Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odwrócenie okresu przebiegu....

27 Lut 2008 15:51 1410 10
  • Poziom 20  
    Witam
    Mam przebieg prostokątny o wypełnieniu 0-50% generowany przez układ... chce uzyskać równolegle do przebiegu pierwotnego przebieg wtóry ale z "odwróconym" okresem... tak jakby czas liczony byłby od tyłu okresu... schematycznie przedstawione na rysunku. Przy zmianie wypełnienia przebieg pierwotny zmieniałby się od początku okresu w kierunku połowy okresu (w prawo) a przebieg wtórny od końca okresu w kierunku połowy ( w lewo! )... czyli szybciej by sie zaczynał stan wysoki...
    Ma ktos moze pomysl jak to zrealizować...czestotliwosc przebiegu 30kHz. Na bramkach napewno nie przejedzie zanegowanie bo neguje sie tez wypelnienie. Moze cos na przerzutnikach w zwiazku z opadajacym zboczem...tylko jak uzaleznic to od wypelnienia...
    Pzdr.
  • PCBway
  • Poziom 32  
    Jak ma byc ustawiane wypełnienie?
    Czy musi to być dokladne odzwierciedlenie przebiegu wejsciowego?
    prościej byłoby wytworzyć takie dwa przebiegi niż próbować negowac wejsciowy przebieg.
  • PCBway
  • Poziom 20  
    ...mam sobie taki generator, który generuje taki przebieg i w nim zmieniam wypełnienie i czestotliwosc. generator ma jedno wyjscie... ja chce uzyskac identyczny przebieg tyle ze okres (czas) ma byc "odwrocony" ... jedyne co moge wykorzystac to generowany przebieg, nic wiecej...mysle nad zastosowanie procka do obliczenia czasu trwania stanu wysokiego, okres znamy wiec na tej podstawie mozna by bylo wyliczyc kiedy i jak dlugi ma byc stan wysoki tego odwroconego przebiegu...
    mozna wytworzyc dwa takie przebiegi... przesuniete w czasie... ale sęk w tym ze stan wysoki drugiego musi sie konczyc wtedy kiedy pojawia sie stan wysoki drugiego....hmm i tu mi przyszlo na mysl zastosowanie bramki AND do "wylaczenia" drugiego przebiegu...gdy pojawi sie "1" na pierwszym tylko, ze przesuniecie fazowe miedzy przebiegami zmienia sie wraz z wypelnieniem... mam jeszcze taka mozliwosc ze w generatorze moge "polaczyc" dwa przebiegi tj wygenerowac od stany wysokie na poczatku i koncu okresu, oba zmienialyby sie zgodnie z wypelnieniem...tylko teraz jak to rozbic na dwa przebiegi.... moze na przerzutnikach? ktorze reaguja na zobacze wysokie lub niskie...
    Pzdr.
  • Poziom 32  
    Ja miałem innym pomysł. Napisałes ze to ma być 30kHz
    wiec wymysliłem ze mozna zbudowac generator 60kHz a z tego uzyskiwac dwa przebiegi takie jak narysowane na ukladzie dwóch monostawbilnych przerzutników np 74HC123. PISAŁES COS O BRAMKACH wiec myslałem ze procesor nie wchodzi w grę.
  • Poziom 42  
    Nie wiem na ile to ma być dokładnie i jakie są inne wymagania ale ja bym to zrobił tak. Są sobie w liczniki (taktowane z zewnętrznego źródła o większej częstotliwości niż częstotliwość sygnału "przetwarzanego" i odpowiedniej długości).
    L1. zerowany zboczem narastającym i zatrzaskiwany stan na wyjściu zboczem opadającym L1max
    L2. zerowany zboczem narastający i zatrzaskiwany następnym zboczem narastającym w L2max, z jednoczesnym zerowaniem L2
    Warunek na sygnał wyjściowy jest taki
    Jeśli L2 > L2max-L1max to stan wysoki.
    Wszystko da się ładnie wystrugać na bramkach i licznikach, są gotowe układy arytmetyczne i porównujące. Jednak ja bym widział ten układ w postaci CPLD albo FPGA.
    Być może dałoby się to zaimplementować w mikroprocesorze (generalnie ten sam algorytm), ale przy 30kHz możesz być na granicy tego co się da zrobić programowo (a nie w każdym procesorze da się sprzętowe zrealizować tak opisane liczniki).
  • Poziom 36  
    W wersji analogowej ten układ mógłby wyglądać jakoś tak:

Odwrócenie okresu przebiegu....

