Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik temperatury do regulatora chlodniczego

volume29 22 Gru 2007 09:22 1943 2
  • #1 22 Gru 2007 09:22
    volume29
    Poziom 8  

Witam.
    Mam problem z doborem czujnika temperatury do regulatora chlodniczego.Regulator który posiadam jest fabryczny,na ubudowie jest schemat podłączenia czujnika termistorowego.Z rysunku wynika ze ma byc to czujnik typu PTC zakresu nie podano.Dobrałem doswiatczalnie czujnik PTC o rezystancji 1Kom.po podłączeniu regulator pokazuje prawidłową temerature ale do penego momentu to znaczy jak włoże czujnik do lodówki temperatuea spada i zatrzumuje sie na 18 stopniach,chociaż w lodówce jest nizsza temperatura.Z moich obserwacji wynika ze termistor nie obniza rezystancji,sądziłem że uszkodzony jest regulator temperatury ale podłączylem drógi identyczny i jest to samo.Po podłączeniu zamiast termistora potencjometru regulator reaguje na zmiane rezystancji w całym zakresie.
    Czy to wina jest termistora raczej bo zakupiłem dwa o takich samych rezystancjach
    Byc może powinien byc termistor PTC 1Kom o innej charakterystyce.
    Zaznaczam że zawsze udawało mi sie dobrac czujnik tempertury do regulatorów z tym ze zastosowane byłu czujniki remistorowe NTC.

1 2
  • #2 22 Gru 2007 11:16
    jomek78
    Poziom 24  

Chistereza termistora.pozdrawiam.jomek

1
  • #3 22 Gru 2007 11:27
    volume29
    Poziom 8  

Ale co to znaczy histereza termistora.Wydawało mi sie że jedynym parametrem tych elementów jest rezystancja termistora w określonej temperaturze tj25stopni.

0