Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

potrzebna porada przy robieniu instalacji w systemie KNX/EIB

Mario_1984 29 Jan 2008 18:17 8213 23
Ochrona Domu
 • #1
  Mario_1984
  Level 10  
  Mam pare pytań co do tego systemu:
  1 Czy robił ktoś może już klimatyzacje i ogrzewanie przy pomocy tego systemu? Jk to mozna zrealizować? Jakimi sensorami i aktorami się posługiwaliście? Czy każda klimatyzacja współpracuje z tym systemem?
  2 Czy jeden sensor może sterować dwuma aktorami jednocześnie? Wykożystuje to przy robieniu ściemniacza, lecz musze zastosować dwa aktory gdyż przy jednym nastąpiłoby przekroczenie wartości dopuszczalnej prądu.

  Z góry dziekuje za wszelką pomoc
 • Ochrona Domu
 • #2
  malik78
  Level 12  
  Ad.1. O jakiej klimatyzacji mówisz?? Jaki system ogrzewania??
  Ad.2. Tak, praktycznie barierą jest tylko Twoja wyobraźnia
 • #3
  Mario_1984
  Level 10  
  Wiesz nie znam się zabardzo na klimatyzacjach:( Napisze może co wchodzi w skład tej klimatyzacji która jest w tej sali:siłownik przepustnicy nawiewu, siłownik przepustnicy recyrkulacji, siłownik przepustnicy wywiewu, siłownik zaworu nagrzewnicy, silnik wentylatoru nawiewu, silnik wentylatora wyciągu, presotat filtra nawiewu, presostat filtru wyciągu, presostat wentylatora nawiewu, presostat wentylatora wyciągu, wymiennik obrotowy, kanałowy czujnik temperatury, pomieszczeniowy czujnik temp., czujnik temp zewn., czujnik wilgotności... i jest tam jakieś sterowanie ale ja mam wpiąć się gdzieś do tej klimatyzacji z moimi urządzeniami magistralnymi ale nie wiem jak i gdzie:(??
  Sam nie wiem jak to połaczyć:( Powiem tak pisze Prace dyplomową i tematem moim jest wykorzystanie tego systemu przy modernizacji pewnej sali jednak nie mam oprogramowania ETS2 w którym pisze się program i nie mam do kogo zasiegnąć o pomoc. Myślałem że może ktoś miał styczność z takim systemem.
  Ja mam do zrobienia : stetrownie oświetleniem, ogrzewanie(chciałem do tego wykorzystać aktor montowany na rółkach doprowadzających wode do kaloryfera i przy pomocy sensora - regulatora temp. regulować tym aktorem), spuszczanie i podnoszenie żaluzji.

  Z góry dzięki za wszelką pomoc
 • Ochrona Domu
 • Helpful post
  #4
  grudziu
  Level 16  
  Ad.1 Zamiast wpinać się do zaworów klimy i próbować zastąpić jej automatykę wewnętrzną może jest możliwość kontroli jednostki przez pilota IR?? Jak tak to sprawdź takie urządzenie jak Zennio IRSC. Jest to urządzenie EIB które działa identycznie jak pilot, tylko że automatycznie wysterowuje klimą w zależności od zadanej temperatury. Pasuje on do dużej ilości splitów i nie tylko.
  Ad.2. Tak, jeden sensor może sterować bardzo dużą ilością wyjść aktorów pod warunkiem, że wrzucisz to do jednej grupy adresowej.

  PS1. Rób wszystko na ETS3
  PS2. ciężko się to czyta...
 • #5
  malik78
  Level 12  
  A dlaczego EIB?? To trochę mało na BMS... a widzę że taki masz zamysł.

  Jest to projekt, czyli rozumiem że ograniczeń finansowych nie masz wytyczonych?

  Czy w projekcie przewidujesz wymiane jednostek sterujących centralą wentylacyjną i ogrzewaniem?

