Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS Z92R - A6RP nie działa klawiatura i touchpad

burylo 25 Lut 2008 12:34 11751 4
  • #1 25 Lut 2008 12:34
    burylo
    Poziom 14  

Witam mam problem z Asusem Z92R-A6RP nie działa touchpad i klawiatura. Wcześniej też tak się zrobiło nie działała klawiatura i touchpad. Po wyjęciu klawiatury rozebraniu jej w drobny mak i "upraniu" jej zaczeła znowu działać i wszystko było OK. Po kilku dniach jak zostawiłem komputer włączony to po przyjściu po 2 godź. system zawisł i znowu nie działa klawiatura, touchpad i USB. Nie wiem co jest tym razem. I nie wiem czy ostatnio USB też nie działało. Zastanawiam się nad kupnem klawiatury ale nie wiem czy jak odepnę klawiaturę to powinno działać USB i touchpad. I jeszcze jedno z podpiętą klawiaturą nie ma wskaźnika myszy, jak odepnę to pojawia się po ponownym uruchomieniu windowsa ale nie działa.

0 4
  • #2 25 Lut 2008 18:53
    kamaz12
    Poziom 14  

Dzień dobry.

To co pisałeś wygląda źle. Jest wysoce prawdopodobne uszkodzenie "mostka południowego". To przez niego idzie cała komunikacja z urządzeniami zewnętrznymi (w tym klawiaturą, płytką dotykową, USB itp...).

Sam nic nie zrobisz z tym uszkodzeniem.

Powodzenia
    Kazimierz

0
  • #3 25 Lut 2008 19:21
    burylo
    Poziom 14  

To niedobrze, czytnik kart pamięci działa. Może ktoś wie gdzie można kupić płytę główną do Asusa A6RP. Najśmieszniejsze jest to że padło wszystko jak komputer był w hibernacji i tylko bateria się ładowała. Sam się włączył i zawisł. Od tamtej pory uruchamia się windows normalnie bez żadnych błędów tylko nie działa klawiatura i touchpad. Kupie jeszcze mysz pod USB i zobacze bo teraz sprawdzałem tylko na Pendrive czy wykrywa.
    Nie rozumie tylko czego wcześniej po wyczyszczeniu klawiatury znowu działało wszystko bez problemów.

Z tego co wiem to mostek odpowiada również za kontrolery dysków twardych (działają), DVD-RW (działa), kontroler dźwięku (działa), LAN i WIFI (działa). Więcej trudno powiedzieć bez klawiatury i myszy.

0
  • #4 26 Lut 2008 13:25
    burylo
    Poziom 14  

Za sterowanie klawiaturą odpowiada ITE IT8510TE a za sterowanie USB odpowiada mostek południowy ATI IXP450. PCMCIA również działa, IRDA działa. Kupie kartę PCMCIA na 4xUSB podepnę mysz z klawiaturą i zobaczę czy da się BIOS przeprogramować bo kość jest wlutowana i nie chce jej wyciągać do programatora. Z IT8510TE są podawane sygnały na złącze od klawiatury na 8 pinach jest ok. 3V na pozostałych 16 0,3V czyli układ musi reagować. Zobaczę jak to jeszcze wygląda pod oscyloskopem.
    Z układu IT8510TE 16 pinach idą impulsy po kolei a na 8 jest 3V.
    Tylko dlaczego klawiatura nie działa i touchpad podejrzewam BIOS.

Podłączyłem klawiaturę i mysz przez adapter PCMCIA na 4xUSB zainstalowałem Windows-a XP i wszystko działało po za USB, klawiaturą i touchpadem z laptopa. Po 2 dniach używania jak rozładowała się bateria i podłączyłem zasilacz i po wznowieniu systemu Touchpad znowu działał. Po ponownym uruchomieniu komputera co dziwne klawiatura w laptopie i USB też działały i wszystko było OK. Po 3 dniach używania system się zawiesił i po ponownym uruchomieniu znowu nie działa USB, klawiatura i touchpad. Teraz używam znowu karty PCMCIA i zewnętrznej klawiatury i myszy. Nie wiem co jest, może ktoś miał taki przypadek? Ciekawe co wyłącza te urządzenia, czyżby mostek był uszkodzony i raz działa raz nie.

0
  • #5 13 Mar 2008 21:12
    burylo
    Poziom 14  

Witam ponownie i zamykam temat. Problem był z blokadą BIOS-u LOCK i UNLOCK na te urządzenia i problem był w tym, że nie można było wejść i zmienić ich za pomocą klawiatury pod USB (flash i clear BIOS też nic nie pomagały) Musiałem programatorem wszystko wyzerować z kości i wgrać nowy soft. Szkoda tylko, że ta blokada unieruchomiła mi sprzętowo dysk Hitahi 100GB. Im więcej tych wymyślnych zabezpieczeń tym gorzej!!!!! Przypomina mi to najnowsze samochody, byle głupota i wszystko stoi!!!

0