Witam.
misiekklb napisał: ostatnio u kolegi do radia samochodowego podłączyłem diody 12 v i sie zaraz spaliły
Ile diod podłączyłeś? i w którym miejscu?
Diody 12 woltowe w większości mają wbudowany rezystor, który umożliwia pracowanie diody przy 12 woltach.
Zasada wygląda tak (dla diody czerwonej i napięcia 12V): dioda czerwona ma spadek napięcia 1,7V. Od napięcia zasilania odejmujemy 1,7V co daje 10,3V.
Przy założeniu, że dioda ma pracować przy prądzie 10mA, wartość rezystora jest następująca (z prawa Ohma) R=U/I, gdzie U=10,3V I=0.01 -> R=1030 Ohm.
Można wstawić rezystor 1kOhm.
W przypadku gdy diody są łączone szeregowo to ich spadki napięć się dodają. W przypadku równoległego podłączenia ważna jest wydajność prądowa źródła zasilania.