Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop HP Compaq - brak obrazu na matrycy

Remeknapr 08 Lut 2008 09:48 15713 17
  • #1 08 Lut 2008 09:48
    Remeknapr
    Poziom 33  

Witam

Laptop HP Compaq 6110 - brak obrazu na matrycy. Początkowo objaw występował sporadycznie. Po lekkim poruszeniu matrycą obraz się pojawiał. Teraz już to nie skutkuje. Widać, że komputer "żyje", mrugają diody i na matrycy pojawiają się różne efekty - jaśniejszy pasek od góry do 1/3 ekranu, migający w trakcie uruchamiania sytemu. Czasami przy zamykaniu systemu pojawia sie efekt w postaci pionowych kolorowych linii (RGB) na 2/3 ekranu od dołu do góry. Na zewnętrznym monitorze pojawia się komunikat BIOS i menu startowe. Po wyborze Windows (XP) monitor gaśnie i nie ma obrazu ani na matrycy, ani na monitorze. Jako, że w tego typu urzadzeniach jestem całkiem zielony, prosze bardziej doświadczonych w tym temacie o jakieś wskazówki. Czego i jak szukać? Ewentualnie co wynika ze statystyki? Czy stawiać na uszkodzenie matrycy, czy układu sterującego?

0 17
  • #2 08 Lut 2008 12:31
    wiesde
    Poziom 15  

Jeśli przy poruszaniu matrycą czasem się obraz pojawiał to wydaje mi się, że jest to uszkodzeniu taśmy łączącej matrycę z laptopem. Jest to typowa usterka wynikająca z ograniczonej żywotności taśmy.

0
  • #3 08 Lut 2008 17:17
    Remeknapr
    Poziom 33  

wiesde napisał:
    wydaje mi się, że jest to uszkodzeniu taśmy łączącej matrycę z laptopem.

Taśmę przemierzyłem. Wszystkie przewody mają ciągłość.

0
  • #4 08 Lut 2008 17:33
    rafalrms
    Poziom 17  

gaśnie cała matryca czy jej podświetlanie?
    podczas pomiaru taśma może być ok,jednak przy pewnym położeniu może przerywać...

0
  • #5 08 Lut 2008 23:24
    wiesde
    Poziom 15  

Popieram to co powiedział rafalrms - objawy dość jednoznacznie wskazują na taśmę, choć nie można również wykluczyć innej usterki.
    Najlepiej byłoby wymienić taśmę i wtedy można dalej dywagować, jeśli usterka nie ustąpi.

0
  • #6 09 Lut 2008 14:46
    Remeknapr
    Poziom 33  

wiesde napisał:
    objawy dość jednoznacznie wskazują na taśmę, choć nie można również wykluczyć innej usterki.
    Najlepiej byłoby wymienić taśmę i wtedy można dalej dywagować, jeśli usterka nie ustąpi.

Jaka może być usterka taśmy oprócz przerwy? Podłączam pod każdą żyłę miernik i poruszam taśmą. W żadnym położeniu nie pokazuje się usterka.

rafalrms napisał:
    gaśnie cała matryca czy jej podświetlanie?

Podświetlenie jest. Nie ma obrazu.

0
  • #7 12 Lut 2008 14:18
    rafalrms
    Poziom 17  

spróbuj podpiąć zewnętrzny monitor

0
  • #8 12 Lut 2008 19:15
    Remeknapr
    Poziom 33  

rafalrms napisał:
    spróbuj podpiąć zewnętrzny monitor

Czytałeś pierwszy post?

0
  • #9 12 Lut 2008 23:41
    sledzik6
    Poziom 15  

Witam moze ja troche pomoge.
    Z tego co napisales w pierwszym poscie wnioskuje jak koledzy(tasemka laczaca matryce i inwenter) do tego mowisz ze ze jest podswietlanie czyli inwenter i zimna katoda dzialaja.
    mowisz ze sprawdzales tasemke ja Powiem krotko nie jestes w stanie jej zmierzyc i mozesz mi zaufac ja mierzylem miliony razy takie tasmy miliony razy nie dawalem sobie powiedziec to nie tasma napewno ale gdy zamontowalem inna tasme wszystko bylo ok. nie chce z gory mowic ze to tasma ale jesli nie to sprawdz gniazda na plycie glownej komputera i w matrycy. sproboj uruchomic komputer na zewnetrznym monitorze bez matrycy porpostu kompletnie ja odlacz nic sie nie stanie. Pozdrawiam

0
  • #10 13 Lut 2008 00:24
    Remeknapr
    Poziom 33  

sledzik6 napisał:
    mowisz ze sprawdzales tasemke ja Powiem krotko nie jestes w stanie jej zmierzyc i mozesz mi zaufac ja mierzylem miliony razy takie tasmy miliony razy nie dawalem sobie powiedziec to nie tasma napewno ale gdy zamontowalem inna tasme wszystko bylo ok.