  Bo kilka pomysłów to mógłbym podrzucić :)
 • #6
  Mario_1984
  Level 10  
  Dzieki [grudziu] za pomoc przy oświetleniu:) a i dzieki za linka do tej stronki byłem tam wcześniej ale nie umiałem niczego pobrać:( teraz ściągam tą wersje ETS3:)

  A co do tej klimy i tego ogrzewania tam narazie go nie ma więc mozna by się było pokusić stworzyć coś od podstaw. Jakieś propozycje odnośnie zrobienia cąłego takiego systemu przy wykorzystaniu jakich aktorów i jakich sensorów...?? Tą koncepcje klimy o której wcześniej pisałem mam z projektu innego pokoju którą dostałem na wzór ale myśle że nie trzeba się jej kurczowo trzymać gdyż za wiele z niej nie zrozumiałem.

  dzieki za dotychczasową pomoc:) pozdrawiam[/b]
 • #7
  malik78
  Level 12  
  To zależy od Ciebie. Ja bym rozważył inny wariant. Projektując od podstaw nie wrzucałbym sobie kłody typu EIB pod nogi, problemy z integracją, a i tak potrzebujesz czymś sterować centralą, ogrzewaniem, kotłownią (jeśli taka jest), wytwornicą wody lodowej/agregatem chłodniczym (jeśli takowy jest), alarm - tego w EIB nie zrobisz.

  Rozważ bardziej otwartą i elastyczną szynę,
  Modbus, LonWorks, BACnet eth.

  Osobiście zrobiłbym to na jakimś DDC i zdlanych I/O, komunikacja po RS485, Modbus i MP-BUS. Wszystko zintegrowane w jednym systemie, dostęp do każdej zmiennej, pełny monitoring systemu.
 • #8
  grudziu
  Level 16  
  Powiem tak,
  1. problemy z integracją EIB, możesz rozwinąć?
  2. na etapie projektowania faktycznie zgodzę się ze lepiej dobrać do tego Lona bo ma większy asortyment do jakby to nazwać bardziej przemysłowych niż domowych zastosować, ale większość funkcji o której napisał malik78 podpisując że tego nie zrobisz... nie zgodzę się i moge pokazać na to konkretne przykłady.
  pozdrawiam
 • #9
  malik78
  Level 12  
  Proszę bardzo :).

  EIB zostało oracowane jako domowy standard, a automatyka domowa jest raczej prosta.

  LonWorks natomiast, został opracowany z myślą sterowana budynkami i tu jest szerokie pole jeśli chodzi o urządzenia. Nie zgodzę się że jest to bardziej "przemysłowy standard", przeciwnie!!! Do Lona dostaniesz wszystko jeśli chodzi o automatykę budynków i jest bardziej "budynkowy" niż EIB.

  Problemy z integracją.... już wyjaśnam. W jaki prosty sposób zintegrować system EIB naprzykład z BACnetem??? Tak żeby wykorzystywać zmienne z czujnków przyłączonych do BACnetu do sterowania EIB?? To tylko najprostrzy przykład. Zarządzaj siecią MP-BUS poprzez EIB, i przesyłaj zmienne do np CANopen.

  Chciałbym taki przykład:
  Steruj centralą wentylacyjną, chllerem na sprężarce półhermetycznej ze zmienną wydajnością, kotłownią np 3 kotły dwustopniowe, w pełnym tego słowa znaczeniu. Czyli chcę meć wszystkie dane, typu: prędkości wentylatorów, stopnie otwarcia przepustnicy (sprzężenie zwrotne), stopnie otwarcia zaworów, temperatury (sondy Pt1000, 4-20mA, NTC) a nawet prądy każdego z siłowników w budynku. Nie zapomnij o sekwencyjnym dzałaniu kaskady kotłowej, podstawowych zabezpeczeniach (np. frost, wodowskaz), steruj stacją uzdatniania wody....

  Nie wykorzystuj do tego żadnego sterownika PLC, czy DDC. Opieraj się na standardowym systemie EIB..

