Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Playstation2 przestał czytać płyty, laser sprawny

draco86 27 Dec 2007 20:29 4108 14
Tespol
 • #1
  draco86
  Level 17  
  Witam,

  Mam przerobione Playstation 2, cały czas było wszystko dobrze, wczoraj zaczęły się lekko ciąć gry, dzisiaj cięły się jeszcze bardziej. Przed chwilą włączyłem, przeszedł tylko przez pierwszy napis i od tej chwili płyta staruje i jest zatrzymywana kilka razy, po czym startuje, ale słychać tylko soczewkę ustawiającą ogniskową.
 • Tespol
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  draco86
  Level 17  
  Czyta Tylko zwykłe CD, próbowałem kalibracji lasera, ale bez zmian. Cewki są sprawne.
 • #4
  beamer.kun
  Level 18  
  1. Najnowsze chipy nie robią żadnej szkody ani laserowi ,ani komponentom - co najwyżej kiepsko nagrane kopie zapasowe ;]
  2. Laser NIE jest sprawny skoro tak działa - wyczyść soczewkę lekko wilgotnym wacikiem do uszu , nie używaj alkoholu - jedyną inną rzeczą która mogłaby paść jest sterownik lasera , ale nie spotkałem się jeszcze z takimi objawami przy tej usterce
  3. Chipy nie muszą służyć do piracenia - wiele gier z Japonii nie są dostępne w wersji PAL
 • Tespol
 • #5
  draco86
  Level 17  
  Więc tak:
  zainstalowany chip to duo2se,
  soczewka jest czysta, z obu stron łącznie z pryzmatem,
  sterownik lasera ma podpięte 5V zamiast 12V,
  a PS2 zaczął od cięcia gier i skończył na nieczytaniu płyt DVD.
 • #6
  dzielus
  Level 10  
  Witam !!

  Mam podobny problem, ale nieco bardziej złożony, mianowicie u mnie nie wysuwa się szuflada, ciągle przepala się bezpiecznik PS 11 (obok sterownika LA). Konsola to SCPH-39004. Wie ktoś jaka może być tego przyczyna ?

  Z góry dziękuję za pomoc.

  pozdrawiam
  Damian
 • #7
  draco86
  Level 17  
  Wymieniłem układ LA6508, ale zdarzył się mały wypadek, mianowicie odparzyły się punkty lutownicze przy nóżkach obok podpinanego 5V. Mógłby mi ktoś powiedzieć gdzie znajdę jakiś alternatywny punkt?
  Konkreatnie chodzi o nóżki nr 15 i 16. Byłbym wdzięczny.

