Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bootloader partycji Linuks

23 Gru 2007 11:36 1615 14
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    na początek na spokojnie przeczytaj to
    http://www.szarp.com.pl/howto/howto/html/grub-rescue.html

generalnie powinieneś podmontować pod live cd partycje / (główną )schrotować sie do niej i wydać polecenie grub-install livecd ubuntu powinno wystarczyć

zobacz czy na płycie z ubuntu 7.1 podczas startu nie ma czegoś takiego jak tryb ratunkowy (dalej może będzie odzyskiwanie gruba) lub od razu opcja przywracania gruba

rozumiem ze na tym dysku chcesz odzyskać 6,06 a windowsa tu nie będzie

ustal na którym ide chcesz ten dysk podłączyć a najlepiej ustaw jak było na początku

na live cd wpisz
    sudo fdisk -l
    podaj wynik

wciśnij podczas startu esc czy nie ma dostępu do menu gruba
  • Poziom 19  
    Kolejność jest taka
    1. Windows,
    2. Linux.

Najpierw zrób żeby Windows wstawał, następnie wrzuć bootloadera.
    Bardzo przyjemny i prosty jest od BEosa. Każdy logiczny dysk przypisuje jako inna cyferka w innym kolorze. BEosa możesz zainstalować do Windowsa. Oczywiście wybór bootloaera zależy tylko od Ciebie. Winda nie musi być na primary master. Ważne żeby była instalowana jako pierwsza. M$ nie uznaje innych systemów, i dlatego może nadpisać dane z Linuxa. Po zbootowaniu z LIVE CD zgraj dane i zainstaluj najnowszego Ubuntu. Obecnie jest to już wersją GUTSY GIBBON 7.10.

Jak coś opisałem chaotycznie napisz. napisze krok po kroku

pozdr.
  • Poziom 21  
    skorzystaj z opisu w linku
    tylko u ciebie bedzie to dysk /dev/hdc dla komendy grub-install

a partycja do podmątowania to ta gdzie jest katalog /etc i /boot

prawdopodobnie /dev/hdc2 ale to może być rożnie

wszytkie te komendy wydajeszw konsoli pod livecd
  • Poziom 19  
    Ubuntu nigdy dobrze mi nie działał - kłopoty z grafiką - śmieci na ekranie. Nie znam wiec zbytnio tej dystrybucji ;-| Osobiście używam CDLINUX.pl i mogę śmiało powiedzieć, że jest to najbardziej przyjazne distro dla Polaka. Wszystko masz na pulpicie intuicyjnie, zawsze działa. O loaderze z Beosa wspomniałem dlatego, że sprawdza wszystkie logiczne dyski i ładnie robi wszystko za Ciebie. Loader LiLo znajdujący się między innymi na CDlinuxie podczas instalacji na twardziela, również sam tworzy menu wyboru systemów. Jeśli chodzi o Ubuntu to coś kojarzę prawym klawiszem myszy na pulpicie i chyba jest tworzenie bootowania, zaraz sprawdzę i dam znać. Moment.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie wiadomo jak zakładał SWAPa
    /dev/hdc1
    /dev/hdc2
  • Poziom 21  
    no ja po przejściu z 6,06 na 7,04 odczyłem różnice na lepsze 7,1 w stosunku 7,04 to już mniejsza różnica ale potwierdza się że linux jest coraz lepszy żałuje że tak długo zwlekałem

teraz od razu robie upgrade do oficjalnej nowej wersji

a cenie sobie stabilność i też myślałem że odczekam 2 LATA do następnego LTS
  • Poziom 19  
    U nas była swego czasu panika związana legalnością softu w domu. Wywaliłem wszystkie piraty zainstalowałem CDLINUXA.PL. Przyszłość jest jasna, widać to po IE--> FF, outlook--> thundebird. Jeśli tylko umożliwi się w większym stopniu uruchamialność oprogramowania z windowsa na linuxie - gdzie motorem napędowym będą oczywiście GRY.
    Co do Ubuntu, nie chce wprowadzać zamętu. Odpaliłem go przed chwilą ale to nie jest akurat ta dystrybucją co myślałem.

Dodano po 3 [minuty]:

Tak to wina Windowsa, który nadpisał MBRa. Najprościej, skopiuj dane i puść instalkę UBUNTU raz jeszcze. No chyba, że masz tego kilkadziesiąt Giga.
  • Poziom 21  
    podobno pclinuxos teraz jest najbardziej przyjazny mam ochote wypróbować
    ale te ubuntu się nie chce popsuć :-)

no ja beryla nie używam ani firefoxa a różnice odczułem to chyba lepszy xorg

a siedze na icewm
  • Poziom 19  
    Nic nie psuj. CDLINUX.PL to wersja LIVE CD, ostatnio nawet LIVE DVD, koszt 1 płytka a naprawdę jest kozacki. Cieszę się, że coraz więcej porywa sie na linuxa, jest kogo sie poradzić. właśnie miałem GF4 i się tak działo. Teraz mam 6800XT i jak przed chwilą odpalałem już nie mam tego efektu.
  • Poziom 26  
    23 grudnia 2007 a tu koledzy coś tam o ubuntu 7.04 . i jeszcze ktoś narzeka na ,że ma upgrade do 7.10 . ja mogę tylko potwierdzić ,że ubuntu jest coraz lepsze a 7.10 należy mieć. ja używam tylko ubuntu i robię w tym systemie na prawdę wszystko. mam dwa dyski po 80GB i powiem ,że miałem kiedyś windę na drugim dysku (secondary) w biosie ustawionym jako pierwszy do botowania. i też działało. jak reinstalowałem windę to po prostu odpinałem dysk linuxa a jak wgrywałem nowego linuxa (bo nie miałem jeszcze netu) to oba dyski były podpięte. takie postępowanie dla mniej obeznanych zapewnia brak kłopotów z bootloaderem. obecnię jadę na ubuntu bo uważam ,że linux to system znacznie wygodniejszy i elastyczniejszy. dlatego w miarę postępu wiedzy linux będzie zdobywał coraz większe pole ,zresztą jak ktoś popracował już na następcy xp to wie jaki ten system jest upierdliwy. ostatnie uwagi może nie na temat ale dyskusja mnie trochę podnieciła (umysł) .
    zdrowych i wesołych świąt .
    pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Sam mówisz, że święta ;-) Nie ma co zawsze być takim akuratnym. Cała nadzieja jeszcze w ReactOSie. Z założenia ma być free i 100% zgodny z XPkiem.

Nie objadać sie do przesady. No to wszystkim wesołych świąt, rodzinnych, jak najdalej od problemów zero-jedynkowych.