Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak wgrac program do op3 siemens

mija2 29 Lut 2008 16:56 5143 15
  • #1 29 Lut 2008 16:56
    mija2
    Poziom 16  

witam ,jak wgrac lub zgrac program z panela operatorskiego op3 siemensa
    ,czy to trzeba jakiś specialny program i kabel, inny niz do s7-200

0 15
  • SterControl
  • #2 29 Lut 2008 18:11
    piotras129
    Poziom 11  

Zgrać?Hmm to raczej jest problem, można próbowac ale jeżeli zgrasz (niestety nie pamietam jakim programem) to i tak tylko "bina", z tego co wiem nie do edycji, mozliwe tylko ponowne wgranie w takiej samej postaci. Do wgrania potrzebny Protool i wgrywasz Serialem - ustawienia komunikacji w Protoolu. Oczywiscie konieczny jest projekt przygotowany w Protoolu. Jesli jest inny sposob to sam chetnie sie dowiem.
    Tu jest link do manuala dla OP3
    https://support.automation.siemens.com/WW/skm...rue&siteid=cseus&query2=&modelled=OP3&lang=en

A tu jeszcze opis co i jak:
    http://support.automation.siemens.com/WW/skm/...r=true&siteid=cseus&query2=&modelled=&lang=en

0
  • #3 29 Lut 2008 19:33
    mija2
    Poziom 16  

ooo,to taki problem ????,mam takie maszyny u siebie w pracy ze jest np s7-214 i panel ,ze sterownika wiadomo jak zgrac program ,ale że z panela taki problem ,zaskakujace ,ale myslę że ktoś to wie ,czekam na pomoc ,

0
  • #4 01 Mar 2008 08:32
    andy1955
    Specjalista Automatyk

z programem "Prosave" możesz zgrać a potem wgrać (bez możliwości edycji)
    program ( z OP i do OP = backup).
    Jeśli posiadasz projekt tego programu to możesz edytować za pomocą Protool i wgrać do OP.

0
  • SterControl
  • #5 01 Mar 2008 17:38
    mmacura
    Poziom 17  

Witam
    Niestety z tego co mi wiadomo to z panelu OP3 nie można sciągnąć nawet kopii binarnej projektu - przyjanmniej nie może tego zrobić Prosave z protool 6.0 SP2. Jako że OP3 nie jest już produkowany (protool zresztą też) nie sądzę aby coś się zmieniło w przyszłości.
    Kopie binarne można było robić dla paneli od OP7.
    Jeśli chodzi zaś o sciąganie kompletnego projektu z możliwością edycji, to dopiero od paneli opartych o Windows CE.

Pozdrawiam
    Marek

0
  • #6 01 Mar 2008 18:20
    mija2
    Poziom 16  

witam ,znaczy tak, zgrywam z panela i wgrywam do innego ,tak?no ale jak zgrac i edytowac ,zmienic parametry ?siemens to tak dziwnie zrobił?a jakim programem się panel programuje ,wgrywa,no bo wtety chyba da sie jakieś poprawki wproadzic ,to znaczy zgrac i edytowac ???

0
  • #7 01 Mar 2008 19:57
    andy1955
    Specjalista Automatyk

Code:
    ...a jakim programem się panel programuje ,wgrywa,no bo wtety chyba da sie jakieś poprawki wproadzic ,to znaczy zgrac i edytowac ???

Programuje się Protoolem. Wgrywa się równnież Protoolem. Mając program źródłowy (który napisało się Protoolem) można wnieść poprawki i przesłać do OP.
    Prosave służy wyłącznie do backup.Można tym programem skopiować skompilowany program z OP i wgrać do drugiego,takiego samego OP

0
  • #8 02 Mar 2008 08:08
    ak2209
    Poziom 9  

Radzę daleko idącą ostrożność. Owszem w protool jest możliwość zgrani kopii zapasowej, a nawet jej przywrócenia. Program ProSave nadaje się do tego idealnie... tylko że w standardzie nie ma driverów do op3.

