Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć diody 12V do radia samochodowego?

21 Sty 2008 18:31 2851 4
  • Poziom 2  
    Witam mam problem . ostatnio u kolegi do radia samochodowego podłączyłem diody 12 v i sie zaraz spaliły . a gdy podłączyłem trzeci stop który w sumie ma 12 v to migał w rytm muzyki . Czy to jest jakaś zasada jak to obliczać i wogóle chciał bym sie o tym jak najwięcęj dowiedzieć Z góry dzięki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

misiekklb napisał:
    ostatnio u kolegi do radia samochodowego podłączyłem diody 12 v i sie zaraz spaliły

Ile diod podłączyłeś? i w którym miejscu?
    Diody 12 woltowe w większości mają wbudowany rezystor, który umożliwia pracowanie diody przy 12 woltach.

Zasada wygląda tak (dla diody czerwonej i napięcia 12V): dioda czerwona ma spadek napięcia 1,7V. Od napięcia zasilania odejmujemy 1,7V co daje 10,3V.
    Przy założeniu, że dioda ma pracować przy prądzie 10mA, wartość rezystora jest następująca (z prawa Ohma) R=U/I, gdzie U=10,3V I=0.01 -> R=1030 Ohm.
    Można wstawić rezystor 1kOhm.
    W przypadku gdy diody są łączone szeregowo to ich spadki napięć się dodają. W przypadku równoległego podłączenia ważna jest wydajność prądowa źródła zasilania.
  • Poziom 2  
    witam to jest tak w samochodzie przy glosnikach je podlaczylem 2 diody . czyli jak bym musiał podlaczyc te diody . tylko tez trzeba pamietac ze tam jest bass i napiecie wtedy wzrasta . a diud chcial bym miec okolo 10 i jakie one musza byc podlaczone i o jakich parametrach .