Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PC jako pilot uniwersalny?

Prezes10 09 Jan 2004 20:37 46463 37
 • #1
  Prezes10
  Level 16  
  :cry:
  Mam pytanie:
  1.Czy są a jak to jak się nazywają programy które pozwolą mi na wygenerowanie odpowiedniego kodu przez port IRDA do odbiornika TV lub innego urządzenia RTV ?.
  2. Znalazłem na necie coś takiego co mnie interesuje http://lirc.sourceforge.net/remotes/hitachi/CLE-941 co powinienem zrobić z tym zrobić ?
  3. Mam pilota MAK – OSKAR ma on możliwość uczenia się chciałbym mu podać odpowiedni kod aby go nauczyć.
  4. A może funkcja szukania (generowania) każdego możliwego kodu automatycznie ?

  pozdrowionka
 • #2
  Nemo
  Level 31  
  Przy pomocy IRDY nie da się generować sygnałów pilota podczerwieni. Do tego celu są specjalne przystawki. Jedna taka opisywana była w EP. Numery bodajże 3 i 4/2003. Ale to chodziło chyba tylko na RC5.
  Pozdrawiam.
 • #3
  andrew33
  Level 19  
  Witam.
  Nemo - Czemu nie można IRDą generować sygnałów pilota? W swoim PALMie mam programy (OmniRemote i PmRemote), które korzystają z tego samego portu szeregowego co i do komunikacji. Do PocketPC na WindowsCE są programy np. PocketPC TV czy TV Remote ,które też działaja na porcie IRDA .Co prawda nie widziałem programu na PC, ale sądzę, że nic nie stoi na przeszkodzie żeby to działało, a temat użycia blaszaka do sterowania urządzeń nie interesował mnie i dlatego nie szukałem.
  Pozdrawiam
 • #4
  Nemo
  Level 31  
  Na plamtopie być może tak. Ale w PC'cie IRDĘ podłącza się pod wyjście TxD i RxD UARTu. Częstotliwości migania diod w pilotach to np. 36kHz modulowane bifazowo, w takim tempie przeba by migać wyjściem szeregowym UARTu. Mało prawdopodobne, aby dało się to zrealizować.
  Pozdrawiam.
 • #5
  stan
  Level 23  
  Nemo nie masz racji - popatrz na to do 550kHz http://www.irbuddy.com/
  Ponadto jest program do pracy przez Irda, ale nie pracuje on z RC-5 ( chyba).Nazywa się RemoconCon.
 • #6
  Nemo
  Level 31  
  Wskazane przez Ciebie urządzenie ma zaszyty wewnątrz jakiś mikrokontroler (albo coś podobnego), który realizuje zadania pilota (jest sterowany m.in. z USB). Zwykła IRDA to 1 scalak (w którym jest tylko dioda nadawcza, odbiorcza i trochę filtrów i wzmacniaczy) podłączony do linii TxD i RxD portu szeregowego. Za pomocą ZWYKŁEJ Irdy nie da się tak szybko migać.
  Pozdrawiam.
 • #8
  Nemo
  Level 31  
  A co jest w środku tego MegaPilota? Jakie elementy? Pytam z ciekawości. A może masz gdzieś pod ręką schemat?
  Pozdrawiam.
 • #9
  Prezes10
  Level 16  
  :)
  Dziękuję
  za zainteresowanie tym tematem i proszę o kontynuowanie wywodów tego tematu.
  Ja sam się nim przyglądam i przeglądam zamieszczane tu linki.