  Czekam na przykłady :)
 • #10
  Mario_1984
  Level 10  
  Ściągnołem sobie ten program ETS 3 ale nie ma tam żadnych bibliotek nie wiem może jest możliwość pobrania gdzieś jakieś biblioteki. A może to trzeba w tym programie jakoś uaktywnić?? Jak to zrobić??

  A co do tej klimy i ogrzewania może wiecie o jakimś producencie który wykożystuje system EIB przy sterowaniu klimatyzacją i ogrzewaniem?? Może zetkneliście sie z jakimś producentem?? Może jakieś linki do stronek na których są jakieś opisy na ten temat??

  Ja to chciałem tak zrealizować że działało by to tak że bedzie sensor (regulator temp). Jak bede chciał zwiększyć temp. to zawory na grzejnikach automatycznie zaczną sie otwierać a zawory z wętylacji będą przymknięte wioadomo wentylator z nawiewu bedzie wył.; natomiast jak bede chciał obniżyc temp. to zawory się bedą przymykać a siłowniki z przepustnicy nawiewu klimy się bedą otwierać jednocześnie wentylator wtłaczający chłodne powietrze zwiększy prędkość. Ale nie wiem jakie urządzenia magistralne musiałbym wykorzystać

  Wiem że są znacznie lepsze systemy na których można by to było zrealizować (np.Moeller ma fajny sterwownik i programy ) jednak ja mam narzucone że to ma być w KNX/EIB:( Chociaż jakieś wskazówki by mi się przydały:) Mam to tylko zrealizować na kartce ale żeby to miało ręce i nogi:) Narazie oświetlenie i rolety wiedziałbym jak zrealizować.


  Dziękuje za wyrozumiałość i wszelką dotychczasową pomoc:)
 • #11
  malik78
  Level 12  
  Dobra, coś się wymyśli :).

  Co to jest za sala? Bo centrala widzę jest przeznaczona do pracy ciągłej, ewentualnie przerywanej, a nia jak Ci się podoba. Są przepisy sanepidu które to jasno określają. Czy takowe są przestrzegane czy nie to już nie Twoja sprawa, lecz Ty na poziomie projektu musisz je uwzgędniać. Ale po kolei.

  Moellera też nie polecam do takich zastosowań. I nie pracuje u żadnego "przedstawiciela" :).
 • #12
  Mario_1984
  Level 10  
  Jest to sala wykładowcza na 200 ludzi. Sala 11m na 18m wysokość jakieś 4m.
 • #13
  grudziu
  Level 16  
  Proszę bardzo.

  EIB zostało oracowane jako domowy standard, a automatyka domowa jest raczej prosta.

  LonWorks natomiast, został opracowany z myślą sterowana budynkami i tu jest szerokie pole jeśli chodzi o urządzenia. Nie zgodzę się że jest to bardziej "przemysłowy standard", przeciwnie!!! Do Lona dostaniesz wszystko jeśli chodzi o automatykę budynków i jest bardziej "budynkowy" niż EIB.


  Poprzednio napisałem 'bardziej przemysłowy niż domowy' a nie budynkowy - w rezultacie zgadzam się z Twoją wypowiedzią, że EIB pasuje bardziej do domu a LON do budynków.

  Odnośnie samego EIB, jest to stanrard stosunkowo prosty, skuteczny oraz na etapie uruchamiania przysparza mniej problemów niż LON, sam to wiem bo programowałem urządzenia jednego i drugiego standardu a dodatkowo nieraz rozmawiałem z ludzmi na budowach, którzy potwierdzali moją opinię. To ze jest prosty moim zdaniem nie jest wadą. Jak przeglądam niemieckie fora uzytkowników EIB to nieraz trudno mi się nadziwić co ci ludzie nie wymyślają działającego po EIB. A wymyslają m.in. ze wzgledu na cechy eib, bo tak jak wczesniej napisalem standard jest stosunkowo prosty i skuteczny.

