Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trafa Indela TST 150/012. Rozbieżności w wartości napięcia?

urzedas 27 Gru 2007 21:18 825 5
  • #1 27 Gru 2007 21:18
    urzedas
    Poziom 14  

Witam wszystkich forumowiczów

Ostatnimi czasy, czytając truszku elektro fora naszła mnie ochota na zrobienie końcówki symasyma. Chciałbym zbudowac 2 monobloki. Do tego celu kupiłem okazyjnie za cene jednego - dwa "identyczne" trafa indela TST 150/012, które na wtórnym mają 2x24V - 2x3,12A. Oba trafa nie nowe, jednak nie używane. Wizualnie trafa niczym sie nie różnią. Jedno trafo jest wyprodukowane w lutym 2005 r., a drugie (nowsze) w listopadzie 2006 r. Po wstępnych pomiarach bez obciążenia widać znaczną różnicę napięć na wtórnych. Trafa mierzyłem na napięciu 250V (mieszkam blisko transformatora wiec mam troszke więcej w gniazdkach) i starsze daje napięcia 2x27,5 a nowsze 2x29,3. I moje pytanie do Was - czy takie rozbieżności to standard w przypadku INDELA ???? i czy poza jakimś tam watem różnicy w końcówkach mocy będzie jeszcze jakaś rozbieżność w pracy monobloków ???

pozdrawiam

0 5
  • #2 27 Gru 2007 21:31
    arti13
    Poziom 32  

Witam
    co do firmy indel to nie wiem ale duzej roznicyw pracy koncowek nie bedzie gdyz te napiecie i tak siadzie pod obciazeniem :D

0
  • #3 28 Gru 2007 22:58
    urzedas
    Poziom 14  

A czy warto sie bawić w odwijanie uzwojeń żeby wyrównać napięcia ???
    Czy to rzeczywiście nie jest żadena przeszkoda żeby końcówki pracowaly równo ???

0
  • Pomocny post
    #4 01 Sty 2008 13:43
    jusz
    Poziom 13  

urzedas napisał:
    A czy warto sie bawić w odwijanie uzwojeń żeby wyrównać napięcia ???
    Czy to rzeczywiście nie jest żadna przeszkoda żeby końcówki pracowaly równo ???

jusz: zasilacze zbudowane na tych traforach (opieram się na przytoczonych danych) po obciążeniu ich stopniami końcowymi (ale na biegu jałowym), wykażą odpowiednio 2x36V oraz 2x39V. Ta niewielka zmiana napięcia na pewno nie wpłynie na zmiane czułości obu końcówek, tzn. obie będą pracowały z podobną głośnością. Podwyższone napięcie na jednej z nich wpłynie jednak na podwyższenie jej mocy maksymalnej. W praktyce będzie to jednak mało "zauważalne", a jeśli już, to tylko przy zbliżaniu się do pełnego wysterowania tzn. pełnej mocy oddawanej przez końcówki.

0
  • Pomocny post
    #5 01 Sty 2008 16:06
    arti13
    Poziom 32  

Witam
    Jezeli chcesz mzesz sie bawic w odwijanie jednak ja nie widze potrzeby gdyz te kilka V roznicy nie robi :D koncowki beda pracowaly "prawie" rowno jednak tej roznicy i tak praktycznie nie uslyszysz :D
    POZDRAWIAM

0
  • #6 01 Sty 2008 20:23
    urzedas
    Poziom 14  

OK - dzieki za przydatne informacje - zostawie trafa w takim stanie w jakim są

pozdrawiam !!!!

0
  Szukaj w 5mln produktów