Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch pralko-suszarka WFT 5010 - nie działa :)

mietekgpz 12 Jan 2008 19:20 3484 15
 • #1
  mietekgpz
  Level 19  
  Witam!

  Problem wygląda następująca, praleczka nie jest elektronicznie martwa. Nie "załącza" żadnego programu. Po rozebraniu okazało się że przy programatorze ktos już coś lutował.. Brakuje elemntu oznaczonego jako A2 bodajże i jest dodatkowo wlutowanyt opornik 103 kOhm. Jeżeli ktoś dysponuje schematem, bądź miał już podobny model w naprawie i uporał się z tym problemem byłbym wdzięczny za pomoc... Zdjęcie płytki programatora też mile widziane :)

  Z góry dziękuje i pozdrawiam
 • #3
  mietekgpz
  Level 19  
  Powiem tak. Wybieram program, zapala się diodka od pokrętła od programów, moge dodać przeróżne opcje typu tryb E, pranie wstępne itp. i zostanie to potwierdzone zapaleniem sie diodki. W momencie kiedy próbuje włączyć pranie, przycisk nie reaguje. Mozna go wciśkać do upadłego i nic :).

  Co do schematu. Uszkodzony jest element A. Na płytce brakuje elementi o trzech nóżkach i są crossy do programatora od nózek 3 i 4 tego duzego złącza.


  Dzięki za szybką odpowiedź i pozdrawiam
 • #4
  klobusik
  Level 12  
  A blokade termiczną kolega sprawdzał ?
 • #5
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zacznij od sprawdzenia zamka, na schemacie ozn. F3,
 • #6
  mietekgpz
  Level 19  
  Zamek trzymam w ręku. Blaszki jak w przerywaczu, z tym że po przesunięciu zabezpieczenia w dół nie dochodzi do zamknięcia obiegu. Jest jeszcze pokrętło od regulacji "napięcia" blaszki z tym stykiem. Obieg powinien sie zamykac?? Wiem że pewnie nie lubicie tu takich trujów, (sam na codzien zajmuje sie naprawa telefonów komorkowych i wiem co to znaczy domorosła konkurencja ;), ale ta praleczka jest na użytek prywatny. Za naprawe wziąłem sie sam bo wszedzie kazali kupić nowy programator, cena: 1400zł... Dlatego wybaczcie Panowie laickie podejście do sprawy)..


  Dzięki i pozdrawiam
 • #7
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Gdy zamek zostanie zasilony (styk 2 i 3) to między 3 i 4 musi być przejście inaczej pralka nie ruszy.
 • #8
  mietekgpz
  Level 19  
  Mam rozumieć że w momencie zasilenia zamka zadziała jakis elektromagnes który sam dopchnie zabecpieczenie w dół które spowoduje zwarcie styku 3 i 4?? Bo na dzien dzisiejszy zwarcie pomimo przesuniecia zabezpieczenia recznie i tak nie następuje ( wykonam zabieg zwany podgięciem styku 4 :) )
 • #9
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zapomniałem dodać że drzwi muszą być zamknięte. :)
  Wygląda na to że zamek jest uszkodzony
 • #10
  mietekgpz
  Level 19  
  złożyłem wszystko do kupy i dupa blada ;( Czyli programator mogę wykluczyć? Dobrze rozumiem?? I od razu takie tymczasowe rozwiązanie mi sie nasuwa.. Gdybym zwarł na krótko styki 3 i 4?? Konsekwencje mogą być dramatyczne??:)
 • #11
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Pralka może ruszyć ale takie rozwiązanie pozostawione " tymczasowo" może grozić kalectwem. Sprawdź i zdemontuj, jeśli zadziała koniecznie wymień zamek!!
 • #12
  mietekgpz
  Level 19  
  Obserwacja: po około 5 sekundach od momentu wybrania jakiegos programu słysze stuknięcie w okolicy zamka. I nie da się otworzyć drzwiczek. Po wyłączeniu programu(pokrętłem) znowu czekam jakies 5-10 sekund, słysze "puk" i drzwiczki można otworzyć. Więc chyba zamek działa...

  Poprawka: Blokada następuje po wciśnieciu przycisku odpowiedzialnego za rozpoczęcie pracy.
 • Helpful post
  #13
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No to jak nie niedźwiedź to nie wiem. Sprawdź jeszcze zawory wodne.
 • #14
  mietekgpz
  Level 19  
  A może to jednak ten programator??:)
 • #15
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  zobacz PW
 • #16
  WIELKI_BOBO
  Level 18  
  Miałem kiedyś podobny przypadek w tej pralce i kombinowałem na sto sposobów, pomogła dopiero wymiana elektroniki....