Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zasilać drut oporowy?

07 Mar 2008 10:21 11495 15
 • Poziom 21  
  Witam.

  Ma do wykonania grzełkę do wyginania tworzyw sztucznych i potrzebuje rozgrzać drut oporowy 1 mb i cały problem polega na tym że on będzie miał rezystancje 2,9Ω. Potrzebuje do tego regulacji temperatury. Czyli jakiego układu, który będzie sterował napięciem podawanym na drut. Co proponujecie?

  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Proponuję transformator + regulacja tyrystorowa.
 • Poziom 29  
  Może zasilić z prostownika do ładowania akumulatorów samochodowych o prądzie do 10A i regulowanym napięciu.
 • Poziom 20  
  A nie lepiej byłoby sterować prądem, np puszczając go przez jakiegoś MOSFETa? Oczywiście takie rozwiązanie miałoby największy sens przy zasilaniu napięciem stałym.
 • Poziom 43  
  Dodam uwagę: regulację tyrystorową trzeba dać PO TRANSFORMATORZE, a nie przed! Regulacja przed transformatorem - ponieważ wtedy na transformator podawane jest napięcie mocno odkształcone - powoduje, że transformator się bardzo grzeje i może się spalic nawet wtedy, gdy jest obciążony mocą mniejszą, od nominalnej.
  Poza tym "układ doświadczalny" po stronie niskiego napięcia nie stanowi zagrożenia dla BHP.
 • Poziom 21  
  Tak właśnie wmyslałem nad trafem na 24V i do tego regulacja tyrystorowa. Macie może jakiś schemacik do czego takiego?
 • Poziom 43  
  Może coś takiego?
  Jak zasilać drut oporowy?
  Potencjometr musisz dobrać, zależnie od prądu otwierajacego bramkę triaka, a kondensator musi być taki, żeby stała czasu (iloczyn R*C) był ok. 10 milisekund.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  Czyli lepiej przy takie rezystancji dać Trafo na 12V?
  A może ktoś z was robił taki układ regulacyjny?
 • Poziom 14  
  Prąd, a więc i moc takiej grzałki należy dopasować uwzględniając rodzaj materiału oporowego ( najczęściej bywa to kantal), średnicy drutu, warunków pracy - bywają rozwiązania z przedmuchiwaniem elementu grzejnego, co pozwala na zwiększenie obciążenia - a także wartość temperatury, jaką chcemy uzyskać. W starych poradnikach dla elektryków można znależć tabelki, gdzie łatwo znależć dla odpowiedniej średnicy drutu taką wartość prądu, która umożliwi uzyskanie odpowiedniej temperatury. W razie potrzeby służę pomocą w wyliczeniu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 28  
  A poguglaj może "resitron" f-my ropex. Drogie rozwiązanie, ale dobre.
 • Poziom 11  
  1) Potrzebuję zależność mocy jednostkowej wydzielanej na drucie oporowym od jego średnicy (np dla drutu wiszącego w powietrzu). Najlepsza byłaby taka tabelka: średnica drutu [mm]- moc jednostkowa [W/m].

  Tak właściwie to chodzi o spiralkę z drutu kantalowego 0,20 mm która podgrzewa powietrze przepływające w szklanej rurce. Powinna wydzielać moc ok 50W. Wychodzi mi że 0,10mb drutu fi 0,2mm ma oporność ok 3,6Ohm. Przy napieciu 12 V Moc wydzielona wyniesie tyle co potrzeba czyli ok 50W.
  Tylko czy grzałka się nie spali?

  Oczywiście zadbam o to żeby powietrze w rurce przepływało chłodziło drut nie gorzej niż gdyby był on zawieszony w powietrzu.

  Właściwie wystarczy mi informacja czy 500W/m dla kantala 0,20 mm nie spali go w powietrzu przy chłodzeniu konwekcyjnym,

  2) Planuję regulację mocy 0-100% przez PWM, zaslianie z prostownika samochodowego. Czy to praktyczne rozwiazanie?

  Nigdy nie zasilałem drutu oporowego i nie mam wyczucia. Może ktoś z doświadczeniem powie: "spoko, wytrzyma" albo "nie ma mowy, spali się od razu"

  Będę wdzięczny za pomoc.
 • Poziom 17  
  Witam,

  oczywiście, że przy takim obciążeniu się spali. Dla drutów oporowych pracujących w powietrzu przyjmuje się obciążenie powierzchniowe do 6 W/cm², w twoich warunkach wychodzi około 100 W/cm².
  Nie przypominam sobie żadnej ciekawej stronki w ojczystym języku, za to po angielsku mogę polecić np. http://www.resistancewires.co.uk/heating_element_design.html
 • Poziom 11  
  Witam ponownie,

  Dziekuję kaltron - o to mi chodziło.
  Podałeś W/m2 powierzchni bocznej drutu grzejnego w powietrzu.
  Obliczyłem że potrzebuję 0,65mb drutu kantalowego 0,5mm żeby uzyskać 50W mocy przy napięciu 15V nie przekraczając 5W/cm2 powierzchni bocznej.
  I mi się nie sfajczy.
  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
  Wojtech
 • Poziom 18  
  Witam serdecznie!
  Ja stosuje również regulacje tyrystorową. Transformatory z firmy na E.. zasilanie 230 na pierwotnym, na wtórnym mam odczepy 3-7-10V i około 70A do tego jakis wyłącznik instalacyjny w razie zwarcia (u mnie drut oporowy zamontowany na bloku metalowym badź aluminiowym) do tego na pierwotne wcześniej stosowałęm płytki PA-100 plus potenjometr 10-obrotowy plus przekaźnik półprzewodnikowy. Wszystko pracuje idealnie. Aktualnie zamieniłem PA-100 na układ oparty na u2008 i triak, również pracuje wyśmienicie. Podpowiadam, że lepiej dobrze dobrać napięcie na wtórnym i zastosować jakaś precyzyjna regulacje(10 obrotowy potencjometr) ja kiedyś kombinowałem,żeby wykorzystać inne trafa i inne potencjometry jednoobrotowe ale to już nie był to. pozdrawiam