logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dobór mostka prostowniczego i kondensatorów do zasilacza 150W 2x15V

oryba 04 Sty 2008 18:42 1431 5
REKLAMA
  • #1 4657271
    oryba
    Poziom 17  
    Posty: 364
    Pomógł: 12
    Ocena: 26
    Koledzy robiąc zasilacz symetryczny do transformatora 150W 2x15V lub 120W 2x15V jaki trzeba użyć mostek prostowniczy jakie kondensatory do odfiltrowania. Ja myślałem nad mostkiem 25A/100V czy może trochę słabszy mostek i kondensatory 50V/4700uF. Bardzo proszę o pomoc
  • REKLAMA
  • #2 4658036
    cyberdar
    Poziom 31  
    Posty: 1465
    Pomógł: 161
    Ocena: 73
    Witam

    W kwestii mostka prostowniczego to taki 10A z powodzeniem wystarczy. Wskazane jest jednak umieścić go na radiatorze jeśli będzie pracował przy ciągłym pełnym obciążeniu. Co do pojemności kondensatorów to są różne szkoły. Przyjmuje się od 1000 do 2000uF na każdy amper prądu więc pojemność 4700uF jest przyzwoita. Wskazane byłoby dać po dwa kondensatory 4700uF na każdą gałąź. Wszystko w sumie zależy od obciążenia. Jeśli to ma być końcówka mocy to bezpieczniej dać większą pojemność. Wzmacniacz nie będzie wtedy obcinał wierzchołków a zasilacz przysiadał. Co do napięcia to w zupełności wystarczą kondensatory na 25V. Napięcie stałe bez obciążenia conajwyżej zbliży się do 25V jednak nie powinno go przekroczyć. Kondensatory na 25V będą przy okazji tańsze więc oszczędzone pieniądze będzie można zainwestować w większą pojemność

    --
    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 4658039
    hefid
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 15878
    Pomógł: 546
    Ocena: 6165
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z:Zasilanie układów elektronicznych
  • REKLAMA
  • #4 4658843
    adams987
    Poziom 35  
    Posty: 2180
    Pomógł: 288
    Ocena: 137
    Z powodzeniem może nie wystarczyć 10A a 15A już "matematycznie wystarcza" . Prz napieciu 15V i mocy 150W ciśnie się na usta 10A, ale dalej ma być kondensator elektrolityczny dużej pojemności , który spowoduje to, że prąd płynący przez diody będzie "mocno większy od średnich 10A" i to nie koniecznie przy pełnym obciążeniu. Diody napewno wymagają dobrego odprowadzenia ciepła.
    Zasilacz nie robi sie do transformatora tylko z niego , i do np wzmacniacza a wtedy dużo milifaradów, albo do ładowania akumulatora i w tedy wcale nie potrzeba kondensatora.
  • REKLAMA
  • #5 4659067
    oryba
    Poziom 17  
    Posty: 364
    Pomógł: 12
    Ocena: 26
    Półprzewodniki: TDA2030, BDX54C, BDX53C, 1N4002
    Zasilanie: +/-17.5V/4A
    Inne:
    Wymiary płytki: 155 x 50 x 25 mm
    Uwagi: zalecany radiator A4291-5 i transformator toroidalny TT100/2x12V można oczywiście zamówić w Cyfronice. Jako zasilacza można użyć zestawu KIT69.
    Koledzy to znalazłem na stronie i ten mój wzmacniacz to na tym układzie co tu pisze ale czy mogę go zasilić 24V a nie 17,5 jak pisze w instrukcji czy się nie spali bo pisze w instrukcji że przy 18V osiąga 2x30W rms czyli przy mniejszym napięciu będzie ciszej grał i właśnie przez to pytam czy 24V nic mu nie zrobią. A chciałbym trafo 2x17V a nie tak jak pisze 2x12V .
  • #6 4659094
    cyberdar
    Poziom 31  
    Posty: 1465
    Pomógł: 161
    Ocena: 73
    Witam

    W nocie katalogowej wyraźnie pisze, że maksymalne napięcie zasilające to +36 lub ±18V. Jest to zazwyczaj bezpieczne napięcie pracy. Przekroczenie tego napięcia nie powinno spowodować uszkodzenia końcówki mocy pod warunkiem, że nie będzie podany sygnał na wejście. Podanie sygnału może choć nie musi doprowadzić do uszkodzenia układu.
    Maksymalne napięcie tego układu to bodajże +44 lub ±22V.
    Przypuszczam, że chodzi o rozwiązanie układowe jak w poniższej nocie katalogowej: http://pdf.elenota.pl/pdf/STMicroelectronics/1459.pdf. Znajdziesz też tam informacje na temat warunków pracy. Do tego wzmacniacza mostek 10A wystarczy. Też jestem zwolennikiem robienia układów z zapasem ale bez paranoi.

    --
    pozdrawiam
REKLAMA