Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VCR Sharp VC-A30BP - nie startuje zasilacz

kiwu 23 Dec 2007 16:27 1971 7
    kiwu
    Level 19  
    W magnetowidzie tym nie startuje zasilacz, w którym jest hybryda M67209. Zasilanie pin.8 tej hybrydy dostaje +12V. Tranzystor na wysokie napięcie po stronie pierwotnej (T901 lub Q901 w tej chwili nie pamiętam oznaczenia) dostaje na kolektorze +310V, brak jest sterowania na pin.1 hybrydy. Po stronie pierwotnej są dwie elki 100µF/16, które podstawiłem i nic z tego, zimnych lutów raczej nie ma, diody po stronie pierwotnej oraz wtórnej wyglądają na sprawne. Jedynie co mi się udało znaleść w sieci to iż ta hybryda ma jakieś sprzężenie zwrotne, niestety brak mi pomysłów na co dalej zwrócić uwagę.
    kiwu
    Level 19  
    Jak można sprawdzić hybryde M67209, czy wystarczy podać tylko zasilanie na pin.8 aby pojawiło się sterowanie na pin.1 ?.
    Sprawdziłem na omomierzu tranzystory Q901, Q902 i są dobre. Za Q901 podstawiłem na próbe BUT11 i też nic to nie dało.
  • Helpful post
    marck1
    Service technician RTV
    Sprawdź czy R904 i R905 mają prawidłową wartość, lepiej je wymienić na nowe.
    kiwu
    Level 19  
    W zasilaczu nie ma R904. Natomist R905 (4,7Ω) nie podstawiłem i ma prawidłową wartość.
    Być może chodziło Tobie marck1 o ten jeden z dwóch rezystorów 680kΩ jeśli tak to był to strzał w dziesiątke :D bo u mnie przerwe miał R907 (680kΩ). Dziękuje i przesyłam punkty. Jest wszystko dobrze, ale martwi mnie bardzo słabo świecący wyświetlacz. W ogóle nic prawie nie widać. Podstawiłem wszystkie pojemności po stronie wtórnej i barak poprawy świecenia. Czy można podejrzewać sam wyświetlacz?.
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jeżeli napięcia -31V oraz 3V (żarzenie wyświetlacza) są w normie to sprawdź diodę R918 (7V5).
    Zakładam, że zarówno wyświetlacz jak i jego osłona zostały wyczyszczone.
    kiwu
    Level 19  
    Napięcia są odpowiednio -30V oraz 3,1V. Dioda D918 7V5 jest dobra.
    Wyświetlacz oraz osłona są przejrzyste.
    Dziękuje oldboy za pomoc z Twojej strony. Temat zdaje się trzeba zamykać tu już jest chyba wszysko jasne, że wyświetlacz jest wypalony.
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    To b.stary model i wyświetlacz miał prawo stracić swoje walory użytkowe.
    Temat zamykam.