Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz symetryczny regulowany - uruchomienie

tomal4321 27 Dec 2007 20:04 2414 5
 • #1
  tomal4321
  Level 16  
  Witam mam probem z zasilaczem ze strony http://www.danio.jaw.pl/schematy/zasilacz1.html wykonałem do niego płytke i raczej wzór jest poprawny. Czy ten zasilaczmożna zasilać z jednego transformatora 2x25V z tym że w tym trafie jest wspólny punkt dla tych dwóch odczepów, i dlatego dwa wejścia J1-ac1 i j3 ac1 są zwarte. Czy jest możliwe takie zasilanie? a jeżeli nie to jak można by przebudowaćukład żeby zasilać go z tego transformatora co mam?
  Po podłączeniu układu bardzo grzał się kondensator C7 i C18 czy mogło to być spowodowane takim zasilaniem?? Po odłączeniu mostka odpowiadającego za ujemne napięcie na wyjściu J5 było ciągle napięcie takie jak po mostku D1. Czego to mogła być wina??
  Z góry dziękuja za pomoc.

  Moderated By Mirek Z.:

  Tytuł naruszał punkty 10.9, 11, 11.1 i 11.2 regulaminu. Zmieniłem, dokonałem wpisu w książkę w profilu. Ponadto p.10.5 - temat założony w złym dziale.

 • #2
  Kazor
  Level 17  
  te wejscia nie moga byc zwarte, strona pierwotna mostkow musi mi odizolowana trafem w takim ukladzie jak na rysunku.

  Jesli grzeje sie elektrolit to sprawdz czy aby na pewno nie wlutowales go odwrotnie (ujemne napiecie masz po mostku D2).

  tak poza tym to nie jest to dobry zasilacz, wrecz jest to bardzo zly zasilacz, bo ten uklad z tranzystorami na wyjsciu nie daje stabilizacji, napiecie bedzie nizsze od 1,5 do kilku woltow niz to jakie stabilizuje uklad, czyli bedzie sie zmieniac wlasnie o to (kilka woltow-ok.1,5V)

  No i jesli na wyjściu J5 masz tak samo jak po mostku to któryś z tranzystorów przy wyjściu jest zwarty.


  Przeniosłem z Początkujący Serwisanci. [Mirek Z.]
 • #3
  tomal4321
  Level 16  
  A czy można by było wywalić jeden mostek i podłączyć masę z transformatora tak jak to się robi w zwyczajnych zasilaczach symetrycznych? Bo nieposiadam transformatora z niezależnymi wyjściami symetrycznymi.
 • #4
  Kazor
  Level 17  
  np tak

  tylko jesli Ci nie zalezy na pradzie powyzej 1,5 A to tranzystory sa niepotrzebne, i zyskasz zabezpieczenie zwarciowe.

  oporniki jak w twoim schemacie
  te przy tranzystorach 47-100 om na wyjsciu kiloom moze byc
 • #5
  ronwald
  Level 27  
  Kolego tomal4321 nie buduj zasilacza "potwora" z jakiejś tam strony. Wykonaj sprawdzony układ polecony przez Kazora. Jeśli można coś podpowiedzieć, to daj zabezpieczenie w postaci diod na zaciskach wyjsciowych zasilacza zarówno dla dodatniego napięcia jak i też ujemnego. Oczywiscie bezpieczniki też trzeba dać.
  Pozdrawiam.
 • #6
  tomal4321
  Level 16  
  A co się stanie gdy w tym moim zasilaczu zewre któreś z wyjść do masy?? Czym to może grozić?? Niechciał bym już budować odnowa zasilacza bo mam już płytke zrobioną i wogóle, ale czy można by zrobić coś takiego??

  Dodano po 3 [minuty]:

  Zasilacz symetryczny regulowany - uruchomienie