logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie kondensatory do podwajacza napięcia 22V z diodami 1N4007?

misiu_mietowy 23 Gru 2007 10:10 2466 14
REKLAMA
  • #1 4615920
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    Witam!

    Chcę zrobić podwajacz napięcia. Z transformatora dostaję 22 V. Chcę wykorzystać diody 1n4007. Jakie mam zastosować kondensatory?

    Jeszcze nie wiem do jakich celów będę używać podwajacza, więc trudno oszacować z jakimi obciążeniami będzie pracował.
  • REKLAMA
  • #2 4615946
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    misiu_mietowy napisał:
    Witam!

    Chcę zrobić podwajacz napięcia. Z transformatora dostaję 22 V. Chcę wykorzystać diody 1n4007. Jakie mam zastosować kondensatory?

    Jeszcze nie wiem do jakich celów będę używać podwajacza, więc trudno oszacować z jakimi obciążeniami będzie pracował.

    jak już będziesz wiedzieć jaką wartość maksymalną prądu stałego chcesz pobierać, oraz jaka jest nominalna moc pozorna tego transformatora to wtedy możemy zacząć dyskutować. Teraz nie mamy o czym... :D
    ... a i jeszcze zdecyduj się w jakim układzie ma ten podwajacz pracować; Delona czy Villarda?

    Pozdrawiam
  • #3 4616047
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    Quarz napisał:

    jak już będziesz wiedzieć jaką wartość maksymalną prądu stałego chcesz pobierać,

    Im więcej tym lepiej
    Cytat:
    oraz jaka jest nominalna moc pozorna tego transformatora to wtedy możemy zacząć dyskutować. Teraz nie mamy o czym... :D

    Nie mam pojęcia :(
    Cytat:

    ... a i jeszcze zdecyduj się w jakim układzie ma ten podwajacz pracować; Delona czy Villarda?


    Delona

    Podłączę 100 uF i zobaczę co się stanie:)

    PZDR
  • #4 4616283
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    misiu_mietowy napisał:

    [ ... ]
    Quarz napisał:

    oraz jaka jest nominalna moc pozorna tego transformatora to wtedy możemy zacząć dyskutować. Teraz nie mamy o czym... :D
    Nie mam pojęcia :(

    No to "Wesołych Świąt"... :D
  • REKLAMA
  • #5 4617139
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    Spróbowałem zrobić z tego trafka zasilacz. Podłączyłem napięcie sieciowe. Na wyjściu transformtora U sk wtórne = 23V. Podałem je na mostek Graetza (4 diody 4007). Na wyjściu mostka podłączyłem równolegle 100 uF i 1 kOhm. Włączam napięcie - kondensator wysadziło :(
    Dlaczego 23V wysadziło kondensator o U max=32 V?
  • REKLAMA
  • #6 4617207
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    misiu_mietowy napisał:
    Spróbowałem zrobić z tego trafka zasilacz. Podłączyłem napięcie sieciowe. Na wyjściu transformtora U sk wtórne = 23V. Podałem je na mostek Graetza (4 diody 4007). Na wyjściu mostka podłączyłem równolegle 100 uF i 1 kOhm. Włączam napięcie - kondensator wysadziło :(
    Dlaczego 23V wysadziło kondensator o U max=32 V?

    a nie pomyliłeś przy podłączeniu tego kondensatora elektrolitycznego polaryzacji?
    Opisane zjawisko jest dla powyżej opisanej pomyłki charakterystyczne... :cry:
    Poza tym, to nie ma w szeregu napięć nominalnych pracy kondensatorów elektrolitycznyh napięcia o wartości 32V, więc na jaką wartość był ten co eksplodował?

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #7 4617292
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    Faktycznie - 35V nie 32...

    Podłączyłem okładkę minus kondensatora do tej końcówki, gdzie diody z mostka Graetza mają pasek, czyli do katody.

    Nie mam pojęcia, dlaczego kondensator wybuchnął...
  • Pomocny post
    #8 4617315
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    misiu_mietowy napisał:
    Podłączyłem okładkę minus kondensatora do tej końcówki, gdzie diody z mostka Graetza mają pasek, czyli do katody.

    Czyli podłączyłeś odwrotnie...
  • Pomocny post
    #9 4617318
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    misiu_mietowy napisał:
    Faktycznie - 35V nie 32...