Dlaczego ostrożność?
    Mam taki problem. Połączyłem się z OP3 wgrałem przykładowy programik "hello" aby przetestować połączenie. Do połączenia użyłem protoola, i połączenia serialowego(rs232)Oczywiście panel trzeba 'zmusić' do odebrania pakietu z protoola, przez włączenie 'transfer mode'.(Siemens przy zakupie OP3 daje ten kabel(dokładnie rs232 na rj11)). Wszystko pięknie ładnie ale... ale nie mogę się dostać spowrotem do tzw. screen systems<możliwości konfiguracyjne OP3 w tym także sposobu komunikacji>
    I mam teraz taki problem, że mam op3 i mało warty program w środku.Pytanie czy istnieje możliwość przywrócenia standardowego oprogramowania dostarczanego przez Siemensa, lub czy istnieje możliwość wymuszenia odebrania połączenia z pomocą kombinacji klawiszy???
    Moje podejrzenie jest jednoznaczne, że standardowo jest wgrany soft konfiguracyjny, a nieumiejętne wgranie nowego prgramu nadpisuje owy soft. Jeśli się mylę ... <to się cieszę ogromnie....>. Proszę o jakieś wskazówki

0
  • #9 02 Mar 2008 09:06
    andy1955
    Specjalista Automatyk

Code:
    czy istnieje możliwość przywrócenia standardowego oprogramowania dostarczanego przez Siemensa

Jeżeli w pamięci OP nie znajduje się żaden program (z Protool) to ładowany jest BIOS z OP (ustawienia OP) .W tym wypadku wystarczy zmazać program
    wgrany do OP:
    1.) nacisnąć i trzymać jednocześnie 3 przyciski (obrazek)
    2.) włączyć zasilanie
    Kombinacja ta służy właściwie do transferu programu ale najpierw ,po załączeniu zasilania, OP kasuje user-program.

Możesz również przepisać aktualny program - standardowym z Protoola.
    1.) nowy projekt
    2.) OP3
    3.) wybrać opcję (obrazek)
    4.) przetransferować ten program do OP

0
  • #10 02 Mar 2008 16:08
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Panowie a troche z innej bajki.Mam op15 i protoola 6 sp3.Tylko problem jest taki ze Protool ten obsluguje wersje oprogramowania paneli od 3 a ja mam 2,13.Czy cos teraz z tym mozna zrobić?
    Pozdrawiam

0
  • #11 02 Mar 2008 16:23
    andy1955
    Specjalista Automatyk

sprawdź czy faktycznie Protool nie łączy się z panelem ,jeśli rzeczywiście nie obsługuje tego panelu , to szukaj programu "Com Text"

0
  • #12 02 Mar 2008 17:10
    mmacura
    Poziom 17  

W panelach OP7 możliwe było po skasowaniu pamięci flash (opis jak w poscie powyżej - trzy klawisze podczas włączania zasilania) wgranie nowej wersji firmware do współpracy z aktualnie używanym protoolem. Nie jestem pewien jak jest w op15 bo nigdy nie miałem go w ręce, ale może być tak samo. Wtedy pierwsze ładowanie oprogramowania trwa zdecydowanie dłużej.

Pozdrawiam
    Marek

0
  • #13 02 Mar 2008 17:19
    mija2
    Poziom 16  

dalej nie wiem jak zgrac i edytowac ponownie wgrac ,zgrac i wgrac do nowego panela,zgrac i wgrac do panela w którym jet progarm(nadpisac) ??????????(zgrac dotyczy panel z programem we wszystkich wariantach )

0
  • #14 03 Mar 2008 08:08
    ak2209
    Poziom 9  

Dzięki serdeczne andy. Jednak 15 min. po poscie dotarłem do dokumentacji z siemensa, i sie dotczytało co trzeba było zrobić. Pytanie jeszcze troche z innej beczki. Czy istnieje możliwość kopii załadowanego programu, bez dostępu do opcji transferowych <standardowo ustawiona komunikacjia typu on-line z s7-200 na lini PPI>. Dlaczego pytam. Aktualnie robie kopie zapasowe paneli w firmie, z op270 i 170 nie mialem problemów, mam jeszcze op73micro <brak mi rs485 na rs232, a do tego co mam konwertera nie mam schematow zasilania i pinów komunikacyjnych, lub już go spaliłem :).> Wracając do tematu chce kopie op3, bo jestem leniem i nie chce mi się pisac tego co już raz zostało napisane, a swoją drogą że jest bardzo prosty program w op to od biedy w czasie awarii można by napisac.

0
  • #15 03 Mar 2008 18:04
    andy1955
    Specjalista Automatyk

OP3 jest prostym panelem i niestety ja nie znam sposobu, żeby skopiować program z tego właśnie OP do PC.
    Programować i transferować program z PC do OP można ,wygodnie Protoolem.

0
  • #16 11 Maj 2016 12:53
    zebce
    Poziom 9  

witam działa ktoś jeszcze z tymi panelami OP3

Mam taki problem jak koledzy muszę pobrać program z starego panelu i wgrać do owego bez konieczności modyfikacji do innych paneli nowszych używałem Simatic ProSave ale nie ma tego panelu w tym programie a żadnym podobnym ie chce się połączyć

proszę o pomoc

0