Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny, jak wlutować potencjometr?

20 Mar 2008 12:39 1723 3
  • Poziom 13  
    Witam robię zasilacz laboratoryjny ze strony:
    http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
    tam jest schemat płytki wszystko. Już część układu zrobiłem jest to na zdjęciu.
    Nie wiem teraz jak wmontować tranzystor Q2 (2N2219) już to zrobiłem ale nie wiem czy dobrze. Proszę napisać na tym rysunku z tej strony(rysunek gdzie wlutować coś) gdzie ma być emiter baza a gdzie kolektor.
    Jeszcze jedna sprawa na kolejnym zdjęciu jest potencjometr RV1(100KΩ)
    jak go wlutować? Proszę napisać czy go dobrze zamontowałem.
    Jeszcze nie wlutowałem kilku części ale te co już wlutowałem moglibyście zerknąć czy dobrze nie chcę późnej mieć sztucznych ogni i wybuchów :D
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny dla użytkowników
    A jak my, biedne żuczki mamy sprawdzić te połączenia ????? Nie mamy rentgena w oczach by widzieć przez zdalny monitor na wylot przez płytkę.

Sam sprawdź czy odpowiednie końce elementów są połączone z tymi, z którymi mają być połączone wg schematu. Ustaw miernik na tester połączeń i przepiszcz połączenia.

Wnosząc z rysunku płytki na podanej stronie raczej trudno jest te elementy wlutować odwrotnie.

Poza tym dla ułatwienia mogłeś te zdjęcia robić w pozycji w jakiej jest rysunek z rozkładem elementów a nie do góry nogami :evil:
  • Computer ControlsComputer Controls

• Moderator Zabezpieczeń Pojazdów
    Ten zasilacz, to chyba jeden z najlepiej omówionych na Elektrodzie projektów. Proponuję, żebyś sam prześledził na podstawie schematu i układu ścieżek na płytce drukowanej, gdzie umieścić odpowiednie końcówki tranzystora i potencjometru. Np. baza Q2 musi się łączyć na płytce z R15(1k), kolektor z R13(10k), emiter z R16(1k). Robiąc to samodzielnie, nauczysz się dużo więcej niż wtedy gdy zrobisz ten układ na podstawie obrazka.