    Podłączyłem okładkę minus kondensatora do tej końcówki, gdzie diody z mostka Graetza mają pasek, czyli do katody.

    Nie mam pojęcia, dlaczego kondensator wybuchnął...

    ale na katodach połączonych ze sobą diod mostka prostowniczego jest plus napięcia wyjściowego... a nie minus...:cry:
    Jak widać moja poprzednia diagnoza sprawdziła się... :D

    Pozdrawiam
  • #10 4621797
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    Quarz napisał:

    ale na katodach połączonych ze sobą diod mostka prostowniczego jest plus napięcia wyjściowego... a nie minus...:cry:
    Jak widać moja poprzednia diagnoza sprawdziła się... :D

    Pozdrawiam


    Niestety nie sprawdziłą się.... podłączyłęm na odwrót i też wybuchnął. :cry:
  • #11 4621810
    Ptolek
    Poziom 36  
    Posty: 3224
    Pomógł: 318
    Ocena: 271
    Narysuj tu schemat połączeń. Coś musi być nie tak, prawda? Może źle połączyłeś mostek Greatz'a i kondensator dostaje napięcie zmienne?
  • #12 4622221
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    Ten rezystor na górze to 1 kOhm. Z transformatora przychodzi 22-24 V

    No i kondensator to 100 uF, a diody 1n4007
    Załączniki:
    • DSC00050.JPG (40.78 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #13 4622370
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    misiu_mietowy napisał:
    Ten rezystor na górze to 1 kOhm. Z transformatora przychodzi 22-24 V

    No i kondensator to 100 uF, a diody 1n4007

    Jakie kondensatory do podwajacza napięcia 22V z diodami 1N4007?

    schemat jest prawidłowy i sprawny kondensator elektrolityczny na napięcie 35V powinien wytrzymać... ale sprawdź - poprzez pomiar napięcia na rezystorze bez kondensatora - polaryzację.
    Diody z byłego ZSRR (CCCP), w takiego typu obudowie, miały oznaczoną anodę...

    Pozdrawiam
  • #14 4629982
    misiu_mietowy
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 2
    Ocena: 7
    OK - prostownik działa

    Jest tylko małe ale....
    Kupiłem inne diody - RU4AM i nadal stosuję filtr 100 uF + 1 kOhm. Gdy mierzę to niestabilizowane napięcie woltomierzem DC - pokazuje 29 V.
    Gdy dotykam rezystora, to PARZY.
    Zmierzyłem zatem prąd wpływający do filtra - wynosi 30 mA. Zatem moc wydzielona na oporku to jakieś 0,9 W, a rezystor jest na 250 mW.

    Co robić?
  • #15 4634904
    Master_
    Poziom 11  
    Posty: 6
    misiu_mietowy napisał:
    Gdy dotykam rezystora, to PARZY.
    Zmierzyłem zatem prąd wpływający do filtra - wynosi 30 mA. Zatem moc wydzielona na oporku to jakieś 0,9 W, a rezystor jest na 250 mW.
    Co robić?

    Co robić? Misiu, albo dmuchać albo zmienić rezystor.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru kondensatorów do podwajacza napięcia zasilanego z transformatora 22 V, wykorzystującego diody 1N4007. Autor planuje układ Delona, jednak nie zna jeszcze obciążenia, co utrudnia precyzyjny dobór elementów. Próba zastosowania kondensatora elektrolitycznego 100 µF o napięciu 35 V zakończyła się jego uszkodzeniem, co wskazuje na błędne podłączenie polaryzacji kondensatora lub obecność napięcia zmiennego na jego zaciskach. Zalecane jest sprawdzenie polaryzacji oraz poprawności połączeń mostka Graetza i kondensatora. W dalszej części autor wymienił diody na model RU4AM i zastosował filtr 100 µF z rezystorem 1 kΩ, przy czym rezystor nagrzewa się, ponieważ moc strat wynosi około 0,9 W, a rezystor ma moc znamionową 0,25 W. Sugerowana jest wymiana rezystora na o większej mocy lub zmiana układu filtrującego. Kondensatory elektrolityczne o napięciu nominalnym 35 V powinny wytrzymać napięcie wyjściowe podwajacza, pod warunkiem prawidłowego podłączenia i stabilizacji napięcia.
REKLAMA