Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada działania tylnej wycieraczki. Astra F.

xionc 29 Gru 2007 13:44 9108 4
  • #1 29 Gru 2007 13:44
    xionc
    Poziom 15  

witam,
    Mam problem z działaniem tylnej wycieraczki, tzn. działa dosyć chaotycznie, niekiedy wykonuje pełne ruchy, a niekiedy zatrzymuje się w środku, tak jakby przyjęła położenie skrajne. W momencie załączania/wyłączania wycieraczki zawsze słychać stukanie przekaźnika. Żebym mógł zacząć przy tym grzebać potrzebuję jednak znać zasadę działania tego prostego układu, stąd prośba do Kolegów obeznanych w temacie. Pytanie dotyczy obwodu z silnikiem M8 i "impulsatorem" K30 na załączonym schemacie. Przełącznik S9.5 jest odpowiedzialny właśnie za tylną wycieraczkę i spryskiwacz. Silnik M55 to pompka spryskiwacza. Czy wewnątrz M8 znajduje się przeciążeniowy wyłącznik bimetaliczny (rezystor i styk w obwodzie + silnika M8 )? Drugie pytanie dotyczy zmiany kierunku obrotów silnika. W jaki sposób jest ona realizowana skoro polaryzacja silnika jest zawsze taka sama? I na koniec, jak sprawdzić przekaźnik K30 po odłączeniu go z instalacji? Próbowałem podłączyć żarówkę pomiędzy 53E i masę, na styki 15 i 53C podałem +Ucc. Przekaźnik załącza się tylko po podaniu + na J, ale nie powoduje to cyklicznego wył/zał.

1 4
  • Pomocny post
    #2 29 Gru 2007 13:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Gru 2007 15:02
    kmitki
    Poziom 22  

często też jest zły styk w kostce obok lewej lampy,albo krańcówka w samym silniczku wycieraczki.:)

0
  • #4 05 Lut 2008 19:28
    xionc
    Poziom 15  

zgodnie z tym, co napisał PzKpfw4, faktycznie okazało się, że zgniła kostka w okolicy tylnej lampy. Właściwie przewód doprowadzający +Ucc do krańcówki był przerdzewiały. Po zmianie kostki na ISO wycieraczka śmiga jak powinna. Temat zamknięty :D

0
  • #5 02 Paź 2009 10:59
    marcinos1989
    Poziom 10  

u mnie był kabel chyba jak się nie mylę fioletowo czarny kijowy. Nie łączył więc przeciągnąłem kawałek z progu nowego i gitara działa, tylko dużo miałem rozkręcania.

0