Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Słaby odbiór stacji radiowych

jawoks 30 Dec 2007 10:28 3411 3
    jawoks
    Level 20  
    Witam, w swoim dostawczaku wymieniłem kompletną antenę na nową firmy UNICON, antena jest umieszczona na dachu po lewej stronie (innej możliwości nie było, wcześniej był już otwór w dachu po starej antenie), antena ma dobry styk z masą na dachu, kabel antenowy leci standardowo od podsufitki, przy podszybiu i prosto do radia.

Wcześniej miałem kilkuletnie radio Sony, teraz mam nowe Blaupunkta. Na obu radiach odbiór jest taki sam - w mieście jeszcze jest ok, ale tylko jak wyjadę troszeczkę poza miasto to stacje regionalne zanikają, a np. RMF czy ZET odbiera jeszcze jakoś, przykładowo na trasie Gdańsk - Bydgoszcz radio ZET po wyjechaniu 30-40km od Gdańska zaczyna czasem przerywać, szumieć i tak coraz gorzej, tak samo wszystkie inne. W moim drugim samochodzie antena jest umieszczona po lewej stronie na bagażniku i odbiór jest super, nic nie przerywa itd.

Zapewne w drugim aucie jest wzmacniacz antenowy, więc myślałem by sobie też takie coś nabyć. Ale jaki kupić?
    Myślałem również nad firmą UNICON, ten za 30zł:
    http://allegro.pl/item288366435_samochodowy_wzmacniacz_antenowy_am_fm_do_radia.html
    Ma wzmocnienie 10db i pobór prądu 3,5mA
    Ale takie śmieszne za 9zl mają wzmocnienie 20db i pobór prądu 20mA:
    http://allegro.pl/item286133789_wzmacniacz_antenowy_do_samochodu_mocny_20db.html

Czy jest sens takie coś zakładać (zresztą co można zrobić więcej, by poprawić odbiór)?. Jak się mają te tanie do np. tego droższego co podałem. Ten droższy UNICONA ma gorsze parametry na papierze. Ale jak się ma to do rzeczywistości to nie wiem.
    SlaweK
    Level 43  
    A może by warto się zastanowić nad przyczyną. Teraz trudno wierzyć temu co pisze producent, szczególnie takich wartości których nie można zweryfikować łatwo. Warto by podejść do problemu nieco bardziej naukowo i sprawdzić jakie moce nadawcze mają stacje które słabną, możliwe że są one tak małe i na tyle nisko mają nadajniki że trudno wymagać więcej. Co do anteny to tu też łatwo coś pomylić przy montażu a nawet strona założenia podkładki (jeśli jest z różnych materiałów z obu stron) ma znaczenie). Wzmacniacz to ostateczność. Podpowiem by wypróbować kilka batów różnych długości który sprawdzi się najlepiej. Poza tym że antena jest na dachu to nie wiemy czy coś jej nie przysłania, nadbudówka, bagażnik....

SławeK
    jawoks
    Level 20  
    Jestem pewien, że antena jest poprawnie zamontowana. Nie chce zmieniać fabrycznego batu Unicona, nie jest zbyt długi. Ta antena kosztowała 60zł, teraz mam jeszcze sobie kupić z 3 różne baty i pojechać w miejsce gdzie sygnał jest słaby oraz sprawdzić który sprawdzi się lepiej? Bez przesady. Przecież czemu w nowych autach często baty to takie plastikowe kikuty długości 20cm i działają dobrze.
    Antena nie jest oczywiście niczym przysłonięta, jest najwyższym punktem samochodu, w moim mercedesie antena jest na bagażniku po lewej stronie i odbiera wzorowo, ale na pewno jest tam jakiś wzmacniacz jak w prawie każdym samochodzie.

Który wzmacniacz wsiąść? Ten tani mogę kupić w sumie każdym elektronicznym sklepie, tylko wątpię żeby jego parametry były prawdziwe, jak taki wzmacniacz Unicona kosztuje 30zł... a jest niby 2 razy słabszy.