Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie radia w samochodzie z USA

wowo1969 22 Sty 2008 20:33 27554 20
  • #1 22 Sty 2008 20:33
    wowo1969
    Poziom 1  

Witam. Sprowadziłem jeepa z USA. Jak pewno wiecie mam problem z radiem. Gdzie to można przestroić w okolicacg KAtowic. Pozdrawiam

2 20
  • #2 22 Sty 2008 20:36
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

To nie przestrojenie, tylko zmiana rastra. Nie zawsze da sie to zrobić. Podaj model radia!

1
  • #3 22 Sty 2008 20:58
    krzych1-b
    Poziom 21  

ja mam ten sam problem z moim Pioneerem DEH-43

Dodano po 7 [minuty]:

Ktoś mi powiedział że ponoć jest jakaś kombinacja klawiszy na system europejski , ale jako stary hydraulik wiem że to nieprawda.Coś trzeba pozamieniać w środku

Dodano po 2 [minuty]:

A może ktoś podpowie młodemu elektronikowi co to jest RASTR ? i jaki powinien być u mnie ?

0
  • #4 22 Sty 2008 21:46
    SlaweK
    Poziom 43  

Raster to siatka podziału na równe części.

SławeK

1
  • #5 23 Sty 2008 18:07
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

"Podepnę" się do tematu :-) . Czy da się zmienić raster w radyjku z Mercedesa, BECKER typ SOUND 10, model BE 4113 - Made in South Africa ?? Jako tuner AM/FM pracuje w nim TUA4306 (INFINEON), procesor uPD78P0308GF (NEC), pamięć I2C: 24LC02 (MIKROCHIP) - wszystko "powierzchniówka".

Pozdrawiam
    PS Już wiem (serwisówka do tego modelu jest na "elce"). Radyjko to ma opcję serwisową przełączania kroku syntezy na 50kHz, dostępną przez "palcologię". Jak sprawdzę praktycznie, to napiszę, czy to działa.

0
  • #6 24 Sty 2008 12:04
    krzych1-b
    Poziom 21  

świetny jesteś kolego z tym neodzieciakiem .Ja faktycznie zajmuję się hydrauliką i również w autach , a elktronikę traktuję jako niespełnione hobby z dzieciństwa . Czy to dziwne że hydraulik interesuje się elektronoką ?A ty jakie masz hobby?

Dodano po 7 [minuty]:

W tej chwili znalazłem instrukcję ( w języku szwedzkim od DEH-435 R !!! ?) i idę kombinować może się uda .

0
  • #7 24 Sty 2008 12:17
    SlaweK
    Poziom 43  

Nie zawsze zmiana rastra jest możliwa, do każdego podchodzi się indywidualnie. Nieraz opisał to producent w instrukcji obsługi, nieraz w instrukcji serwisowej, niekiedy trzeba samemu rozpracować coś co ukrył przewidujący programista procesora radia a nie poinformował producenta a niekiedy program jest tak napisany że nie przewiduje takiej możliwości. Niekiedy można wymienić procesor na taki z wersji europejskiej tylko trudno go kupić, czasem wystarczy podmienić dane w pamięci w której jest konfiguracja radia a znane są przypadki że radio nie ma możliwości. A że mało jest takich radii to trudno znaleść kogoś kto zwalczył dany model.

Moje hobby to ostatnio przymusowa naprawa hydrauliki w domu bo fachowiec dał ciała... ;)

SławeK

1
  • #8 24 Sty 2008 14:48
    krzych1-b
    Poziom 21  

Nic nie dało kombinowanie ze zmianą syntezy ręcznie -widocznie mój DEH -43 jest przeznaczony dla bardziej
    zaawansowanego ( czytaj serwis pioneera ) elektronika .

Dodano po 8 [minuty]:

Nie tylko Twój fachowiec dał ciała. Mój mi zaśpiewał taką cenę za naprawę zmywarki ,że postanowiłem sam
    naprawić i ..naprawiłem Może ktoś ma kłopot z ARISTONEM -KLS 45 A podpowiem co i jak .U mnie np. trzeba było sprawdzić czujnik od soli pomimo palenia się kontrolki , że z slowaniem naczyń jest ok. Dziękuję za informację o Pionieerku .Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

A co do wymiany procsora , to czy opłaci mi się to zrobić , czy też koszt całego przedsięwzięcia będzie za duży w stosunku do kupna nowego radia ?

Dodano po 6 [minuty]:

Znalazłem schemat w bazie elektrody tylko nie mogę go ściągnąć aby coś podejrzeć bo jestem za młody stażem na elektrodzie ( brak odpowiedniej ilości pkt.)

