Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

praca dyplomowa ze sterownikiem PLC

11 Lut 2008 22:32 9490 15
  • Poziom 10  
    Witam

Pisze prace na temat sterownika PLC. W części praktycznej musze zrobić jakiś przykład. Chciałbym żeby układ mógł działać samodzielnie. Dodatkowo będzie mogło być sterowane przez internet. Mam sterownik PLC Unitronics Vision 260. Posiada 2 we i 2wy analogowe(0-10V,0-20mA,4-20mA), 16 we cyfrowych(24V) w tym 2 szybkie(10kHz), 10 wyjść przekaźnikowych i 4 tranzystorowych. ma również wyświetlacz graficzny

Proszę o pomysł na jakiś ciekawy układ w miarę prosty do zrobienia i z w miarę dostępnych elementów. Byłbym skłonny do zrobienia czegoś na we/wy analogowych, tylko co ??? bo nie bardzo mam pomysł.

dzięki za pomoc
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Może sterowanie wyntylacją i ogrzewaniem.
    Wejścia analogowe możesz wykorzystać do odczytu temperatury, a wyjście do sterowania np. małym falownikiem (wentylator).
    Oczywiście do tego garść we/wy cyfrowych i sterowanie gotowe.
    Gdybyś miał unitronicsa V290 mógłbyś się pobawić jeszcze z panelem dotykowym.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Witam. Mam podobny problem jak kolega. Mam możliwość wykonania pracy dyplomowej opartej o sterownik PLC tylko musze sam podać pomysł dla promotora macie jakieś ciekawe tematy żeby stworzyć jakąś konstrukcję? Odpadają inteligentne domy bo to już się robi :)
  • Poziom 18  
    a sterowanie linią produkcyjną? np napelnianie butelek? jakas maszyna pakująca? jakiś przenośnik taśmowy+winda?
  • Poziom 15  
    Gość już nie chce takich rzeczy ponieważ ma makiety procesów przemysłowych różnego rodzaju. Powiedział że jak będę miał jakiś ciekawy pomysł to mam się zgłosić.

Jest jeden ciekawy temat:
    Zdalny moduł pomiarowy z interfejsem PROFIBUS? Czy cieżko jest coś takiego zrobić?
  • Poziom 14  
    19lukasz napisał:
    Jest jeden ciekawy temat:
    Zdalny moduł pomiarowy z interfejsem PROFIBUS? Czy cieżko jest coś takiego zrobić?
    Moim zdaniem bardzo latwy, ale ja nt. programowania PLC mam takie zdanie, ze program sie zawsze napisze :)

Marcin01 napisał:
    Może sterowanie wyntylacją i ogrzewaniem.
    Wejścia analogowe możesz wykorzystać do odczytu temperatury, a wyjście do sterowania np. małym falownikiem (wentylator).

Do tego typu sterowania nawet w przypadku, gdyby Kolega zrezygnowal z nawilżacza potrzeba 5 wejść analagowych do pomiaru temperatury (czerpnia, komora mieszania, temp. za nagrzewnicą, temp. nawiewu i temp. pomieszczenia). Przy tak malej liczbie wejść analogowych jedynym urządzeniem, które mi się nasuwa z dziedziny klimatyzacji to drycooler:
    - 2 wejscia analogowe (temp. zasilania, temp. powrotu)
    - 1 wejście cyfrowe (start pompy)
    - 8 wyjść cyfrowych (4 do sterowania 4-ema sekcjami wentylatorów i 4 z przekaźnika za stycznikiem silnikowym do każdej sekcji celem wykrycia uszkodzonej sekcji went.)
    Do tego napisze sie sterowanie wentylatorami z uwzględnieniem rotacji i czasu pracy każdej sekcji tak, żeby zużycie każdej sekcji bylo mniej więcej równe i temat na magisterkę gotowy. Temat powinien być łatwy bo sterowanie jest rozliczane tylko na podstawie temperatury powrotu, a temp. zasilania ma tylko charakter informacyjny. W razie czego mogę wrzucić schemat ideowy działania takiego urządzenia.
  • Poziom 14  
    a może regulator krokowy obiektu inercyjnego?
  • Poziom 15  
    Może trzymajmy się tego tematu co napisałem:)
    Podam może zakres pracy to nakreślę wam sytuację...!