  Jeszcze raz POZDROWIONKA dla WSZYSTKICH
  :lol:
 • #10
  stan
  Level 23  
  Układ bardzo skomplikowany - wiele scalaków z serii 4000. W sieci można znaleźć prostsze układy, ale MegaPilot ma doskonałe oprogramowanie.
 • #11
  Nemo
  Level 31  
  A jest coś programowanego? Np. GAL, PAL, mikrosterownik, albo jakiś TTL o dziwnym oznaczeniu (74S274)?
  Pozdrawiam.
 • #12
  pyby
  Level 15  
  Witam. mam ten sam problem. Wzmacniacz Pioneer SX-205RDS i brak oryginalnego pilota :( potrzebne mi zeby wygenerowac kod IR do wzmacniacza. mam chyba schemat sygnalow wysylanych przez oryginalny pilot w zalaczniku. pomozcie jesli potraficie :)) nie wiem jak to rozwiazac ..
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  pyby
  Level 15  
  sprobuj pilotem uniwersalnym, mi udalo sie takim na allegro za 6.50 w innym wzmaku - fisher. dosyc rzadki wzmak a jednak taki dziadoski uniwersalny mial go na liscie kodow ;)) warto sprobowac!
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  Nemo
  Level 31  
  Gdyby mieć taki oryginalny pilot, zawsze można zrobić jego emulator na jakimś mikrokontrolerze. Zeskanować kody i sprawdzić protokół. To prawda - jest z tym sporo roboty, jednak jeśli nie ma innego wyjścia, to warto poświęcić trochę czasu. Choć to żmudna robota.

  Pozdrawiam.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  pyby
  Level 15  
  1.jaki masz pilot uniwersalny?
  2. sprobuj kupic na allegro za 6,5zl pilot o symbolu URC22B. postepuj zgodnie z instrukcja i ustaw go na pionka. u mnie dzialalo z pioneerem sx305 i teraz dziala z rzadkim fisherem rs-580.
 • #20
  Nemo
  Level 31  
  tonacja wrote:
  A jak znaleźć te kody? Ktoś już to kiedyś robił i ma pewną instrukcje?


  Trochę się trzeba pobawić. Zapiąć odbiornik podczerwieni do rejestratora cyfrowego i "nagrać" wszystkie kody. Potem zobaczyć, jak wyglądają i wyodrębnić powtarzające się bloki. To zwykle adres urządzenia. Reszta jest kodem sterujacym. Cóż, trochę roboty z tym jest.

  Pozdrawiam.
 • #21
  wisninho
  Level 11  
  witam ja tez mam pioneer sx-202 r z czyms sx to chyba od pilota mam pilota uniwersalnego mak 2000 ale nie mam kodow do niego wiec jest troche ciezko probowalem znalezc go na szukaniu automatycznym ale nie dało rady mozliwe ze do niektorych rzeczy uniwersalny pilot nie działa? ze jakis inny czujnik jest w tych nowszych telwwizorach czy czyms?
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  witl
  Level 16  
  szukam juz jakis czas rozwiązania jak zrobić taki uniwersalny generator kodów/pilot gdyż tez mam sprzęt bez pilota którego nie ma na liście do pilotów uniwersalnych.
  Wydaje mi się ze zamiast kombinować z budową jakiś sterowników na mikrokontrolerach o wiele prościej było by podpiąć diodę nadawczą przez jakiś wzmacniacz do portu szeregowego i sterować nią programem na PC. Są przecież takie programy jak grider które dekodują otrzymany kod, moze jest jakis program który działa w drugą stronę czyli generuje kody zgodnie z określonym protokołem transmisji. Wtedy w przypadku braku pilota do sprzętu fajnie by było poskanować sobie różnymi kodami i protokołami sprzęt i później ewentualnie znaleźć pilota uniwersalnego który bedzie w stanie wygenerować odpowiednie kody.
  Nikt nie zna takiego programu? przydałby się może choć jakiś fragmet kodu w jakimś języku programowania lub biblioteka z takim koderem.
 • #24
  Nemo
  Level 31  
  Nie widzę możliwości, aby proste podłączenie LED IR do wyjść portu szeregowego było w stanie wygenerować jakikolwiek odczytywalny dla urządzeń sterowanych standardowymi pilotami kod. Oczywiście mogą być jakieś wyjatki...

  Piloty zwykle pracują na częstotliwości nośnej 36kHz lub zbliżonej. RS samoczynnie nie oferuje takiej prędkości przesyłu danych na liniach RxD/TxD. Natomiast miganie linią DTR czy RTS z częstotliwością 36kHz, na dodatek uzupełnione kodami, również wydaje mi się trudne w realizacji na pracującym pod WinXP komputerze. Oczywiście nie wykluczam, aby to było możliwe...

