Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenia przekaźników

red_alert 01 Lut 2008 07:50 1928 3
  • #1 01 Lut 2008 07:50
    red_alert
    Poziom 9  

Witam!

W załączniku zamieśiłem schematy zabezpieczeń styków kontraktonów przed uszkodzeniem, gdy przerywany jest obwód w obciążeniu indkcyjnym.

Czy można z tych rozwiązań skorzystać żeby zabezpieczyć przekaźnik 3PDT (3x10A, 250V)? Jak wtedy dobrać wartości poszczególnych elementów i z którego rozwiazania skorzystać najlepiej?

Pozdrawiam, :D .

0 3
  • #2 02 Lut 2008 04:48
    Dioda52
    Poziom 27  

Tylko rysunek 1 zabezpiecza styki przekaznika , ale to jest dla pradow zmiennych ,a nie stalych .Jesli uzywasz pradow stalych uzyj element polprzewodnikowy .Przekaznik o ktorym piszesz nie jest dostosowany do pracy dla pradow stalych .Sa pewne odmiany tego przekaznika (inny material na styki kontaktowe ) i wtedy stosuje sie na prad staly , ale o nie wielkich pradach .

0
  • #3 02 Lut 2008 15:28
    bonanza
    Spec od Falowników

Pierwszy schemat nadaje się do prądu stałego i przemiennego. R powinien mieć wartość tego rzędu, co rezystancja cewki - przy rozwarciu zaindukowane na rezystorze R napięcie będzie porównywalne do wartości zasilania. Prąd rozładowania kondensatora będzie tego rzędu, co prąd cewki - zatem styk będzie miał trochę większy impuls prądu przy zwieraniu.
    Dioda z rys. 2 zabezpiecza dobrze styk, ale wydłuża czas odpadania elektromagnesu czy przekaźnika, co często jest niewskazane. Tylko prąd stały.
    Warystor, transil, diody zenera - to kompromis pomiędzy zabezpieczeniem a szybkością opadania prądu w cewce.

0
  • #4 03 Lut 2008 14:17
    kleki
    Poziom 28  

Osobiście stosuję z powodzeniem ten układ z rysunku 1, ale w formie pojedynczego modułu. Daję typowo dla styczników, elektrozaworów i podobnych obciążeń 470n+100Ohm. Jak się to oblicza - nie wiem, nigdy nie wnikałem. ;-)

1