Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8, problem zapisu flash

31 Gru 2007 16:33 1239 5
  • Poziom 10  
    Witam.

Posiadam Atmege8, z programatorem pod PonyProg
    ( na podstawie : http://www.ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/budo_pro.html )

Atmega działała prawidlowo i programowala sie ok, problem pojawil sie niedawno, przy probie wgrania wiekszego programu sa klopoty z zapisaniem, czasmi dochodzi do 5% i koniec...lub bardzo powoli do 20% z wynikiem faild, lub tez szybko sie wgra,tak jak powinno lecz dalej faild.

Odczytanie flash nie jest problemem, odczytuje ja, pozwala ja wyczyscic i pobrac fusy :]

Co moze byc problemem? Uszkodzony układ scalony 74HC244? czy atmega?
  • Poziom 31  
    A dużo razy wcześniej programowałeś tą kostkę? Próbowałeś zaprogramować w ten sposób inną? Pzdr.
  • Poziom 10  
    moze z 20 razy? na innej kostce atmegi tak samo..
  • Poziom 31  
    Bardzo trudno coś powiedzieć. Zarówno programator jak i atmegę niełatwo jest uszkodzić. Jak masz zrobiony ten programator? Jest kupiony, czy sam robiłeś? Napisałeś, że na podstawie schematu z podanej strony, ale nie wiem, czy płytce uniwersalnej, czy "na pająka"...
    Pasek postępu w programie bywa mylący i niewiele może mówić o problemie. Oczywiście możliwe jest uszkodzenie ukł. 74HC244 ładunkami elektrostatycznymi, np. poprzez dotykanie wyprowadzeń układu podczas pracy (to samo się tyczy portu LPT). Jest to możliwe, zwłaszcza, jeżeli wcześniejsze programy wgrywały się i działały. Sam procesor w ten sposób uszkodzić raczej trudniej.
    Pzdr.
  • Poziom 30  
    Link do programtora sie nie otwiera, więc mogę zasugerować sprawdzenie napięcia zasilającego programator (o ile jest wogóle zewnętrzne).
    Mi czasem pony wariował jak dałem przedłużacz na port Com o długości 1m...
    Pozatym koszt HC to jakies 2zł to czy nieprościej go odrazu podstawić :)
  • Poziom 31  
    Mnie link się otwiera, ale strona jakoś wolno działa.
    Schemat, który tam jest (standard):
    Atmega8, problem zapisu flash
    Dalej jest opis montażu układu na płytce uniwersalnej.
    STK200 śmiga mi bezproblemowo na kablu LPT 2 metry. Nigdy nie miałem z tym problemu, ale może i to autor wątku powinien sprawdzić. Pzdr.