Ja nie upieram się przy twierdzeniu, że taśma jest w pełni sprawna. Tylko pytanie jakie to uszkodzenie? Wszystkie przewody mają ciągłość tzn. żaden nie jest przerwany. Co to znaczy, że nie jestem w stanie tego zmierzyć, albo jaki jeszcze rodzaj uszkodzenia może wystąpić?
    Cytat:

sproboj uruchomic komputer na zewnetrznym monitorze bez matrycy porpostu kompletnie ja odlacz nic sie nie stanie.

Czytałeś mój pierwszy post? Cytuję:

"Na zewnętrznym monitorze pojawia się komunikat BIOS i menu startowe. Po wyborze Windows (XP) monitor gaśnie i nie ma obrazu ani na matrycy, ani na monitorze."

Przy okazji pytanie:

Jaka kombinacja klawiszy powoduje przełączenie na zewnętrzny monitor? To nie mój sprzęt i nie potrafię teraz tego zrobić. Pierwsze uruchomienie robił własciciel, a ja nie podejrzałem.

0
  • Pomocny post
    #11 13 Lut 2008 01:54
    Artur k.
    Admin grupy audio

Remeknapr napisał:
    Ja nie upieram się przy twierdzeniu, że taśma jest w pełni sprawna. Tylko pytanie jakie to uszkodzenie? Wszystkie przewody mają ciągłość tzn. żaden nie jest przerwany. Co to znaczy, że nie jestem w stanie tego zmierzyć, albo jaki jeszcze rodzaj uszkodzenia może wystąpić?

Samo złącze (któryś pin) może przerywać - wtedy na mierniku będzie ok, ale w układzie nie.

Remeknapr napisał:

Jaka kombinacja klawiszy powoduje przełączenie na zewnętrzny monitor? To nie mój sprzęt i nie potrafię teraz tego zrobić. Pierwsze uruchomienie robił własciciel, a ja nie podejrzałem.

Najprawdopodobniej klawisz "Fn" +"F4"

Pozdrawiam

0
  • #12 13 Lut 2008 07:29
    Remeknapr
    Poziom 33  

Artur k. napisał:

Najprawdopodobniej klawisz "Fn" +"F4"

Zgadza się. Dzięki. Powodem gaśnięcia zewnętrznego monitora była zbyt duża rozdzielczość po przejściu do Windows. Stary model, który tego nie akceptował.

0
  • #13 12 Mar 2008 00:03
    puchar
    Poziom 2  

Witam !!

Mam podobny problem, aczkolwiek u mnie obraz w laptopie mrygał, z czasem wyłączał się, choć było widać bardzo słabo cienie wszystkiego co jest na pulpicie. Po resecie odpalał się i można było dalej pracować.

Od wczoraj przy włączaniu chyba się odpala, ale tylko można zauważyć pod pewnym kątem na czarnej matrycy jakieś rysy ikon i tego co jest na pulpicie, ale to tylko fakt, że coś tam jeszcze pracuje. Gdy podpinam zewnętrzny monitor to obraz jest bez zarzutu.

Czy to jest wina matrycy, czy tak jak podpowiadacie koledze tasiemka łącząca płytę z matrycą??

Pozdrawiam i czekam na jakieś rady
    Mirek

0
  • #15 12 Mar 2008 09:24
    puchar
    Poziom 2  

A teraz mam pytanie techniczne odnośnie wymiany świetlówki, czy ktoś już to sam robił i czy są jakieś problemy, ewentualnie na co zwracać szczególną uwagę, aby czegoś nie spieprzyć??
    Czy ciężko jest dobrać się do matrycy, a później do świetlówki, bo na obudowie jakoś nie widać za wiele śrubek.

Pozdrawiam

0
  • #16 12 Mar 2008 16:12
    olaf x
    Poziom 30  

Tu nie podpowiem, ja nie-komputerowiec, ale parę miesięcy temu miałem takie objawy i tak zdiagnozowano tu na forum, słusznie zresztą i sprzęt poleciał do fachowca w Warszawie, gdzie na poczekaniu wymieniono.

1
  • #17 13 Mar 2008 23:18
    sledzik6
    Poziom 15  

Witam Twoim probemem nie musi byc koniecznie świetlówka.
    Wedłóg tego co opisałeś po prostu nie działa podświetlanie matrycy a co jest tego powodem trzeba sprawdzić. Świetlówka czyli zimna katoda jest zasilana wysokim napięciem z Tzw.Inventera który to jest sterowany z płyty głownej połączony z nią taśemką lub kablami w otulinie. I teraz trzeba sprawdzić co jest zepsute. Najczęstszą przyczyną w laptopach jest uszkodzony Inventer a konkretnie transformatorek. Na drugim mirejscu są śwetlówka z taśmą a pózniej dopiero uszkodzone streowanie na płycie głownej.

0
  • #18 16 Mar 2008 20:07
    puchar
    Poziom 2  

wielkie dzieki za informacje, oddałem laptopka do serwisu ... niestety nie posiadam tylu części aby wszystko sprawdzić samemu, a mam nadzieje ze w serwisie nie zedrą za dużo. Ale przynajmniej nie będą mi wciskać kitu, że coś innego nawaliło.

Pozdrawiam

0