  Tak na marginesie... Girder to odbiornik podczerwieni, gdzie zastosowano scalony odbiornik. Sygnał z niego to max 1kHz, podawany na linię DSR portu RS232. Z taką częstotliwością na wejściu RS PC sobie poradzi.

  Pozdrawiam.
 • #25
  witl
  Level 16  
  jako wzmacniacz miałem na myśli układ z generatorem fali nośnej - taki skrót myślowy. Myślę że to nie jest wielkiproblem zrobić odpowiedni generator i strobować go kodem cyfrowym z RS.
  Inna kwestia to moduł irda, jak to z nim jest? na początku tego wątku było powiedziane że jest możliwość symulacji pilota. ?
 • #26
  Scripter1
  Level 11  
  Odświeżam temat bo też mnie to interesuje.

  A więc czy jest jakieś rozwiązanie działające na Win XP pozwalające zaprogramować i używać PC do sterowania np. TV?

  I co to jest ten "MegaPilot" bo linki podane wyżej są już nieaktualne a na necie nie udało mi się namierzyć żadnych info na ten temat....
 • #27
  winmar
  Level 1  
  Ja posiadam tego pilota firmy RAKS.
  Niestety zagubiłem oprogramowanie do niego.
  Zamierzam kupić coś takiego http://www.home-electro.com/tira2.php...
  z programem Grider podobno działa rewelacyjnie.
  Do miesiąca powinienem mieć to urządzenie ..wtedy przedstawię testy.
 • #28
  Scripter1
  Level 11  
  winmar wrote:
  Zamierzam kupić coś takiego http://www.home-electro.com/tira2.php...
  z programem Grider podobno działa rewelacyjnie.
  Do miesiąca powinienem mieć to urządzenie ..wtedy przedstawię testy.
  Kolega chyba źle zrozumiał temat.
  Nie chodzi o to aby sterować komputerem za pomocą pilota (bo to banał, sam zrobiłem prosty odbiornik działający z girderem który aktualnie zalega w szafce) ale o to aby użyć komputera w roli pilota i za jego pomocą sterować np. telewizorem.

  Czyli w uproszczeniu nie Pilot -> PC tylko PC -> Telewizor
 • #29
  Gelip
  Level 34  
  Program Remocon-Con istnieje w wersji 2.8 dla Win95 (chyba działa też na 98)
  http://hp.vector.co.jp/authors/VA005810/remocon/remocone.htm
  Mam IrDę na kablu podłączaną do płyty głównej - kupiona kiedyś na all...o. Przez taką IrDę da się sterować urządzeniami takimi jak telewizor czy tuner - przynajmniej w formacie NEC którego używa wielu producentów między innymi LG. To tylko kwestia oprogramowania i sterowników :-). Zrobiłem test z telewizorem LG 42LF2510. Pobrałem z internetu listę kodów do pilota LG:
  PC jako pilot uniwersalny? i próbowałem nauczyć program kodów. Okazuje się, że program bezbłędnie rozpoznaje kody pilota LG które zgadzają się z powyższą tabelką ;-) - cyfry w polu Data. Sprawdziłem te kody LG i wszystko łapie po uprzednim nauczeniu kodów lub wpisaniu ręcznie.

  Aby wykorzystać IrDę i program Remocon-Con 2.8 do sterownia telewizorem LG trzeba:
  1. Podłączyć ją odpowiednio do płyty głównej i skonfigurować w BIOS'ie zgodnie z zaleceniami producenta IrDy, u mnie płyta główna to Abit BF6 a ustawienia to:
  Onboard Serial Port 2 - 2F8/IRQ3
  Onboard IR function - IrDA
  UR2 Duplex Mode - Full
  RxD, TxD Active - Hi,Lo
  IR Transmission delay - Disabled

