Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny by Ficu

Ficu 30 Sie 2007 09:42 24086 56
  • Zasilacz laboratoryjny by Ficu

Witam.

W ramach "luzu" przez wakacje popełniłem oklepany na elektrodzie zasilacz z electronics-lab wraz z multimetrem z elfly. Jest to moja pierwsza konstrukcja (mam 14 lat) i myślę że nie najgorsza.
    Panel przedni wykonałem w corelu, wydrukowałem na A4 laserówką i zalaminowałem.
    Były 2 tranzystory równolegle, ale forumowicze doradzili mi, abym pozostał przy 1 sztuce i tak też zrobiłem.
    Obudowa jest mała ale wszystko się zmieściło. Jedyny problem to, że nie dało się poukładać kabelków.
    Konstrukcja wyniosła mnie około 100 zł.

W archiwum zas.rar znajduje się panel przedni.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Ficu
    Poziom 31  
    Ficu napisał 2035 postów o ocenie 40, pomógł 107 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Witam.

Czy te tranzystory mocy mają dobre chłodzenie.
    Ficu
    Poziom 31  
    A czemu nie? Wg mnie mają dobre chłodzenie, Wentylator się załącza przy mocy 2W dlatego że jest mała obudowa.
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Ficu :P widze multimetr dokończyłeś :) Mi tylko tego brakuje ale wrzucę ten zasilacz + mega konstrukcja :) ale to tajemnica ciii... :D A zasilacz bardzo fajny :) I żeby inni się nie czepiali! Płytka jest krzywo położona hehe :P 4+/5
    Gigantor
    Poziom 18  
    1. Jak tak mocujesz tranzystory do radiatora, to nic dziwnego, że się palą. Tranzystory tego typu mocujemy na 2 śruby. Montaż taki, jak zastosowałeś powoduje, że tranzystor nie przylega dobrze do radiatora - na skutek docisku z jednej strony druga się "podnosi". Nawet kilogram pasty term. tu nie pomoże. Pasty zresztą też nie widzę (choć może jest). Poza tym nie wykorzystujesz całej powierzchni tranzystora, przez co rezystancja termiczna dodatkowo wzrasta. U mnie starcza jeden tranzystor poprawnie zamontowany.

2. Rezystor 5W warto zamocować w większej odległości od płytki. Poprawi się jego chłodzenie.

3. O ile dobrze widzę, po złożeniu płytka z elektroniką zasłania częściowo otwory wentylacyjne.
  • PCBway
    Ficu
    Poziom 31  
    Od dołu pod radiatorem też są otwory wentylacyjne. Płytka zamontowana krzywo dlatego że multimetr wystawał. Tranzystrory poprawię i dodam lepszą pastę. Jak był jeden to był dociśnięty na 2 śrubki.
    mardar
    Poziom 21  
    możesz zapodać schemat miernika wraz ze wsadem do procka?:) ogólnie konstrukcja ciekawa jak i dobrze wykonana zważywszy na twój wiek 5/6
    TheWiktus
    Poziom 18  
    Czy dałeś rezystory emiterowe dla każdego z tranzystorów ,jeśli nie to cały pomysł z dwoma tranzystorami niestety nie działa.
    Ficu
    Poziom 31  
    Dlaczego nie zadziała? mi chodzi tylko oto żeby moc była rozkładana na 2 tranzystroach.
    prezes_aps
    Poziom 11  
    W środku bałagan i chaos! Panel nieestetycznie wykonany...zobacz jak zrobił ten sam zasilacz kolega Optimus Prime - długo takiego nie będzie na elce.
    ciekaw jestem jak on Ci sie sprawuje przy obciążeniu 30-40W. PCB wygląda jakbyś do niej strzelał z KBKSu!!!!!!!!!!!!!!!Moja ocena 3/10
    ciapciok
    Poziom 20  
    W jaki sposób podłączyłeś potencjometry od regulacji napięcia ? I w jakim zakresie możesz regulować napięcie potencjometrem od regulacji precyzyjnej ?

