Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp AR 161

omega11524 15 Dec 2003 19:33 2789 16
    omega11524
    Level 11  
    Witam serdecznie. Mam wielki problem z tym czymś,tzn: pojawia się usterka L4 01 zaznaczam iż silnik jest w jak najlepszym porządku , a po naciśnięciu start kopia wychodzi lecz tylko do połowy.
    Viny
    Level 12  
    Witam. Jeśli problem jest aktualny to powiem tak.

Oficjalnie wg service manuala to coś blokuje silnik główny. Czyli sprawdź połączenie silnik-płyta, działanie silnika SIM 25-01, może poszła jakaś zębatka i stwarza opory, albo zapieczona któraś tulejka do tego dochodzi w trakcie pracy reszta mechanizmu i błąd wyskauje.

Nieoficjalnie (raczej mało prawdopodobne ale możliwe) problemy z wysokim napięciem na elektrodzie transferowej (przebicie) lub na połączeniu elektrody z maszyną (sprężynki). Wtedy potrafi się zatrzymać papier w okolicy wygrzewacza.
    Przemek26
    Level 15  
    Jeśli silnik główny na 100% działa ok. to masz przebicia na sprężynie korony dolnej ... może też poprostu haczyć ... sprawdź ją dokładnie ... spróbuj wyczyścić ... jeśli nie pomoże to wymień i będzie hulało aż miło :D:D
    omega11524
    Level 11  
    Przemek26 wrote:
    Jeśli silnik główny na 100% działa ok. to masz przebicia na sprężynie korony dolnej ... może też poprostu haczyć ... sprawdź ją dokładnie ... spróbuj wyczyścić ... jeśli nie pomoże to wymień i będzie hulało aż miło :D:D

Pomimo wyczyszczenia obu elektrod nie działa,silnika nic nie blokuje,rozebrałem całą maszynę na słoiki,złożyłem i nadal nic . Po załączeniu maszyny pojawia się L4 o1, jeżeli natomiast uda się w jakiś cudowny sposób wyłączyć uszkodzenie to po wciśnięciu START maszyna się blokuje i znów wyskakuje to samo uszkodzenie.
    fajfer3
    Level 13  
    To może być jakiś "nie logiczny błąd". Takowe czasami występują. Informacja podawana przez kopiarkę nie pokrywa się z rzeczywistym problemem. Życzę powodzenia w poszukiwaniach.

PS. Miałem już taki przypadek. W ostateczności pomogło przywrócenie ustawień fabrycznych
    omega11524
    Level 11  
    fajfer3 wrote:
    To może być jakiś "nie logiczny błąd". Takowe czasami występują. Informacja podawana przez kopiarkę nie pokrywa się z rzeczywistym problemem. Życzę powodzenia w poszukiwaniach.

PS. Miałem już taki przypadek. W ostateczności pomogło przywrócenie ustawień fabrycznych

Właśnie jest tak jak Panowie piszecie , błąd podawany przez kopiarkę w rzeczywistości oznacza co innego. A wracając do ustawień fabrycznych: jak maszynę do nich przywrócić? Zrobie w zamian prawie wszystko żeby tylko to coś uruchomić...
    fajfer3
    Level 13  
    Opory mogą wywołać również inne elementy maszyny.
    1.Koła zębat - sprawdź czy są całe.
    2.Opory w utrwalaniu.
    3.Opory wywoływaczki/pojemnik toneru (zwłaszcza należy zwrócić uwagę w wypadku własnoręcznego napełniania pojemnika tonerem. Kopiarki cyfrowe są słabej konstrukcji. Za dużo toneru w pojemniku spowoduje, że silnik napędowy nie może obrócić mieszadła i pęka plastikowy łącznik silnika z kołem napędowym mieszadła.)

PS. Ustawienie fabryczne .... z głowy to nie pamiętam, ale widziałem gdzieś na forum Service manual AR-160/161/200/205. Powinno tam być co i jak. Chociaż lepsza by była instrukcja konkretnie do AR-161.

Mój przypadek to AR-286,skaner obiektywu wariował przez utrwalanie. Jakiś „fachman” źle poskładał utrwalanie (źle umocowany termistor).Poprawka, resecik i była jak „z fabryki”.
    omega11524
    Level 11  
    fajfer3 wrote:
    Opory mogą wywołać również inne elementy maszyny.
    1.Koła zębat - sprawdź czy są całe.
    2.Opory w utrwalaniu.
    3.Opory wywoływaczki/pojemnik toneru (zwłaszcza należy zwrócić uwagę w wypadku własnoręcznego napełniania pojemnika tonerem. Kopiarki cyfrowe są słabej konstrukcji. Za dużo toneru w pojemniku spowoduje, że silnik napędowy nie może obrócić mieszadła i pęka plastikowy łącznik silnika z kołem napędowym mieszadła.)