  Problemy z integracją.... już wyjaśnam. W jaki prosty sposób zintegrować system EIB naprzykład z BACnetem??? Tak żeby wykorzystywać zmienne z czujnków przyłączonych do BACnetu do sterowania EIB?? To tylko najprostrzy przykład. Zarządzaj siecią MP-BUS poprzez EIB, i przesyłaj zmienne do np CANopen.

  http://www.amann-net.de/produkte/ewms-gatewayI_e.htm
  http://www.belimo.pl/b/produkty/integracja-systemow-MP-BUS-3/EIB,KONNEX
  Również są bramki EIB do Modbusa, Lon'a i wielu innych. A jak nie ma (np z CAN gorzej) to jest OPC czy TCP/IP.

  Odnośnie zarzutów z wczesniejszego posta i cytat "centrala, ogrzewanie, alarm tego w EIB nie zrobisz. ". Na rynku są typowo eibowskie alarmy aczkolwiek czesciej integruje sie na zasadzie wystawiania najpotrzebniejszych sygnalów binarnych z centralki i w drugą stronę. Sa rownie kotły z interfejsem EIB, dwaj duzi o ile nie najwieksi producenci na polskim rynku mają takie w ofercie. Klimą itp to tak jak wspomniałem wczesniej Zennio, są również urządzenia EIB do klimakonwektorów, wymieniac jeszcze mozna...

  Chciałbym taki przykład:
  Steruj centralą wentylacyjną, chllerem na sprężarce półhermetycznej ze zmienną wydajnością, kotłownią np 3 kotły dwustopniowe, w pełnym tego słowa znaczeniu. Czyli chcę meć wszystkie dane, typu: prędkości wentylatorów, stopnie otwarcia przepustnicy (sprzężenie zwrotne), stopnie otwarcia zaworów, temperatury (sondy Pt1000, 4-20mA, NTC) a nawet prądy każdego z siłowników w budynku. Nie zapomnij o sekwencyjnym dzałaniu kaskady kotłowej, podstawowych zabezpeczeniach (np. frost, wodowskaz), steruj stacją uzdatniania wody....

  Nie wykorzystuj do tego żadnego sterownika PLC, czy DDC. Opieraj się na standardowym systemie EIB..

  Czekam na przykłady

  Moge odpowiedzieć ogólnikowo, że są wejscia analogowe dla typowych sygnałów 0-20mA, 4-20mA, 0-1V i 0-10V, są aktory z pomiarem prądów płynących przez zestyki, sekwencje można uzyskać za pomocą logiki na homeserverze, zresztą tak jak dowolną logikę, w stopniu skomplikowania porównywalnym (no moze mniejszym ale nie duzo) do tych uzyskiwanych za pomoca PLC. Poza tym nie jestem w stanie Ci na to pytanie odpowiedzieć ponieważ nie znam sie na elementach które wymieniłeś i dokładnie nie wiem jak powinno wyglądać sterowanie tych urzadzen. Przedstawiles konkretny problem, zeby go rozwiazac musiałbym miec motywacje i czas :) Poza tym mozliwe ze nie da rady wsyztskiego za pomocą EIB zrobić, bo jakby na to nie patrzeć tak jak wczesniej ustalilismy przeznaczenie EIB jest nieco inne... a wiec mała szansa by kiedykolwiek była taka potrzeba, bo jak zgodnie stwierdzilismy EIB do domkow, apartamentow do tego jeszcze dorzuce do samego sterowania światłem (chociażby na duży wybór urządzeń sciemniających oraz na bramke EIB/DALI), systemami audio - multiroom; a LON do budynkow wiekszych.