Pozdrawiam
    Ficu
    Poziom 31  
    Po co komu super panel? Przecież to jest zasilacz warsztatowy...
    Co do potenciometrów może są źle podłączone ale moge ustawić napięcie jakie sobie życze.
    cvc d15
    Poziom 13  
    Ficu napisał:
    Dlaczego nie zadziała? mi chodzi tylko oto żeby moc była rozkładana na 2 tranzystroach.

chodzi o to aby ta moc była rozkładana równomiernie. Rezystory emiterowe stosuje się m.in. dlatego, że trudno znaleźć dwa tranzystory o identycznych parametrach.
    pustan
    Poziom 18  
    Witam

Do kolegi Ficu.

Nie przejmuj się tymi krytycznymi opiniami.Tu są same mądrale którzy robią tylko najlepiej,najładniej i każdemu udowadniają że wszystko co zrobił to źle.
    Zapomnieli już jak wyglądały ich pierwsze wypociny,gdy zaczynali się bawić w elektronikę.Uważam że jak na pierwszą konstrukcję i młody wiek to zasilacz Ci się udał.Z kolei rozmieszczenie elementów na płycie czołowej oraz sama płyta to kwesta gustu.Każdy z nas zrobi tą płytę inną i będzie uważał że zrobił ją lepiej od innych.Nie wszyscy lecz dużo kolegów uważa ze jak zasilacz do domowego laboratorium to tylko na mikroprocesorze a parametry na wyświetlaczu i co najmniej trzy miejsca po przecinku.Zapominają że dzisiejsze układy (nie wszystkie) potrzebują napięcia w pewnym dość szerokim zakresie a rolę doboru dokładnego napięcia pełnią wewnętrzne stabilizatory i ograniczniki(patrz stabilizatory napięcia,wzm.mcz i inne)
    Przypominam że tu chodzi o konstrukcje amatorskie o czym mówi dział DIY.

Pozdrawiam wszystkich szczególnie początkujących.[/b]
    TheWiktus
    Poziom 18  
    Przecież do konstrukcji nic nie mam (jest wykonana wzorowo) ,ale brak tych rezystorów to istotny szczegół którego brak może spowodować uszkodzenie tranzystorów ,zasilacza lub urządzenia do niego podłączonego.
    koktail_wawa
    Poziom 11  
    napisałeś że wszystko ładnie zmieściłeś w małej obudowie co jest totalna bzdurą ale... jakbyś dał deko większą obudowę to byś miał deko więcej porządku i przewody by się ułłożyły jak trzeba, co z tego, że jest to zasilacz warsztatowy ale dla czego nie miał by być ładny i estetyczny, dla mnie 5/10
    dexter_86
    Poziom 26  
    Dwie sprawy jak na taką konstrukcję.

1. Zbyt mały radiator oraz nieprawidłowe przykręcenie tranzystorów i gdzie są podkładki izolacyjne?
    2. Obudowa też by się przydała większa aby elegancko wszystko się zmieściło.

Sam ostatnio zrobiłem sobie zasilacz, który niejednokrotnie był opisywany na forum. Prawdziwy gąszcz przewodów. Nie było łatwo z jego uruchomieniem.

Moja ocena 8/10 za trud włożony w tą konstrukcje.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    dexter_86 no w twoim też ładna pajęczynka :)
    sylwek_b86

Poziom 15  
    Powiem tak, jak na 14 lat to bardzo dobrze. Normalnie uscisnol bym ci dlon gdybym mogl, no i widac ze miales kase;) a to czesta przeszkoda przy robieniu takich projektow:/ Pozdrawiam.
    shadow03
    Poziom 14  
    Witam fajnie ci wyszedł ten przedni panel. Ale te tranzystory 2N3055 są nie do przyjęcia. Brakuje rezystorów emiterowych. Daje 4/6. Mam pytanie co do autora czy obciążał go czymś co pobiera więcej prądu niż 3A??? Przypuszczam że się spali :/ Przynajmniej z moim się tak stało kiedy podłączyłem kule plazmową do niego. Przypuszczam ze spalił się dlatego bo podłączyłem 2 tranzystory 2N3055 równolegle. A nie zmieniłem tranzystora 2N2219 na coś mocniejszego. Sprawdzę dokładnie co poszło w niedziele. Tranzystor sterujący uległ zniszczeniu poprzez przegrzanie. W opisie zasilacza jest podane ze przydał by się radiator na 2N2219. A jak są dwa tranzystory mocy to radiator jest niezbędny. Ale też nie gwarantuje ze wytrzyma.
    2N2219 : Icmax= 0,8A ; Ptot= 800mW
    pustan
    Poziom 18  
    Witam.