PS. Ustawienie fabryczne .... z głowy to nie pamiętam, ale widziałem gdzieś na forum Service manual AR-160/161/200/205. Powinno tam być co i jak. Chociaż lepsza by była instrukcja konkretnie do AR-161.

Mój przypadek to AR-286,skaner obiektywu wariował przez utrwalanie. Jakiś „fachman” źle poskładał utrwalanie (źle umocowany termistor).Poprawka, resecik i była jak „z fabryki”.

Wiece co? Jeszcze raz rozebrałem na słoiki tego sharpa , złożyłem i nic , L4 01 jak się pojawiało tak nadal się pojawia ,ręce już mi opadają ,wszystko jest w porządku , koła zębate jak wszystko inne są w porządku a maszyna stoi na biurku i się śmieje. Prosiłbym o pomoc w zresetowaniu jej do ustawień fabrycznych.
    Przemek26
    Level 15  
    Oficjalnie nie ma takiego czegoś ... jak reset do ustawień fabrycznych. Nieoficjalnie wiem, że są oprócz trybów serwisowych ... tzw. fabryczne kody ... ale nie mam dokładnej rozpiski co który kod wykonuje. Wejście w ten tryb ... C-CA-0-C.

Wracając do problemu z tą maszynką .. upierałbym się, że bez powodu nie pojawia się L4 01 ... zatem jakiekolwiek kasowanie czegokolwiek nic tu nie pomoże ... no chyba, że elektronika padła i stąd te problemy .... ale na tym etapie warto byłoby postarać się o drugą taką maszynkę ... i pobawić się w podmianki ... jeśli o to chodzi to służę pomocą ... mam AR161 u siebie w firmie ... tylko nie wiem skąd jesteś omega11524, i czy da się to jakoś zrobić.

Pozdrawiam

Przemek
    fajfer3
    Level 13  
    omega11524 wrote:
    ... po naciśnięciu start kopia wychodzi lecz tylko do połowy.

Skaner można więc wykluczyć. Problem występuje w trakcie prowadzenia papieru na linii pobieranie -> wywoływaczka/moduł bębna -> utrwalanie. A skoro wychodzi do połowy, to logicznie wynika z tego że ma problemy z swobodnym przejściem w/w drogi.
    Druga maszyna ... i podmianki??
    Właśnie, to jest ten plus jeśli dysponujesz drugą taką samą maszyną. Zawsze jakoś możesz się poratować.
    rafal.m
    Level 13  
    Możesz jeszcze sprawdzić wszystkie kabelki w okolicy toru papieru, może któryś jest przycięty, szczególnie przy czujnikach papieru może się zdarzyć że przy składaniu maszyny któryś kabelek się podwinie i zostanie przyciśnięty a wtedy się dzieją różne dziwne rzeczy. W którym miejscu dokładnie się zatrzymuje kopia i czy zawsze w tym samym?
    fajfer3
    Level 13  
    Ewentualnie jeszcze sprawdź czy nie zawiesza się jakiś czujnik
    omega11524
    Level 11  
    rafal.m wrote:
    Możesz jeszcze sprawdzić wszystkie kabelki w okolicy toru papieru, może któryś jest przycięty, szczególnie przy czujnikach papieru może się zdarzyć że przy składaniu maszyny któryś kabelek się podwinie i zostanie przyciśnięty a wtedy się dzieją różne dziwne rzeczy. W którym miejscu dokładnie się zatrzymuje kopia i czy zawsze w tym samym?

Witam wszystkich,dziękuje bardzo za pomoc.
    Wracając do kodów serwisowych,a w szczególności do ustawień fabrycznych: nie mogę zatwierdzić tych że kodów, wciskam C-CA-0-C wprowadzam dany program i ... koniec , czym zatwierdzić?
    fajfer3
    Level 13  
    Start lub Enter, podstawowe klawisze do zatwierdzania zmian.
    Krzycho
    Level 13  
    Witam
    Sprawdź elektrode transferową, przebicia na niej mogą czasem powodować wystąpienie tego błedu. Nielogiczne ale prawdziwe.
    marek216

Level 43  
    a kto mi powie jak zmienić stan liczika ???
    mam takie cudo prawie nółwka a licznik 200 000 - ekspalowana na maxa a wizualnie jak spod igły.
    maszyan prawie 2 lata wewnętzrnie wsio ok ale tan licznik to aż w oczy kole ;)
    paweldrozdz
    Level 12  
    Witam!
    Ja również proponuje sprawdzić elektrodę transferową. Miałem Kilka przypadków tego typu, że jeden z uchwytów (zazwyczaj od przodu kopiarki) był złamany i elektroda sobie luźno latała, lub też brakowało spręzynki po elektrodą (tam są dwie).

Dodano po 41 [sekundy]:

Witam!
    Ja również proponuje sprawdzić elektrodę transferową. Miałem Kilka przypadków tego typu, że jeden z uchwytów (zazwyczaj od przodu kopiarki) był złamany i elektroda sobie luźno latała, lub też brakowało spręzynki po elektrodą (tam są dwie).