  BTW prowadze taki wortal, tam tez zapraszam na dyskusje, temat coraz popularniejszy, jestem w trakcie przerabiania forum tez żeby było trochę łatwiej dla użytkowników :] wiec zapraszam
  Systemy automatyki budynków, inteligentny dom- vBASS


  Dodano po 11 [minuty]:

  [quote="Mario_1984"]
  Ściągnołem sobie ten program ETS 3 ale nie ma tam żadnych bibliotek nie wiem może jest możliwość pobrania gdzieś jakieś biblioteki. A może to trzeba w tym programie jakoś uaktywnić?? Jak to zrobić??
  [\quote]

  Musisz zaimportowac (file import) pliki vd1, vd2, vd3 lub vd4 zeby cokolwiek miec w bazie programu... te pliki se wyszukaj po stronach producentow, najlepiej zagranicznych albo wpisuj konkretne nazwy w google
  Mario_1984 wrote:


  A co do tej klimy i ogrzewania może wiecie o jakimś producencie który wykożystuje system EIB przy sterowaniu klimatyzacją i ogrzewaniem?? Może zetkneliście sie z jakimś producentem?? Może jakieś linki do stronek na których są jakieś opisy na ten temat??


  Napisalem juz, zennio klima... uzyj google
  a do ogrzewania to chyba kazdy producent ma w swojej ofercie

  Mario_1984 wrote:


  Ja to chciałem tak zrealizować że działało by to tak że bedzie sensor (regulator temp). Jak bede chciał zwiększyć temp. to zawory na grzejnikach automatycznie zaczną sie otwierać a zawory z wętylacji będą przymknięte wioadomo wentylator z nawiewu bedzie wył.; natomiast jak bede chciał obniżyc temp. to zawory się bedą przymykać a siłowniki z przepustnicy nawiewu klimy się bedą otwierać jednocześnie wentylator wtłaczający chłodne powietrze zwiększy prędkość. Ale nie wiem jakie urządzenia magistralne musiałbym wykorzystać


  Jezu.... zbyt zmęczony jestem żeby to pojąć co tam napisałeś... całość utrudnia mi fakt, że nie stosujesz znaków interpunkcyjnych, piszesz z błędami (to akurat ja też robię, ale ty częściej :P) i czasem nic nie mogę zrozumieć...
 • #14
  malik78
  Level 12  
  Nie zrozumiałeś mnie grudziu.
  To że są gatewaye to ja wiem, bo znam je osobiście :). Chodzi o to że EIB nie ma takich procedur, które potrafiłyby dawać sobie rade z tak zaawansowanymi technologicznie procesami. Trzeba wykorzystywać sterowniki swobodnie programowalne bo typowe PLC się do takich zastosowań nie nadaje.

  W budynku trzeba kombinować o wiele więcej niż domku, zresztą powinieneś znać zmienne lonowskie... czegoś takiego nie znajdziesz w EIB. To tak jakby porównywać komparator i regulator PID - na obydwóch da się sterować np. temperaturą - tylko który osiągnie lepszą i stabilniejszą regulację?


  Owszem, urządzeń dla EIB jest coraz więcej... to za sprawą KNX :). Niech to kosztuje jeszcze mniej od Lona to się przerzucę.... 6 wyjść cyfrowych za 3tyś... powariowali...

  A to Zennio jest tu:
  http://www.smartmarket.pl/index.php?news=show&news_id=3
  i od razu muszę zaprotestować :), to owszem jest do klimy, ale typu split... czyli tylko do jednostki zewnętrznej. A jak będę chciał wiedzieć jaka jest temperatura na czujnikach w tym klimatyzatorze?? ktoś musi trzymać pilota wycelowanego:)??

  Tak czy siak, do centrali wentylacyjnej to się nie nadaje.


  A więc tak: sala na 200 ludzi, dla sal wykładowych musisz przyjąć że świeżego powietrza powinno być minimum 50m3/h na osobę - 200*50=1000m3/h to jest minimum jakie musisz wprowadzić z "dworu".

  Teraz musiałbyś wrócić do centrali went. i zczytać z niej dane znamionowe wentylatora.

  Nie możesz uzależnić centrali od grzejników, lecz odwrotnie. Generalnie można tutaj zdefiniować tryby pracy instalacji:

  1. Off - centrala zatrzymana (brak obecności), grzejniki w trybie obniżenia.
  2. Heat - centrala wyłączona, grzejniki pracują "normalnie"
  3. Vent - centrala włączona, grzejniki pracują normalnie
  4. PreHeat - centrala włączona (ale inaczej niż w vent), grzejniki pracują normalnie.