0
  • #9 24 Sty 2008 14:50
    SlaweK
    Poziom 43  

Zwykle do takiego tematu podchodzi się zaczynając od dokładnego przeczytania instrukcji obsługi a potem zdobycia instrukcji serwisowej, czasem w nim jest coś opisane. Wymiana procesora zwykle jest nieopłacalna, chyba że poznasz bliżniaczy model na europę i kupisz uszkodzone tanio.

SławeK

0
  • #10 24 Sty 2008 16:30
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

:arrow: Krzych1-b juz możesz ściągnąć sobie serwisówkę :-) , jednak wymiana procka będzie raczej nieopłacalna, tak jak pisze SławeK

W BECKERZE serwisowy motyw ze zmianą skoku syntezy działa bez problemu (mała "palcówka" i można ustawić 100 lub 50 kHz), ale w moim przypadku nie miało to znaczenia (liczyłem po cichu. bez większego przkonania, że przy 50kHz lepiej bedzie stroić), ale wszystko wskazuje na to, że radyjko jest uszkodzone (stroi tylko na jedną lokalną silną stację, w moim przypadku 95,60MHz).

Pozdrawiam
    PS Czy scalak tunera AM/FM TUA4306 (TQFP64) może być mocno ciepły (nie gorący), bo tak u mnie jest ?? Miał Ktoś przypadek "wysiadki" tego scalaka ?? Pozostałe scalaki łącznie z prockiem i stabilizatorem low-drop 5V (TLE4269) są zupełnie zimne.

1
  • #11 24 Sty 2008 17:25
    krzych1-b
    Poziom 21  

Dziękuję za wiadomość i za to że mogę podpatrzeć. Trochę mi smutno , bo ciężko pracowałem w USA , ale nie ma co rozpaczać bo 4-ry działające stacje to też nieźle , no i CD chodzi poprawnie . A tak na marginesie to miło posłuchać dobrych fachowców.

Dodano po 1 [minuty]:

Mam pytanie do Sławka .Czy spotkałeś się z centralnym zamkiem o nazwiie TEX ALARM TXT 155c ?

0
  • #12 25 Sty 2008 08:54
    djlj24
    Spec od car audio

W Pioneerze syntezę zmienia się najczęściej poprzez przełożenie 1 lub 2 rezystorów w okolicy procesora. Ten model o ile pamiętam jest dostosowany wymiarami do amerykańskiego otworu na radio (trochę wyższy ale za to krótszy niż DIN) ale funkcje wskazują na podobieństwo z modelami DIN.
    A ponieważ pomieszaliście 2 posty to druga odpowiedź do Beckera. Zmiana syntezy na 0,05MHz ma jedną niespodziankę - wyłącza RDS. Jest to konfiguracja na rynek Arabii Saudyjskiej (taka ciekawostka). Układ od tunera może się grzać bo jest to odpowiednik DigiCeivera znanego z Blaupunkta. A za brak odbioru często odpowiada uszkodzone gniazdo antenowe (nie wiem jak to ludzie robią ale często środkowy styk jest wgnieciony aż zapiera się o cewkę obwodów wejściowych - spotykałem już takie przypadki co prawda w radiu Classic).

1
  • #13 25 Sty 2008 12:24
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Dzięki djlj24 za wskazówki. Miałem radyjko "walnąć" ;-) już w kąt, ale może się "zbiorę" i jeszcze zajrzę do niego (chociażby z ciekawości), choć nie bardzo mi się to uśmiecha (kto robił Beckery, ten wie o czym myślę - brak dolnej pokrywki i konieczność totalnego "prucia" radyjka trochę zniechęca do czegokolwiek). :-/

Pozdrawiam serdecznie!

0
  • #14 25 Sty 2008 21:59
    Zychbike
    Poziom 1  

Panowie a wiecie jak to jest w kenwood'zie?
    Mam radyjko Kenwood KDC MP228 z usa i odbiera tylko nieparzyste częstotliwości np. 92,1 / 92,3 / 92,5 / itd.
    Da sie to dostosować do europy ?

I czy jeśli piszą że do tego modelu dedykują pilot RC517 (taki gruby), to jest szansa, że pilot cieńki np.RC410 będzie współpracował ?

0
  • #15 27 Sty 2008 13:01
    krzych1-b
    Poziom 21  

Witam . Widzę , że powtórka z rozrywki . Zrób to co radził mi Sławek i r2d2004- ( jeszcze raz dziękuję za pomoc) , zacznij od dokładnego przestudiowania instrukcji obsługi ,ja dzięki temu nauczyłem się trochę szwedzkiego.