Można to w miarę prosto wystrugać na kilku układach analogowych.
    Działanie - zbocza przednie przebiegu synchronizują przebieg w generatorze piły, dalej mamy detektor szczytowy (MAX) wyznaczający maksimum piły oraz układ sample/hold rejestrujący poziom Ua piły przy zboczu opadającym sygnału sterującego. Dalej już prosta arytmetyka generująca lustrzany impuls (porównanie na komparatorze K piły z wyliczoną na wzmacniaczu różnicowym wartością napięcia Umax-Ua).
  • Poziom 20  
    ...a ja wymyslilem cos takiego...jak na rysunku.... jest sobie lacznik ktory wykrywa "poczatek" okresu i steruje dwoma kluczami (bramkami-buforami 3 stanowymi lub 2 wejsciowa bramka AND)... lacznik wie ile trwa caly okres wiec na pol okresu bedzie zalaczal T1 a w drugim polokresie tylko T2.... ciekawe czy to dobre by bylo... i skad lacznik bedzie wiedzial ktore zbocze narastajace jest wlasnie tym poczatkowym w danym okresie...potrzebna by byla jakas synchronizacja albo impus synchronizacji... moze zrobic detektor-generatorek, takiego impulsu , krotkiej szpilki... mozna wykorzystac fakt ze po wystapieniu "1" na poczatku przebiegu potem musi byc chwilka "0" ale wtedy wypelnienie musialbym okroic np do 45% tak aby miec mozliwosc wykryc to "0". bo jesli uklad wykryje zbocze narastajace w drugiej polowce to po tej drugiej "1" natychmiast zaczyna sie 2 okres z "1ką" z pierwszej polowki okresu... i jest minimalna ujemna szpilka... wlasnie moze to wykorzystac...
    pzdr.
  • Poziom 36  
    W dwóch postach nad Twoim ostatnim masz opisane metody zbudowania układu "łącznika", który "wie" kiedy załączyć i wyłączyć przebieg na drugim wyjściu.

Nie bardzo zrozumiałem Twoje kolejne posty, począwszy od drugiego. W jaki sposób chcesz wygenerować przebieg zawierający przebieg pierwotny i lustrzany, nie mając tego drugiego. A skoro go już masz, to po co mieszać z przebiegiem pierwotnym :?:

Jeśli użyjesz do tego celu mikroprocesor, to przebiegi gotowe (wejściowy i lustrzany) możesz wygenerować na dwóch bitach tego samego portu, co zagwarantuje pełną zgodność czasową zbocz (równo z końcem lustrzanego rozpocznie się przebieg "wejsciowy"), tak wiec nie ma potrzeby stosowania dodatkowych bramek, czy łączników.
  • Poziom 23  
    A gdyby wziąć dwie kostki timera 555, jedna pracująca jako astabilny generator sygnału prostokątnego o zmiennym wypełnieniu, a druga w układzie monostabilnym wyzwalana opadającym zboczem tego pierwszego i też o zmiennej długości sygnału. Tylko trzeba dobrać elementy odpowiedzialne za wypełnienie przebiegu w obu układach i ich jednoczesne sterowanie.
  • Spec od GSM
    A nie można tego programowo zrobić na kontrolerze? Nawet najprostrzym (np. pic12c509). Po prostu będzie tylko liczenie czasu potem proste odejmowanie czasów i ustawienie portów.
  • Poziom 36  
    Fyszo napisał:
    A nie można tego programowo zrobić na kontrolerze? Nawet najprostrzym (np. pic12c509). Po prostu będzie tylko liczenie czasu potem proste odejmowanie czasów i ustawienie portów.

Najprościej to zrobić na kontrolerze ;) (wspomniany PIC czy jakiś ATTiny), jeśli tylko ta rozdzielczość czasowa jest dla autora tematu wystarczająca. Kawałek kodu w asemblerze i problem rozwiązany.