  Ok, poradziłem sobie. Podłączyłem wszystko i efekt taki jak na początku, nie czyta DVD i pojawił się problem ze sterowaniem silnika ślimaka, chyba brakuje fazy. Tzn silniczek przez kilka sekund stawia opór ale się nie kręci.
 • #8
  Lutownica
  Level 15  
  Raczej laser jest nie sprawny, spadła emisja światła i głowica nie może ustawić ostrości na płycie więc albo gubi ślad czyli tnie albo w ostateczności wcale nie zakręci płytą.
  Jeśli myślisz, że skoro jest czerwone światełko i cewki się ruszają to laser jest OK - niekoniecznie jest to prawdą.
 • #9
  DamianMyszka
  Level 12  
  Witam
  Chciałbym się dowiedzieć jak sprawdzić sprawność lasera.
  Mam 3 lasery w których rezystancja cewek wynosi 5,6 (cd i dvd) Jednak po podłączeniu ich do tej samej SPRAWNEJ konsoli (39004 gruba) jeden czyta wszystkie płyty, ale zacina. Drugi czyta tylko CD, a trzeci nie czyta nic. Lasery mają różne oznaczenia, niestety zdarte więc nie potrafię powiedzieć jakie to dokładnie modele. Co jeszcze może powodować niesprawność lasera? Próbowałem regulować wysokość lasera białym pokrętłem i śróbką na prowadnicy, ale nic to nie dało. Czy pomimo dobrych cewek laser może być uszkodzony?
  Zaznaczam że wykluczam niesprawność konsolki, bo testowałem laserki na mojej domowej konsoli, która czyta bez problemu wszystko.
 • #10
  Lutownica
  Level 15  
  Tylko pomiary oscyloskopem przebiegów, wg dokumentacji serwisowej określą dokładnie w jakim stanie jest laser. Niestety laser ma swoją żywotność, podobnie jak żarówka. Czas pracy/emisji to chyba ok 3tys h, na nieprzerobionej. Rezystancja cewek świadczy tylko o ich stanie a nie o sprawności lasera (jak u człowieka: cewka to jedno a pęcherz to drugie). Za czasów starych PSx zrobiłem sobie taki czujnik optyczny ze starej głowicy PSXa i było fajnie widać na mierniku moc światła ale przy ps2 nie próbowałem tego. W konsolach jest taka kolejność po włożeniu płyty, włącza się laser, optyka ustawia ostrość wiązki na płytę, jeśli ok to dopiero silnik kręci płytą a głowica szuka ścieżki startowej. Jak nie ustawi ostrości chociaż zgrubnie (co widać np. bez płyty jak soczewka chodzi góra-dół) to nie uruchomi silnika lub uruchomi na kilka obrotów i ponowi proces. Jeśli wiązka jest wstępnie zogniskowana ale średnica plamki jest większa od śladu na płycie to napęd wyrabia różne głupoty albo zatrzymuje się.
 • #12
  draco86
  Level 17  
  Nie opłaca mi się tego naprawiać, jeśli faktycznie laser jest wysłużony to nie ma się w to co bawić. Będzie trzeba zainwestować w nowego, a ten niech zostanie dawcą.
 • #13
  gutek77
  Level 14  
  Kiedys naprawiłem PS2 pobawiłes sie slimakami i przekładniami napedu działał posmaruj smarem litowym ale troszke.,
 • #14
  DamianMyszka
  Level 12  
  Lutownica wrote:
  Tylko pomiary oscyloskopem przebiegów, wg dokumentacji serwisowej określą dokładnie w jakim stanie jest laser. Niestety laser ma swoją żywotność, podobnie jak żarówka.


  Czy takim oscyloskopem jestem w stanie sprawdzić moc lasera?
  http://www.oscyloskop.com.pl/oscyloskop.htm
  I jego ewentualną kalibrację? Na laserach które opisałem widać że były kręcone potencjometry. Laser który nie czytał nic teraz odczytuje płytki CD, jednak ustawienie wiązki tak żeby oczytywał DVD bez odpowiedniego sprzętu raczej graniczy z cudem. Ale kilka razy udało mi się ustawić tak że ruszała mi gra na DVD, ale zaraz się zacinała. Dlatego pytam czy taki prosty oscyloskop pomoże mi w ustawieniu lasera? I czy ogólnie jestem na dobrym tropie? Zaznaczam że ze mnie "lejek" jest :)
 • #15
  DamianMyszka
  Level 12  
  Mam kolejne pytanie. Mam PS2 50004 która nie czyta żadnych płyt. Laser jest sprawny w 100% bo w innej konsolce czyta wszystko bez problemu. A w tej wygląda to mniej więcej tak. Po włożeniu CD laser zachowuje sie tak jakby czytał, rusza się w górę i w dół ale nie zaświeci nawet na chwilę. Po włożeniu DVD płytka zaczyna się kręcić bardzo szybko, zwalnia, znowu przyspiesza aż się zatrzymuje. Sprawdzałem bezpieczniki i wszystkie dobre. Podejrzewam któryś z układów LB11971 lub LA6. Stawiam na ten drugi. I teraz pytanie jak sprawdzic taki układ? Zgóry dziękuję za każdą pomoc