    Rozkręciłem skrzyneczkę przy kompresorze (GLY 70AA) i posprawdzałem przejścia: (dla jasności będę pisał kolorami kabelków, z zasilania idą nieb, brąz i ziel/żółty)
    w stronę kompresora:
    brąz - niebieski -> brak poł.
    brąz - czarny (to chyba jakiś sterujący, jest z boku) -> brak poł.
    czarny - niebieski -> 12om
    Żaden nie ma przebicia do przewodu ochronnego.

w stronę termostatu
    brąz - niebieski -> brak poł.
    brąz - czarny -> 1om
    czarny - niebieski -> brak poł.
    do przewodu ochronnego bez przebić
    Aha, jak termostat przełączę na "0", to przejścia brąz-czarny nie ma.

No właśnie. Przy kompresorze czarny ma przejście do niebieskiego, a przy termostacie do brązowego. W efekcie brązowy zwiera mi sie z niebieskim i dlatego wywala korki.
    Które przejście jest niepotrzebne. Któro padło i co padło?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Zdjąłem z boku kompresora takie małe białe urządzonko z czarnym kabelkiem (hmm nawet nie wiem co to jest) i pomierzyłem opory na samym kompresorze: 15om, 18,5oma, 33omy. Do masy przebić nie ma.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    A możesz załączyć zdjęcie panelu z termostatem i oświetleniem?
    Z tego co widać to sprężarka wygląda na dobrą.
    Ktoś nie wymieniał np. termostatu?
  • Poziom 10  
    Wklejam zdjęcie o które pytałeś i dodatkowo kostki z przekaźnikiem.
    Na przekaźniku jest 20om, na tym elemencie z tyłu (co idzie do górnego bolca agregatu) 0om.

Rozumiem, że opory sprężarki, które podałem wcześniej są ok? I mogę uznać ją za sprawną?

Co do termostatu. Opór 1om. Termostat nie był wymieniany.
    2,5 roku temu był zatkany czynnik i układ był napełniany. Od tamtego czasu lodówka działała normalnie, no może mocniej chłodziła żywność (prawie do 0 na półce pod zamrażalnikiem) i się mocniej się szroniła, ale automatyczne odszranianie się załączało.
    I ostatnio jak wróciłem do domu, w lodówce ciemno, a napięcia w gniazdku nie ma. Zacząłem szukać i jak odpiąłem trafo od oświetlenia z tej samej linii to bezpiecznik strzelił. Domyślam sie że do tego czasu lodówka skutecznie zwierała 230V z N, a może to był tryb rozruchowy? W każdym bądź razie opór był 12om.
    Czyli wiedziałem, że coś z lodówką. Spróbowałem raz jeszcze załączyć-wybiło. Odłączyłem lodówkę a później zacząłem szukać co w niej zwiera. Com pomierzył napisałem na początku.

żaróweczkę teraz wykręciłem.

Dodano:
    Sprężarka sprawna.
  • Specjalista AGD
    To co opisujesz(powiązanie usterki z trafo) jest absurdalne, chyba że na bolcu uziemiającym gniazda, masz fazę. A może wywala różnicówkę?
  • Poziom 10  
    Tak, mam na myśli różnicówkę. A ten trafo od oświetlenia, to od oświetlenia kuchni (nie lodówki). Trafo i lodówka są na tej samej linii zasilającej z rozdzielni.
    Do bolca uziemiającego przebicia nie ma. Raczej przeciążenie linii. Myślę, że transformator robił za obciążenie i dlatego wcześniej nie wywalało bezpiecznika, jak go odpiąłem - zabezpieczenie zadziałało.
  • Specjalista AGD
    Na chwilę odepnij ochronny w lodówce i zobacz czy bije. Powinieneś na początku napisać że wali różnicówkę.