Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głowa robota - problemy z czujnikami.

MagicMarcus 21 Mar 2008 11:56 3493 4
  • #1 21 Mar 2008 11:56
    MagicMarcus
    Poziom 13  

Witam!
    Na prośbę dziecka będę/będziemy robić "głowę robota".
    Przeszukałem sporą część forum ale coś nie mogę znaleźć odpowiednich postów mogących pomóc mi w realizacji zamierzonego celu. I dlatego postanowiłem napisać nowy post.
    Proszę o propozycję/namiary na schematy do:
    - ultradźwiękowy czujnik odległości (chciałbym sam zrobić taki: http://mobot.pl/components.php?details=4 ),
    - reagowanie robota na dźwięk, tzn. z ktorej strony "głowy dochodzi" po czym obrócenie głowy w tym kierunku,
    - czujnik ruchu.
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
    PS. Będę to realizował na bazie Atmega32 lub 128.
    Nie jest to mój pierwszy projekt więc z oprogramowaniem powinienem dać sobie radę.

0 4
  • #2 21 Mar 2008 12:48
    Decado
    Poziom 21  

Tutaj masz opracowany na KoNaRze czujnik ultradźwiękowy.
    Ad reagowania na dźwięk
    To daj kilka mikrofonów i każdy na inny tor akustyczny w ten sposób łatwo określisz z której strony dochodzi dźwięk
    Ad czujnika ruchu to też polecam w/w czujnik ultradźwiękowy.

A jakie by było zadanie tej głowy?

Pozdrawiam

0
  • #3 21 Mar 2008 13:52
    gumis2
    Poziom 14  

:D zadanie jest proste "NIE DAĆ SIĘ URWAĆ" :)

Zerknij na goglach na robota" KISMETrobot" lub " MIT Kismet" bardzo fajnie wygląda - to taka głowa dla robota :)

0
  • #4 22 Mar 2008 11:17
    MagicMarcus
    Poziom 13  

Dziękuję.
    Głowa robota będzie zrobiona z lornetki. W jednym "oku" będzie czujnik światła i latarka diodowa zapalana po wykryciu "ciemności", a w drugim właśnie czujnik ruchu i odległości.
    Znalazłem w jakimś sklepie czujnik sharpa na podczerwień i chyba go zastosuję ale dla porównania odległości zrobiłbym jeszcze ten czujnik ultradźwiękowy (tak tylko z powodów czysto hobbystycznych tzn. im więcej czujników, problemów :D i programowania tym lepiej). Z tym, że ten czujnik ultradźwiękowy 'stereo' nie zmieści się do okulara lornetki, który ma średnicę 5cm. Dlatego przydałby się czujnik z jednym odbiornikiem (a może można przylutować czujniki do innej płytki połączonej kabelkami ze 'sterownikiem' ?).
    Myślę też już o tym 'podążaniem' za dźwiękiem: cztery mikrofony, cztery strefy, jakiś przetwornik analogowo cyfrowy i pomiar napięcia w procku. Powinno się udać jak tylko dobiorę elementy.
    Wesołych Świąt

0
  • #5 22 Mar 2008 23:08
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

MagicMarcus napisał:
    a może można przylutować czujniki do innej płytki połączonej kabelkami ze 'sterownikiem'

Same czujniki można przylutować na kabelkach, ale im będą krótsze (zwłaszcza odbiornika) tym lepiej. Przy dłuższych przewodach (>kilka cm) mogą pojawić się problemy z zakłóceniami. Można równie dobrze wlutować tylko jeden odbiornik.

Trzeba też pamiętać że kabel do podłączenia sonaru nie powinien być długi. Testowaliśmy metrowej długości przewód (taśmę) i trzeba było zrobić skrętkę żeby nie pojawiały się błędy transmisji. Można spróbować ze skrętką komputerową.

Czujnik sharpa i sonar (dowolny, nie koniecznie (((STEREO))) ) będą się gryzły. sharp generuje zakłócenia które bardzo fałszują pomiary sonarowe. Żeby uniknąć problemów z zasilaniem jednego i drugiego zastosuj na zasilaniu sharpa filtr LC 33uH/33uF i poprowadź osobno zasilanie sonaru i sharpa z zasilacza (masy też).

0