Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie do wzmacniacza NE078

25 Gru 2007 12:39 933 5
  • Poziom 11  
    Witam! Zastanawia mnie jedna rzecz: w opisie wykonania wyżej wymienionego wzmacniacza pisze coś takiego:
    "Po zakończeniu montażu do układu można dołączyć zasilanie. Zasilacz powinien dostarczać dwóch symetrycznych napięć 17.5V przy wydajności prądowej ok. 4A.
    Należy się wówczas zaopatrzyć jedynie w transformator sieciowy o mocy ok. 100VA, dający na uzwojeniach wtórnych dwa napięcia ~12Vsk przy wydajności 4A. Można również zastosować dwa transformatory ok. 50VA dające pojedyncze napięcia ~12Vsk/4A. Zwracamy w tym miejscu uwagę, że dopuszczalne napięcie zasilające dla układów TDA2030 wynosi 18V i przekroczenie tej wartości grozi ich uszkodzeniem."
    Moje pytania są takie: czy jeśli podłącze do niego transformator 2x17,5V nie uszkodzę wzmacniacza? Czy mogę podłączyć transformator o większej wydajności? (np 5A). Jaką pojemność powinny mieć kondensatory filtrujące??? Dziękuje z góry!!! :-)
  • Pomocny dla użytkowników
    Jeżeli transformator ma takie napięcia jak piszesz (2x17,5V), to niestety są one zbyt duże. Musisz wiedzieć, że napięcie to zawsze wzrasta po filtracji na kondensatorach elektrolitycznych. Najlepiej aby napięcie zmienne wynosiło 2x12V lub minimalnie więcej.
    Jest też możliwość zbicia tego napięcia, gdybyś uparł się na ten twój transformator, ale to niepotrzebnie podniesie koszty. Chodzi tu o stabilizację napięcia wyjściowego zasilacza. Jednak bardzo rzadko się ją stosuje do zasilania stopni mocy.:|
  • Poziom 32  
    Witam
    Transformator powinien miec max 2x12V co da po wyprostowaniu i filtracji okolo 17V co jest bliskie maksymalnej wartosci :D. Kondensatory proponuje 2x4700uF moze byc tez 2x2200uF :D .
    Transformator moze miec wieksz wydajnosc pradowa co przelozy sie na sztywnosc zasilacza :D znczy im wiecej amper tym zasilacz sztywniejszy i napiecie nie bedzie tak siadalo przy duzym obciazeniu :D . Uklad TDA2030 ma 18V po wyprostowaniu i filtracji tak wiec jezeli podlaczysz transformator ktory daje 2x17,5V to zabijesz ten uklad gdyz to bedzie okolo 2x24.7V po wyprostowaniu :d
    POZDRAWIAM
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź! Po prostu nie zrozumiałem opisu... Nie zaznaczono, że takie napięcie ma być już po odfiltrowaniu i stabilizacji...:
    "Zasilacz powinien dostarczać dwóch symetrycznych napięć 17.5V" - dla mnie to było trochę mylące...:-) jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam!!! :-)
  • Poziom 37  
    Ewentualnie wymien TDA2030 na TDA2030A jest on na wyższe napiecie lub TDA2040 ;]
  • Poziom 11  
    We wzmacniaczu mam układy TDA2030A. A gdybym kupił 2 transformatory po ~12V 50VA (lub więcej) każdy to jak mam je połączyć??? Widziałem gdzieś, że łączy się obydwa w szereg, a masę odczepia się w miejscu gdzie obydwa się łączą.... Dobrze pamiętam??? :-) Dzięki z góry za odpowiedź...:-)