Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz do wzmacniacza tda2030A (potrzebna mała pomoc)

09 Maj 2007 18:25 2163 17
  • Poziom 12  
    jak w tytule Zasilacz do TDA2030A

Proszę o pomoc w złożeniu zasilania do 2 wzmacniaczy TDA2030 w mostku

Chodzi głownie o elektronikę bo nie mam pojęcia jak za bardzo się do tego zabrać żeby nie tracić czasu już złożyłem układ ale nie wiem czy będzie się nawał chce tez żeby nie szły zakłócenia z sieci tylko ze nie wiem jak te kondensatory co i jak z nimi proszę o ocenienie schematu czy będzie się nadawał i w razie błędu poprawić.
  • Moderator na urlopie...
    Witam

1) na wejściu transformatora nie potrzeba filtry ani dławika. wystarczy bezpiecznik.
    2)Transformator 25V Po wyprostowaniu będziesz mieć ok 2x-/+30V a kostka jest zasilana 2x-/+18V
    3)Po co aż cztery uzwojenia 25V? jak wystarczą dwa.
    4)Ta kostka ma 15wat mocy czyli 2x15W=30 i 30x2=60W plus zapas mocy czyli Transformator powinien być mocy 80W może 70W i uzwojeniu 2x14V-15V a nie 4x25V ;)
    5)Mostek prostowniczy daj 10A do tego kondensatory ceramiczne 100nF i elektrolity minimum 4700uF/35V po wyprostowaniu napięcia uzyskasz ok 2x18V.
    Ps1. Przepraszam widzę że końcówka jest zasilana napięciem nie symetrycznym to tranfo musi mieć 25V ;) i wystarczy jedno uzwojenie a nie cztery.
    Ps2. Z jakiego schematu projektowałeś wzmacniacz?

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    wiec tak trafo oryginalnie było 2x 50V ale żeby je wykorzystać w całości zrobiłem doczepy mi wyszło mi 4x 25 żeby nie marnować drutu to z 4x 25 zrobiłem 2x 25V z całego drutu ten problem już omawiałem z innymi użytkownikami i doszliśmy do schematu takiego jak podałem kostka jest zasilana pojedynczym

nie mogę znaleźć tematu gdzie to omawiałem :/

schemat wziąłem z stąd
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic106638.html

układ ostatni
  • Poziom 12  
    wiec jak z tymi elementami za trafem są oki
  • Poziom 12  
    dzięki wielkie ale mam pytanie czy nie trzeba przypadkiem zastosować diody zaporowej dla masy czy wystarczą te diody co prostują ?
  • Poziom 12  
    no nawet jak bym złożył układ na symetryczne zasilanie to maksymalnie może być napięcie 2x 18V a ja dysponuje 2 x 25 wiec jest o bardzo za dożo

