Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena kolinearna (z kabla koncentrycznego)

14 Gru 2003 09:27 9450 6
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czy budował ktoś antenę kolinearną (np. na pasmo 70cm). Jeśli tak to proszę o podzielenie się doświadczeniami.
    Szczegóły kilku anten tego typu są w załączniku (1,28Mb).
    Antenę charakteryzuje dookoólna ch-ka, łatwość budowy i duży zysk :wink:
    Załączniki:
  • Poziom 13  
    Wlaśnie mam taki problem, że szukam dobrego schematu. Troche już eksperymentowałem z tymi antenami. Pozdrawiam i dam znać jak umnie. Hi Paweł sq8bwh
    A jak przebiegły te eksperymenty? Jakieś pomyślne wyniki?

Ja już kończę swoją. Muszę tylko zrobić tą przeciwwagę na dole i promiennik na górze.
    Antenke zrobiłem z RG213. Połączenia zalewałem czarnym klejem na ciepło, a następnie zakładałem koszulkę termo. Całość podgrzewałem nad zapalniczką, aż do stopienia kleju.
  • Poziom 16  
    Witam
    a ja odgrzeje temat może już po próbach koledzy podzielicie się uwagami
    chciałbym zrobić antenkę na 70 z kabelka ale nie mam przekonania do tego typu anten więc posłucham waszych opinii
    pozdrawiam
    Hmm nie mam sprzetu do pomierzenia tej anteny, ale nie ma roznicy pomiedzy GP 5/8. Wydaje mi sie, ze zrobienie dobrej anteny kolinearnej wymaga zmierzenia wspolczynnika skrocenia kabla, bo moze on sie roznic od katalogowych. Wtedy mozna pewnie uzyskac ksiazkowy zysk tego typu anten.
    Obecnie mysle nad antena J 3x5/8.
  • Poziom 16  
    Witam
    ja mam zrobioną j 2x 5/8 i chyba chodzi całkiem nieźle chciałem zrobić
    8 x 5/8 właśnie z kabla ale chyba sobie odpuszcze
    tak tez myślałem że rewelacyjnie chodzić nie będzie na kabelku
    pozdr
  • Poziom 2  
    Witam,
    Właśnie zrobiłem , atene kolinearna z kabla. Stroi sie wrecz idealnie w rezonansie WFS =1,15, ale jest inny problem.
    W stosunku do dipola o dB antena wykazuje ok 2-3 dB tłumienia.
    Odcinki przewodów dociet idealnie dokładnie , charakterystyka promieniowania w elewacji o wiele węższa od dipola 1/2 , wiec wszytsko OK...............
    Tylko brak zysku.
    Czy ktos kolegow robił porównania zysku z antena izotropowa lub dipolem??

Pozdrawiam
    Tomek

Regulamin pkt. 13 . [SP5ANJ]