  To tak na początek...
 • #15
  grudziu
  Level 16  
  Odnośnie zmiennych losowych w LON to odpowiednikiem w EIB jest typ EIS (EIB interworking standard jak sie nie mylę), jest on dużo prostszy od LON'a bo w eib nie ma warstwy prezentacyjnej a więc w telegramie nie ma bezpośrednio zdefiniowanej informacji jaki typ idzie zmiennej sieciowej (rozpoznania dokonuje urządzenie na podstawie długości danych właściwych). Dzieki temu telegram nie jest napakowany w sumie najczęściej zbędnymi informacjami.

  Dalej - ceny - zapraszam na www.knx-online-shop.de .
  KNX czy tam EIB jest w moim odczuciu tańszy od LON. Jestem w stanie wskazać urządzenie wielokanałowe w którym ostatecznie wyjdzie ok 140zł / wyjście cyfrowe 16A i jeszcze mniej zł za wejście.

  odnośnie Zennio to urządzenie to może odpytać klime jaka jest temperatura a nawet z tego co pamiętam to wszystkie temperatury jakie jest wstanie klimatyzator pomierzyć. nie trzeba trzymać nic wycelowanego, na zennio.com mozesz zobaczyc na jednym ze zdjęc jak się to montuje.

  Poza tym zennio z założenia powinien działać ze splitami ale jestem na 100% pewien ze z paroma klimatyzatorami kanałowym też zadziała.

  edit:
  chciałbym jeszcze pozgłębiać więdze z LONa, mam w domu przykładowy sterownik, kurcze szukam jakiegoś LTA zeby to jakoś spiąć... może tak przy okazji masz jakiś namiar gdzie można złapać najlepiej PCMCIA i używke co to by za drogo mnie te eksperymenty nie wyniosły :]
  pzdr
 • #16
  malik78
  Level 12  
  grudziu wrote:
  chciałbym jeszcze pozgłębiać więdze z LONa, mam w domu przykładowy sterownik, kurcze szukam jakiegoś LTA zeby to jakoś spiąć... może tak przy okazji masz jakiś namiar gdzie można złapać najlepiej PCMCIA i używke co to by za drogo mnie te eksperymenty nie wyniosły :]
  pzdr


  Ja mam już od dawna PCC-10, przywizołem ją sobie w spadku po kontrakcie w niemczech :D. Co do używek to Ci nie pomogę :(.
 • #17
  Mario_1984
  Level 10  
  Zobaczyłem sobie tą strone:
  http://www.belimo.pl/b/produkty/integracja-systemow-MP-BUS-3/EIB,KONNEX
  Jednak jest cała po angielsku i przy tych wyrażeniach technicznych jakie tam się znajdują nie będe w stanie tego zrozumieć:( Ale sam system mnie zainteresował!! Czy można przyłączyć "Regulator temperatury 252" do tego sterownika czy wymaga to jeszcze jakiegoś dodatkowego urządzenia??

  Znalazłem ciekawe rozwiazanie mojego problemu na tej stronie internetowej:
  http://www.merten.de/download/DL_kat_pl/pl_kat2006_342_447.pdf
  tylko nie wiem jak to przedstawić na moim rysunku i czy to bedzie działało ?? Potrzebny by mi był schemat połączenia tego w całość?? żeby to miało ręce i nogi jak to naniose na mój projekt:)

  Dziekuje za dotychczasową pomoc!! przepraszam za interpunkcje i błedy ort.:):) ale nie byłem dobry w te klocki:) Pozdrawiam wszystkich
 • #18
  malik78
  Level 12  
  Mario_1984 wrote:
  Zobaczyłem sobie tą strone:
  http://www.belimo.pl/b/produkty/integracja-systemow-MP-BUS-3/EIB,KONNEX
  Jednak jest cała po angielsku i przy tych wyrażeniach technicznych jakie tam się znajdują nie będe w stanie tego zrozumieć:( Ale sam system mnie zainteresował!! Czy można przyłączyć "Regulator temperatury 252" do tego sterownika czy wymaga to jeszcze jakiegoś dodatkowego urządzenia??