Jeszcze raz dzisiaj się włączę do tej dyskusji.Też zbudowałem zasilacz, ale to były lata 90- te.Służy do dzisiaj nawet nie pamiętam jak wygląda w środku.
    Niezawodny układ 723,2x2N3055 i co widać mierniki analogowe,zdobyte z wózka akumulatorowego(platformy).Jeszcze mnie nie zawiódł,a zasilał różne układy.Napięcie od 0-30V prąd 0-3A.Napięcie regulowane płynnie zgrubnie oraz dodatkowo płynnie dokładnie.Prąd ograniczenie skokowe.
    Przesyłam zdjęcie.

Pozdrawiam i krytykować do woli (mam grubą skórę) :D
    mirekk36
    Poziom 42  
    Witam,

kolega autor ma 14 lat a ja tak się składa mam 41 lat ;) .... tak więc biorąc pod uwagę pewien dystans, i różnego rodzaju projekty na elektrodzie typu "coś z niczego z części ze śmietnika" brrr brzydzą mnie takie tytuły, to autor jak na swój wiek, pomimo kilku może drobnych uchybień zrobił naprawdę kawał dobrej roboty - a ci którzy się włączają do tej dyskusji nie po to aby coś rzeczowo doradzić tylko po to aby narzekać np na panel przedni (nawiasem mówiąc bardzo schludnie wykonany) to są poprostu najzwyklejsi MALKONTENCI ;) więc naprawdę nie ma co się martwić ich opiniami. Niestety w naszym społeczeństwie mnóstwo takich ;)

i proszę kolega pustan w poście powyżej również "odwalił" kawał dobrej roboty - takie konstrukcje powinno się wysoko tu punktować, i ew czasem coś doradzić zamiast marudzić ;)

pozdrawiam
    antrykot
    Poziom 20  
    pustan@ jak byś dał napis "unitra nima" albo "meratronik" to pomyślałbym, że fabryczny :)

Ficu@ mi sie zasilacz bardzo podoba, choć proponuje poprawić to i owo, co koledzy wyżej podopowiedzieli, żebyś nie musiał w nim grzebać po pierwszym obciązeniu :)
    Nawiasem mówiąc fajny pomysł, z podawaniem rezystancji odbiornika.Musze sobie coś takiego zrobić ;)
    Gratuluje przydatnego urządzenia na warsztacie.
    Tomekddd
    Poziom 23  
    witam konstrukcja fajna daje 5/6 bo nie chodzi o wyglad tylko zeby dobrze sluzyl
    a mam jeszcze pytanko co do tranzystorow 2N3055 buduje sobie pewien ukladzik a poniewaz w tych tranzystorach korektor to cala obudowa to gdzie przypinasz kabelek do srubki ?? (wybaczcie za tak banalne pytanko ale sie dopiero ucze :) )
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Elegancka robota, ale wywal tego drugiego 2N3055. One wytrzymują do 15A i 115W mocy traconej... Więc jeżeli nie zrobisz jakiegoś zwarcia, to prędzej rozwalisz prostownik niż tranzystor mocy. Lepiej dla niego będzie jak będize miał do dyspozycji cały radiator, bo takie dzielenie na 2 tranzystory powoduje, że oba mają gorsze warunki pracy niż jeden samodzielny.
    Pozatym i tą krzywo ułożoną płytką wszystko jest super. Byle tak dalej :)
    krychast
    Poziom 20  
    czemu ta plytka tak nierówno leży? jakoś pod skosem?
    fuutro
    Poziom 43  
    Wytrzymują 115W ale temperatura metalowej wkładki musi mieć 25° C - tak twierdzą zgodnie producenci elementów w swoich kartach. Przy kiepskim chłodzeniu wiele nie wyciśniesz. Autor jest widać początkującym i młodym konstruktorem i ma czas żeby się jeszcze sporo nauczyć, a pewnie jak znajdzie czas i środki to w przyszości będzie unikał takich błędów i konstrukcje będą bardzo udane. Widać że już się stara - tak trzymaj!
    mariuz
    Poziom 32  
    krychast:
    Ficu napisał:
    Od dołu pod radiatorem też są otwory wentylacyjne. Płytka zamontowana krzywo dlatego że multimetr wystawał. Tranzystrory poprawię i dodam lepszą pastę. Jak był jeden to był dociśnięty na 2 śrubki.