Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Front audio panel, złącze na mobo zmiast mini-jack [solved]

28 Sty 2008 15:26 4729 8
 • Poziom 9  
  Witam.
  Chciałbym się poradzić w sprawie panelu, audio który mam w swojej obudowie. Jest to uproszczona wersja, gdyż zamiast do pinów na płycie podłącza się to do wyjść na karcie (jack), co skutecznie blokuje mi możliwość korzystania z dźwięku wielokanałowego. Karta jest zintegrowana z płytą główną i zgodna ze standarten AC'97, który zakłada stosowanie "odpowieniego" panelu front audio.
  Mój panel wygląda tak:

  Front audio panel, złącze na mobo zmiast mini-jack [solved]

  Front audio panel, złącze na mobo zmiast mini-jack [solved]

  Taki oto schemat znalazłem:

  Front audio panel, złącze na mobo zmiast mini-jack [solved]

  pochodzi on z tego dokumentu.

  Chciałem zapytać czy mogę zmodyfikować mój front panel, tak żeby go podłączyć bezpośrednio do płyty?
  Na płytce są same ścieżki, od gniazd jack (audio out i mic), ale gniazdo ma kanał zwrotny (zaznaczyłem na zdjęciu żółtymi kółkami kanał zwrotny lewy i prawy), tak jak na schemacie powyżej.
  To nad czym się zastanawiam to taki myk, aby rozciąć kabel (ten z wtyczkami jack) wydłubać odpowiednie przewody, następnie podlutować dwa przewody pod wyjścia na gnieździ front panelu i spiąc to \wszystko w jedną kostkę a następnie podłączyć do płyty.
  Na schemacie zaznaczone są jakieś kondensatory i oporniki, wszystko nazwane jako filtr EMI, czy można to bezpiecznie pominąć, czy raczej trzeba się przygotować na swąd palonej elektroniki?
 • RenexRenex

 • Poziom 26  
  Wytłumacz co masz na myśli mówiąc o "dźwięku wielokanałowym". To co masz obecnie, to jest przedłużacz, który pozwala na wyprowadzenie sygnału stereo na przód obudowy. Jest w nim gniazdo, które umożliwia wykrycie włożenia słuchawek, jednak odpowiednie styki w nim (te zaznaczone na żółto) jak widać nie są podłączone. Dlaczego - wiadomo, jak pisałeś ten front panel to uproszczona wersja, która jest wpinana w wyjście karty a nie do płyty, dlatego też nie ma możliwości wykrycia włożenia słuchawek, bo taki sygnał musiał by być kierowany do złącza na płycie, a połączenie jest tylko przez mini-jack. Czy to, co chcesz zrobić, polega na dodaniu tej funkcjonalności? Jeżeli masz na płycie gniazdo takie jak na zdjęciu, które umożliwia wykrycie włożenia wtyczki, to możesz podłączyć żółte punkty do pinów zwrotnych w tym gnieździe oraz rozciąć obecne przewody audio i zamontować je we wtyczce. Dzięki temu uzyskasz jednak przedłużacz, który nie będzie blokował wyjścia karty dźwiękowej i będzie wyciszał to wyjście w momencie włożenia słuchawek. Ale nowych kanałów nie zyskasz...
 • RenexRenex
 • Poziom 9  
  Mówiąc dźwięk wielokanałowy - miałem na myśli podłączenie do wyjść audio na mobo głośników 5.1, które korzystają z trzech wtyczek mini-jack. Więc gdy wtykam tam głośniki, to nie mam już gdzie podłączyć front panelu.
  Żadnej nowej funkcjonalności nie chciałem tworzyć (magia to nie dla mnie). Zwyczajnie, zastanawiam się czy uda mi się ten mój uproszczony front panel, bez żadnej szkody dla sprzętu, podłączyć do gniazda na płycie.
  Cytat:
  ...który nie będzie blokował wyjścia karty dźwiękowej i będzie wyciszał to wyjście w momencie włożenia słuchawek.


  To znaczy, po podłączeniu mojego front panelu do gniazda na mobo, będę mógł podłączyć do niego słuchawki, ale nie będzie to powodowało wyciszenia sygnału podawanego na głośniki (te 5.1 podpinane z tyłu), czy będzie?

  Pogubiłem się trochę, ale wydaje mi się, że te oporniki na płytce ze schematu właśnie po to są, aby nie przekazywały dalej sygnału na głośniki, w momencie gdy wtyczka mini jack siedzi w gnieździe front panelu. Tak?
 • Pomocny post

  Poziom 26  
  Nie ma tam żadnych oporników, jest filtr, w skład którego wchodzą kondensatory i cewki, mające na celu jedynie redukowanie zakłóceń. Detekcja włożenia słuchawek jest realizowana na podstawie rozwarcia styków oznaczonych na żółto od styków sygnałowych, tak więc jeżeli nie podłączysz tych żółtych, to nie będzie takiej opcji. Karta nie będzie wiedziała czy słuchawki są wpięte czy nie. Nie wiem tylko, czy nie jest przypadkiem tak, że dźwięk na słuchawki jest podawany dopiero, gdy karta wykryje ich włożenie... Musisz sprawdzić doświadczalnie, a jeżeli tak będzie, to po prostu porzuć to podłączanie do płyty, rozdziel sygnał z centralnego wyjścia i podepnij go do przedłużacza.

  Edit: trochę namieszałem... Jeżeli nie podłączy się tych żółtych pinów, to znaczy występuje taki stan, jak przy włożonych słuchawkach (rozwarty) tak więc dźwięk w słuchawkach będzie. A skoro masz dźwięk z tyłu oraz nie podłączony panel, to znaczy że nic nie blokuje wyjść z karty dźwiękowej, bo w tej chwili płyta powinna myśleć, że wpięto słuchawki do gniazda. No to pozostaje chyba zarobić wtyczkę (same przewody audio, bez tych do wykrywania) i powinno działać.
 • Poziom 9  
  Dźwięk z tyłu mam i owszem, ale w gnieździe front audio na mobo siedzą dwie zworki, zwierające piny FP_OUT_R i FP_RETURN_R i analogicznie dla kanału lewego.
  Więc wniosek taki, że aby na był sygnał na głośniki, muszę koniecznie, podłączyć te zwrotne piny. I tak zrobię. Mam nadzieję, że ten filtr EMI nie jest zbyt istotny.
  Dzięki za pomoc!
  Pozdrawiam

 • Poziom 26  
  Aha, no to dobrze że o zworkach wspomniałeś. To w takim razie, sprawdź czy będzie dźwięk z tyłu, jeżeli je zdejmiesz. Jeżeli nie, to będziesz musiał zrobić tak - pozostawić te piny zwarte i podłączyć się do nich (przewody audio) no i masa, wiadomo. Wtedy nie podłączasz tych żółtych, bo to jest jakby realizowane poprzez zworki. Ale :] ... Jak wspominałem, nie wiadomo, czy będzie dźwięk na tych pinach w momencie gdy są one zwarte, możliwe że dopiero w momencie ich rozwarcia na FP_OUT pojawia się sygnał. W takim wypadku to niestety nic nie zrobisz, jedynie rozdzielić sygnał z tyłu. Wszystko zależy od tego, czy po zdjęciu zworek będziesz miał dźwięk z tyłu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Witam,
  od razu zaznaczam, nie znam się i zapytam niewinnie: "A czy nie możnaby zakupić odpowiedniej przejściówki?" Mam ten sam problem, a nie umiem działać lutownicą itp.
 • Użytkownik usunął konto