Mam pytanie jakiej pojemności zastosować elektrolity więcej niż 10000uF czy więcej ?
  • Poziom 36  
    Po co przewijać to trafo skoro wszystko jest OK? Zasilanie symetryczne ma tylką tą przewagę, że nie ma kondensatora na wyjściu, ale ten kondensator czasem może uratować głośniki. Wszystko jest ok w schemacie z pierwszego postu, dławiki też mogą być, ale o niewielkiej indukcyjności. W zasadzie są niepotrzebne.
  • Poziom 29  
    Schemat jest prawidłowy, w notach TDA2030 jest aplikacja na zasilanie pojedyncze 30-40V (w zamierzchłej przeszłości zbudowałem ten badziew, gra jak by chciał, a nie mógł). Każdy wzmacniacz można przerobić na napięcie pojedyncze, wystarczy dzielnik napięcia na wejściu i kondensator na wyjściu, no i głośnik do minusa.
  • Poziom 12  
    ja nic nie mówiłem o przewijaniu trafa
    dziękuje wszystkim za informacje
  • Poziom 11  
    z tego co pamiętam to dla napięcia symetrycznego to powinno być nap 14V a pojedyńczego 28V. Prąd nie powinien być mniejszy od 1A.
  • Poziom 29  
    jorgi6: http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/STMicroelectronics/1459.pdf
    Pierwsza pozycja drugiej tabeli na trzeciej stronie stronie. +/- 22V, czyli 44V pojedyncze (nie mylić TDA2030A z TDA2030 który ma +/-18V lub 36V pojedynczego). To oczywiście "zalecane" napięcie, czyli nie musi być idealnie takie jak podali. W każdym razie zadziała przy opisanym trafie. Po wyprostowaniu i wyfiltrowaniu 25V będzie około 35V stałego na wyjściu (kiepskiej jakości kondy na 35V mogą się niestety wylać :( lepiej dać na 40V), czyli będzie bez problemów.
    A swoją drogą DJpopak;), nie przesadziłeś trochę? 10A mostek do badziewka nie przekraczającego 18W? 10A to ja dałem do wzmaka 2x100W i nie ma problemów, a tu tylko 18W. Tu 3,2A mostek będzie i tak z naddatkiem.
  • Moderator na urlopie...
    inkognito09 napisał:
    DJpopak;), nie przesadziłeś trochę? 10A mostek do badziewka nie przekraczającego 18W? 10A to ja dałem do wzmaka 2x100W i nie ma problemów, a tu tylko 18W. Tu 3,2A mostek będzie i tak z naddatkiem.

Witam

Widzę, że kolega nie czytał dokładnie postów. Kolega napisał wcześniej że wzmacniacz będzie zmostkowany. Więc 2x18W=36Wx2(bo to stereo)=72W do tego może dojdzie jakiś przedwzmacniacz. Wystarczył by mostek 6A ale zawsze lepiej dać zapas :D

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Fakt, przeoczyłem to, ale to i tak jest znaczne przegięcie. Nawet ze sprawnością licząc 90-100W (a nie spotkałem jeszcze TDA z serii TDA20XX który ma napisaną w katalogach moc, oscyloskop nie kłamie) przy 35V to jest poniżej 3A. Jeżeli komuś zależy, to może zrobić i 30A mostek, też będzie działać. Tylko po co? Wystarczy dać lekki zapas, ten TDA i tak nie pociągnie tyle co w katalogach pisze.
  • Poziom 12  
    właśnie odpaliłem jakiś czas temu wzmacniacz na trafie płytkę zrobiłem i wszystko gra
    napięcie jakie jest na kondensatorach to 34,5V kondensatory nie kipą ale są minimalnie letnie
    bo zimne nie są ale nie powinny sie wylać najwyżej dam podwujną diodę żeby napięcie spadło do około 33V bo kondensatory muszą być na 35 V ponieważ mam tak owe w super niskiej cenie :) 2200uF 35v za 1 zł lub mniej

trafo daje 2 x 1 A na pewno
  • Poziom 31  
    Te filtry przeciwdziałają trzaskom przechodzącym z sieci zasilającej. Tylko ten rezystor 470k trzebaby zastąpić kondensatorem 330n/400V. Ale dławik przed tda może powodować dziwne zachowanie wzmacniacza.
  • Poziom 12  
    dziś już kompletnie działa wzmacniacz lecz mam troszkę mały problemik jak puszczam muzykę za komputera dając z wyjścia karty dźwiękowej od razu sygnał na końcówki mocy to mam szumy a jak puszczam muzykę z MP3 plajera to jest prawie idealnie czysto jak zapobiec szumom >?
  • Poziom 36  
    A masz potencjometr na wejściu wzmacniacza? Sygnał z komputera przeważnie zawiera dość spore szumy. Żeby temu zapobiec, sygnał nałożony na te szumy musi być na tyle duży, żeby je zagłuszyć. Ale wtedy sygnał będzie zbyt duży dla wzmacniacza, dlatego daje się potencjometr żeby sobie w miarę potrzeby wyciszyć sygnał, razem z szumami - odstęp sygnał szum pozostaje duży.