  2. Zainstalować system Win95 OSR2 (nie wiem czy to coś dało ale wgrałem jądro kernel USB)
  3. Nie potrzeba instalować żadnych sterowników IrDA w systemie, program ma swoje
  4. W programie musimy podać hasło REMOCCV20 przy pierwszym uruchomieniu aby wyłączyć wersję demo
  5. W opcjach programu ustawiamy:
  - Common IrDA-SIR Port
  - port COM2 zgodnie z ustawieniem w BIOS
  - Puls Length Adjust to zależnie od pilota (LG najlepiej działa przy domyślnym ustawieniu 0, dla innych pilotów może być potrzebne zmienić na -5)
  PC jako pilot uniwersalny?
  6. Program posiada możliwość nauki kodów pilota. Tworzymy sobie nowy pusty profil klikając na LabelSet i zaznaczamy CUSTOM1 nadając jakąś przyjazną nazwę profilu:
  PC jako pilot uniwersalny?
  Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na przycisk który chcemy zaprogramować i pojawia nam się takie okno:
  PC jako pilot uniwersalny?
  Zaznaczamy LERNING MODE (very easy) i klikamy Start. Następnie nakierowując pilot na IrDę w odległości ok. 20-80cm wciskamy jakiś przycisk. Jeśli program rozpozna kod pojawi się zaznaczenie przy formacie np. NEC... i w polach Custom code i Data pojawiają się liczby dwucyfrowe. Jeśli nie rozpozna kodu w polu obok napisu Start pojawia się napis Fault! lub Again! (np. przycisku MUTE nie może rozpoznać nie wiem czemu i pojawia się Again!). Napis pojawia się też gdy w ciągu 5s nie wciśniemy żadnego przycisku. Gdy mam liczby to możemy teraz przetestować czy kod działa - oczywiście nakierowując IrDę na czujnik podczerwieni w TV LG w odległości też ok. 20-80cm

  Jeśli chodzi o inne piloty to zauważyłem pewną rzecz. Mój TV to DAEWOO DTF-29U7K. Ma on diodę która świeci na czerwono w STANDBY i na zielono w czasie pracy TV. W czasie odbioru kodu z pilota zaświeca się na czerwono na moment. Gdy w programie w opcjach ustawię suwak Puls Length Adjust maksymalnie w prawo czyli na wartość -5 to wtedy przy naciskaniu przycisku Test widać jak dioda w telewizorze miga nawet z odległości ponad 1m - sprawdzałem :-). Niestety telewizor DAEWOO nie reaguje na wcześniej nagrany kod :-(. Zrobiłem test z innym pilotem - pilot od katy tunera PixelTV. Kiedyś używałem go z Girderem i spisałem kody wszystkich przycisków. Co dziwne program Remocon rozpoznaje tylko kody dwóch przycisków tego pilota - przycisk 5 i FUNKTION. Kody są bardzo podobne do kodów z Girdera. Przycisk 5 w Girder ma kod 49 a w Remocon kod 09, FUNKTION w Girder 4E a w Remocon 0E. Zamiast cyfry 4 jest 0. Próbowałem wpisać ręcznie te kody z Girdera w programie Remocon ale niestety nadal zero reakcji :-(. Nie wiem może ta IRrDA którą mam działa tylko z niektórymi pilotami.
  Jeśli chodzi o LG 42LF2510 to IrDA działa nawet przy odbiciu sygnału od ściany tak jak w zwykłym pilocie :-)

  A teraz niespodzianka :-). Aby wejść w tryb serwisowy EZ ADJUST w LG 42LF2510 np. w celu odblokowania USB o którym aż huczy np. w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1385309-1110.html należy zaprogramować dowolny przycisk w programie Remocon-Con i ustawić:
  NEC FORMAT ( Toshiba,Hitachi,etc )
  Custom code: 04
  Data: ff

  W załączniku gotowy plik konfiguracyjny REMOCC.INI pilota od LG 42LF2510 włącznie z przyciskiem EZ ADJUST. Plik należy skopiować do C:\Windows w Win95


  P.S. Tego MegaPilota RAKS też posiadam łącznie z programem Pilot 2.50 jakby ktoś chciał.
 • #30
  CLOMB
  Level 2  
  Czy można udostępnić ten plik (Remocon-Con v2.8 WIN95) na tym forum, ponieważ na japońskiej stronie nie ma juz tego pliku.