  MP-Bus protokół sieciowy belimo przeznaczony do sterowania ich siłownikami .
  Urządzenie o które się pytasz to gateway EIB/MP-Bus. Umożliwia integrację MP-Bus z systemem EIB, i to niczym nie steruje. Żeby sterować tym siłownikami przez EIB musisz mieć coś co je załączy (termostat, przycisk) z pozimu KNX. Wysyłasz dane do gatewaya a on wyśle sysgnał wysterowujący. Na jednym gatewayu podłączysz max 8 siłowników MFT.
  Siłowniki te, standardowo przyjmują sygnały 0-10V lub MP-Bus, jeśli są podpięte do MP-Bus to do każdego siłownika moźesz dodatkowo podpiąć sygnały: Pt1000, Ni1000, 0-10V, NTC, i styk bezpotencjałowy, te sygnały możesz równierz przekazywać do sieci EIB.
  potrzebna porada przy robieniu instalacji w systemie KNX/EIB

  Nie znajdziesz tam jeszcze głowic termoelektrycznych do zaworów grzejnikowych.
  Sieciowe głowice zaworów grzejnikowych znajdziesz tu:
  http://www.moeller.net/en/buildings/xcomfort/eib/eib_heatcontrol/index.jsp
  Co do mertena...
  potrzebna porada przy robieniu instalacji w systemie KNX/EIB

  Ten panel może posłużyć jak sterownik strefy grzewczej, ale nie rozwiąże Twoich problemów
 • #20
  Mario_1984
  Level 10  
  Witam mam ta wersje ETS 3.0 czy nie wie ktoś skąd mógłbym sobie pobrać wersje ETS 2??

  Czytał może ktoś mego poprzedniego posta?? Jestem ciekaw waszej opini:)

  Dzieki za wszelką pomoc. Pozdrawiam
 • #21
  grudziu
  Level 16  
  po co Ci ETS 2 ??????? To tak jakbyś powiedział zainstalowałem word xp, gdzie ściągnę word'a 95?

  odnośnie pytania - myśle że poza tym RTC (berkera) potrzeba ci dodatkowo sterownika ogrzewania, który podawać będzie fizycznie napięcie na zawory
 • #23
  malik78
  Level 12  
  Jeśli chodzi o pytanie to odpowiedź Ci podałem kilka postów temu.
  Do gatewaya EIB/MPBUS musisz podłączyć jakiś sterownik wysyłający rozkazy do sieci EIB, gateway przetworzy dane i wystawi je na szyne MPbus.

  Dalej, w belimo nie znajdziesz siłowników do głowic grzejnikowych.

  Wcześniej podałem Ci link do siłowników (moeller) które "gadają" z EIB.

  W takiej sytuacji oszczędzisz kilka tysięcy na siłownikach i gatewayu, masz wtedy regulator temp. np ten berker z linka i bezpośrednio podłączasz go do siłowników.

  Zostaje Ci jeszcze sterowanie centralą wentylacyjną...
 • #24
  Mario_1984
  Level 10  
  Witam:)
  Potrzebuje pomoc przy pracy w środowisku ETS 3. Jestem nowicjuszem w tym programie, gdyż dotychczas pracowałe w programie Moellera "Easy CodeSysPro". Przydała by sie jakaś instrukcja co i jak trzeba ustawić już wybranych elementach.
  Mam zamiar zrobić ściemnianie i załanczanie oświetlenia; zamykanie i otwieranie rolet z regulacją konta lamelek. Mam ściągnięte biblioteki z Mertena. Wybrałem Swith button 1 i dimmer i nie wiem jak to zgrać żeby to działało:( nie ma tu żadnej symulacji???

  z góry dzieki