Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trafopowielacz - jak dobrać kondensator

23 Gru 2007 10:10 1983 14
  • Poziom 16  
    Witam!

Chcę zrobić podwajacz napięcia. Z transformatora dostaję 22 V. Chcę wykorzystać diody 1n4007. Jakie mam zastosować kondensatory?

Jeszcze nie wiem do jakich celów będę używać podwajacza, więc trudno oszacować z jakimi obciążeniami będzie pracował.
  • Poziom 43  
    Witam,
    misiu_mietowy napisał:
    Witam!

Chcę zrobić podwajacz napięcia. Z transformatora dostaję 22 V. Chcę wykorzystać diody 1n4007. Jakie mam zastosować kondensatory?

Jeszcze nie wiem do jakich celów będę używać podwajacza, więc trudno oszacować z jakimi obciążeniami będzie pracował.

jak już będziesz wiedzieć jaką wartość maksymalną prądu stałego chcesz pobierać, oraz jaka jest nominalna moc pozorna tego transformatora to wtedy możemy zacząć dyskutować. Teraz nie mamy o czym... :D
    ... a i jeszcze zdecyduj się w jakim układzie ma ten podwajacz pracować; Delona czy Villarda?

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Quarz napisał:

jak już będziesz wiedzieć jaką wartość maksymalną prądu stałego chcesz pobierać,

Im więcej tym lepiej
    Cytat:
    oraz jaka jest nominalna moc pozorna tego transformatora to wtedy możemy zacząć dyskutować. Teraz nie mamy o czym... :D

Nie mam pojęcia :(
    Cytat:

... a i jeszcze zdecyduj się w jakim układzie ma ten podwajacz pracować; Delona czy Villarda?

Delona

Podłączę 100 uF i zobaczę co się stanie:)

PZDR
  • Poziom 43  
    misiu_mietowy napisał:

[ ... ]
    Quarz napisał:

oraz jaka jest nominalna moc pozorna tego transformatora to wtedy możemy zacząć dyskutować. Teraz nie mamy o czym... :D
    Nie mam pojęcia :(

No to "Wesołych Świąt"... :D
  • Poziom 16  
    Spróbowałem zrobić z tego trafka zasilacz. Podłączyłem napięcie sieciowe. Na wyjściu transformtora U sk wtórne = 23V. Podałem je na mostek Graetza (4 diody 4007). Na wyjściu mostka podłączyłem równolegle 100 uF i 1 kOhm. Włączam napięcie - kondensator wysadziło :(
    Dlaczego 23V wysadziło kondensator o U max=32 V?
  • Poziom 43  
    misiu_mietowy napisał:
    Spróbowałem zrobić z tego trafka zasilacz. Podłączyłem napięcie sieciowe. Na wyjściu transformtora U sk wtórne = 23V. Podałem je na mostek Graetza (4 diody 4007). Na wyjściu mostka podłączyłem równolegle 100 uF i 1 kOhm. Włączam napięcie - kondensator wysadziło :(
    Dlaczego 23V wysadziło kondensator o U max=32 V?

a nie pomyliłeś przy podłączeniu tego kondensatora elektrolitycznego polaryzacji?
    Opisane zjawisko jest dla powyżej opisanej pomyłki charakterystyczne... :cry:
    Poza tym, to nie ma w szeregu napięć nominalnych pracy kondensatorów elektrolitycznyh napięcia o wartości 32V, więc na jaką wartość był ten co eksplodował?

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Faktycznie - 35V nie 32...

Podłączyłem okładkę minus kondensatora do tej końcówki, gdzie diody z mostka Graetza mają pasek, czyli do katody.

Nie mam pojęcia, dlaczego kondensator wybuchnął...
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    misiu_mietowy napisał:
    Podłączyłem okładkę minus kondensatora do tej końcówki, gdzie diody z mostka Graetza mają pasek, czyli do katody.

Czyli podłączyłeś odwrotnie...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    misiu_mietowy napisał:
    Faktycznie - 35V nie 32...

Nie mam pojęcia, dlaczego kondensator wybuchnął...

ale na katodach połączonych ze sobą diod mostka prostowniczego jest plus napięcia wyjściowego... a nie minus...:cry:
    Jak widać moja poprzednia diagnoza sprawdziła się... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Quarz napisał:

ale na katodach połączonych ze sobą diod mostka prostowniczego jest plus napięcia wyjściowego... a nie minus...:cry:
    Jak widać moja poprzednia diagnoza sprawdziła się... :D

Pozdrawiam

Niestety nie sprawdziłą się.... podłączyłęm na odwrót i też wybuchnął. :cry:
  • Poziom 36  
    Narysuj tu schemat połączeń. Coś musi być nie tak, prawda? Może źle połączyłeś mostek Greatz'a i kondensator dostaje napięcie zmienne?
  • Poziom 43  
    Witam,
    misiu_mietowy napisał:
    Ten rezystor na górze to 1 kOhm. Z transformatora przychodzi 22-24 V

No i kondensator to 100 uF, a diody 1n4007

Trafopowielacz - jak dobrać kondensator

schemat jest prawidłowy i sprawny kondensator elektrolityczny na napięcie 35V powinien wytrzymać... ale sprawdź - poprzez pomiar napięcia na rezystorze bez kondensatora - polaryzację.
    Diody z byłego ZSRR (CCCP), w takiego typu obudowie, miały oznaczoną anodę...

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    OK - prostownik działa

Jest tylko małe ale....
    Kupiłem inne diody - RU4AM i nadal stosuję filtr 100 uF + 1 kOhm. Gdy mierzę to niestabilizowane napięcie woltomierzem DC - pokazuje 29 V.
    Gdy dotykam rezystora, to PARZY.
    Zmierzyłem zatem prąd wpływający do filtra - wynosi 30 mA. Zatem moc wydzielona na oporku to jakieś 0,9 W, a rezystor jest na 250 mW.

Co robić?
  • Poziom 10  
    misiu_mietowy napisał:
    Gdy dotykam rezystora, to PARZY.
    Zmierzyłem zatem prąd wpływający do filtra - wynosi 30 mA. Zatem moc wydzielona na oporku to jakieś 0,9 W, a rezystor jest na 250 mW.
    Co robić?

Co robić? Misiu, albo dmuchać albo zmienić rezystor.