0
  • #16 27 Sty 2008 17:27
    eldo85
    Poziom 10  

Witam...
    Jakiś czas temu stroiłem radio Pioneer DEH-P7700MP. Strojenie polegało na zamianie miejscami 2 resystorów R601,R602,R603,R604 . Dla tego modelu przelutować R602 i R603 w miejsce R601 i R604.
    W menu pojawia sie dodatkowa opcja za pomoca ktorej ustawia sie podzial...!

Ale rowniez mam pytanie dot. modelu Pioneer DEH-P6600, wyglada to inaczej niz w przypadku w/w radyjka...nizej foto miejsca w ktorym sa R-ki...prosze o ew. pomoc w temacie przestrojenia, podejzewam ze jest taka sama opcja jak w DEH-P7700MP. Rezystory wlutowane oryginalnie sa w miejsca R602 i R606

Przestrojenie radia w samochodzie z USA

nie pamietam czy procesor jest taki sam...

pozdrawiam...

0
  • #17 13 Mar 2008 14:13
    BayerD
    Poziom 11  

Witam, czy ktos z Was zabieral sie za DEH-p7800 ? Procek Peg221A.
    Pazdrawiam

0
  • #18 27 Mar 2008 20:10
    krzych1-b
    Poziom 21  

Witam ponownie po dłuższej nieobecności .Mam pytanie do forumowiczów przeglądających ten post .
    Czy ktoś już przestrajał lub uzupełniał brakujące elemenciki w takim jak mój Pioneerze DEH 43 Prosiłbym o jakieś informacje na ten temat .Ze schematu ,wyczytałem , że mam procesor IC 601 PDR 027B
    Porównywałem ( ze schematu) rezystory z modeli np.435 ,436 , 236 i są pozamieniane miejscami.
    Mam wobec tego pytanie co do rezystorów R 602 i R 603 .W modelu pionka DEH 435 - R 602= 47 kΩ a R603=33 kΩ , u mnie w DEH 43 jest na odwrót , natomiast w DEH 236 i 436 , R 602= 33kΩ ,a R 603=100 kΩ .Co i gdzie pozamieniać abym mógł zmienić raster ?
    Dodam jeszcze , że modele 435 i 43 mają FM/AM TUNER - CWE 1417 ,a
    modele 236 i 436 i 48 CWE 1485 ( przy czym w instrukcji jeszcze pisze o dwóch częstotliwościach : 87,9-107,9 i 87,5 -108 MHz dla tych ostatnich modeli) .Pozdrawiam .

1
  • #19 14 Kwi 2008 23:56
    krzych1-b
    Poziom 21  

Witam ponownie po dłuższej przerwie. Postanowiłem w końcu coś przelutować w moim DEH -43 ( dotyczy zamiany miejscami rezystorów 602 i 603 ) Pojawiła się nowa funkcja F.I.E. a ze zmianą syntezy dalej nici .Walczę dalej Może jakieś sugestie z waszej strony ?Czekam z niecierpliwością na podpowiedzi.

0
  • #20 19 Kwi 2008 21:02
    krzych1-b
    Poziom 21  

No i wreszcie powaliłem Jankesa na kolana .
    Otóż wystarczyło zmienić tylko jeden rezystor R603 z 47 kohm na 100 kohm , a zostawić w spokoju R 602 =33kohm .Zniknęła co prawda funkcja F.I.E. ale za to mam strojenie co 0,5 MHz i działa bez zarzutu .
    Opłaciło się czytać inne posty na temat zmiany kroku syntezy w innych modelach.
    Teraz zaczynam walkę o znalezienie RDS-u , ale mam pytanie .Chodzi o scalak na płytce (IC701) - PQ05T251 ?( Jaki jest zamiennik ) I za co jest odpowiedzialny.Znajduje się on w pobliżu wyjścia REAR PREOUT ( chyba to jest na zmeniarkę ,ew. zmacniacz .Dodam że na płytce jest trochę wolnego miejsca na elementy , ale na razie boję się cokolwiek montować aby nie zepsuć radia .Pozdrawiam - stary hydraulik .I czekam na informację

0
  • #21 20 Kwi 2008 22:26
    krzych1-b
    Poziom 21  

Pawlak_22 a patrzyłeś do instrukcji obsługi ? Zazwyczaj za przestrojenie odpowiedzialny jest 1-szy pin procesra (czytaj zamiana lub zmiana rezystora(ów) było pisane wcześniej przez modów .Poszukaj po elektrodzie postów może znajdziesz podobny model ew znajdź serwisówkę do swojego na elce . Przeczytaj stronę djlj24 www.sutdio24 tam coś znajdziesz pożytecznego .

0
  Szukaj w 5mln produktów