Głównym celem pracy jest opracowanie i wykonanie uniwersalnego modułu pomiarowego dla przemysłowej sieci Profibus DP. Moduł powinien umożliwiać pomiar sygnałów analogowych i udostępnić wyniki tych pomiarów dla dowolnego urządzenia typu master w sieci Profibus.
    Praca obejmuje wykonanie analogowego interfejsu dla sieci Profibus DP.

Co myślicie? Do zrobienia?
  • Poziom 19  
    Wszystko jest do zrobienia, tylko z tego co ja widzę, to jest to typowa elektronika i to oprócz softwaru również hardware do zrobienia.

hardware = Procek + konwertery A/D + RS485
    software = program na procek do obsługi hardwaru + obsługa profibus

oraz do tego przykładowe rozwiązanie co by przetestować.

Moim zdaniem temat dla ambitnego inżyniera/magistra ;)

Ja rozumiem w ten sposób Twój temat, może promotor rozumie go w inny sposób.
  • Poziom 30  
    Sam PROFIBUS nie jest skomplikowany. Natomiast trudno jest coś znaleźć w sieci, ponieważ informacje na temat protokołu są sprzedawane komercyjnie. Ja swego czasu znalazłem opisy(częściowe) ramek do DP i wszystko działa na 8051 (powstał moduł analogowo-cyfrowy do S7215, pracujący jako master lub slave, gdy masterem jest procesor 5412A2). Trochę pomogłem sobie "metodami IE" (urządzenie ma wymiar wyłącznie poznawczy).

Czy masterem ma być coś od Siemensa? Jeżeli tak, to bez doświadczenia trudno ci będzie to zrobić. Poza tym dochodzi elektronika.
  • Poziom 15  
    koledzy dzięki za pomoc w poniedziałek pójdę do gościa i będę wiedział coś więcej to dam znać czy się zdecydowałem czy jednak nie :)
  • Poziom 12  
    jak chcesz się męczyć, to powodzenia ;-)
    Najlepiej znajdź sobie coś programowego na PLC. Np. magazyn wysokiego składowania. To jest fajna zabawa, a wcale nie taka trudna.

Jest w sieci nawet symulator, który można podłączyć jakoś z PLC. Nie bawiłem się, ale sam soft wygląda nieźle. Poniżej link do portugalskiej firmy, która to robi:

http://www.realgames.pt/

I link do filmików: Filmiki RealGames
  • Poziom 19  
    Albo mam taki pomysł ale oszczędzam na inne cele i mogę sprzedać ideę:
    Regulator pogodowy do pieca CO (gazowego lub olejowego) z:
    1 funkcją ustawienia co najmniej 6 - 8 temperatur grzania domu w zależności od pory dnia i tygodnia(cykl siedmiodniowy)
    2 optymalizacji temperatury wewnętrznej w zależności od wilgotności wewnątrz budynku : inaczej odczuwasz temperaturę gdy jest sucho inaczej gdy jest wilgotno
    3 opytmalizacja grzania ciepłej wody w zależności od pory dnia i pory roku
    4 funkcja sterowania ogrzewaniem podłogowym(opcja)
    5 funkcja sterowania ogrzewaniem sypialni (opcja)
    6 funkcja sterowania ręcznego

Oczywiście musisz zaprojektować konfigurację
    Ponadto musisz przyjąć założenia do projektu na podstawie rozmów z
    użytkownikami domków jednorodzinnych i najlepiej z producentem sterowników(może mu sprzedaż rozwiązanie)
  • Poziom 9  
    http://www.automatyka.siemens.pl/docs/docs_as/LOGO-przykladowe_aplikacje_02.2008.pdf

http://www.automatyka.siemens.pl/docs/docs_as/LOGO_Przyklady_zastosowan_pl.pdf

przykłady zastosowan sterownika simens logo!. Ładnie opisane, ilosc wyjsc, wejsc itp, potrzebne urządzenia, opracowanie zagadnienia i schematy do programowania. Napewno znajdziesz jakis ciekawy przykład który mozna by zastosowac na twoim sterowniku
  • Poziom 15  
    No ja już się zdecydował ale nie robię nic na PLC bo koleś od Profibasa powiedział że to będzie siedzenie przed kompem i szukanie błędów w kodzie C poprzedniego dyplomanta, który nie dał rady. Więc dałem spokój. A mój temat to: Systemy sterowania i monitoringu małych oczyszczalni ścieków. Głównie chodzi o to aby dwa moduły współpracowały z kartami DSP i komunikowały się pomiędzy oczyszczalnią a uczelnią i wysyłały SMS-y do pracowników gdy będzie jakaś awaria lub zatkana pompa....!