Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czestościomierz radiowy - wejścia AM i FM a modulacja

bartek3579 25 Mar 2008 09:31 1411 17
  • #1 25 Mar 2008 09:31
    bartek3579
    Poziom 17  

Jestem w trakcie budowy podobnego częstościomierza do tego:
    www.elportal.pl/pdf/2003/edw_2003_06_s49.pdf
    Są tam dwa wejścia AM i FM. Czy wejścia mają coś wspólnego z modulacją AM, FM? Czy tylko chodzi o pasmo mierzonych częstotliwości?

0 17
  • Pomocny post
    #2 25 Mar 2008 09:44
    pedadog
    Poziom 12  

Z modulacją nie ma wspólnego nic - tym bardziej, że opisywane urządzenie ma służyć do pomiaru częstotliwości heterodyny. Ze względu na różne zakresy częstotliwości zastosowano różne stopnie wejściowe.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Mar 2008 09:45
    sq6ade
    Poziom 40  

Z modulacją nic nie ma wspólnego.
    Chodzi o pasmo pracy i odliczane p.cz.

0
  • Pomocny post
    #4 25 Mar 2008 19:46
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Witam ! Wejście FM ma od razu przeliczoną czestotliwość posrednią , czyli jak podłączysz do heterodyny głowicy miernik pokaże Ci juz gotowa częstotliwość na skali radia ( te odbieraną ) Podobnie jest z wejściem AM z tym że na FM jest " zapodana " 10,7MHz a na AM prawdopodobnie 465kHz , czyli że tam rownież pokaże Ci odbieraną falę . Pozdrawiam !

0
  • #5 25 Mar 2008 20:01
    sq6ade
    Poziom 40  

Poza tym temat wałkowany wielokrotnie:
    Wpisz w szukajke LC7265

0
  • #6 25 Mar 2008 20:04
    bartek3579
    Poziom 17  

Do zmiany odliczania pośredniej częstotliwości służą przełączniki S1-S3.
    Miernik musi posiadać dobrze ekranowaną obudowę?
    I tak przy okazji co do ekranowania: czy można urządzenia radiowe powiedzmy do 200MHz ekranować zwykłą folią aluminiową?

0
  • Pomocny post
    #7 25 Mar 2008 20:08
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Folią nie bardzo ! To sie wszystko kiwa . najlepsza jest cienka blacha miedziana lub " biała blacha" z puszek od konserw oraz starych zakładowych instrukcji P-poż . Pozdrawiam !

0
  • #8 25 Mar 2008 20:20
    bartek3579
    Poziom 17  

Puszki od konserw są dosyć niewielkie, instrukcje p. poż nie mam z kąd wziąść, a może blacha aluminiowa z puszek po piwie? Po odcięciu denka i wieczka ma spore wymiary, jak by sie uparł to można i ja lutować.

0
  • #9 25 Mar 2008 22:33
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Szanowny Kolego ! proszę zaopatrzyć się w magnes i poszukać puszek po piwie z metalu . Sa i takie !!! I lutują się fantastycznie . Za to aluminium trzeba lutować na ultradźwięki co u normalnego elektronika amatora nie wchodzi w grę ze względu na moce i częstotliwośći ( szkodliwe dla zdrowia ) Puszki po konserwach , blachy do ciast ( nie karbowane ) też się nadają . Powodzenia !

0
  • #10 26 Mar 2008 07:08
    sq6ade
    Poziom 40  

bartek3579 napisał:
    Miernik musi posiadać dobrze ekranowaną obudowę?

Nie ! Nie musi - dlaczego? Podejrzane w sprzęcie radiowym w którym siedzą takie cudaki - nie ma ekranów.

0
  • #11 26 Mar 2008 08:17
    sp8gsc
    Poziom 26  

A ja bym powiedział, że wszędzie gdzie w grę wchodzi cyfrowe dzielenie częstotliwości (i szybkie przełączanie) ekrany sa wskazane i bardzo dobre blokowanie i separowanie zasilania (obowiązkowo dławiki i kondensatory blokujące na każdej nóżce zasilanej). Inaczej rosną szumy przy odbiorze. Oczywiście, że są urządzenia gdzie nic nie jest ekranowane, są też także takie co nie posiadają żadnych filtrów sieciowych - czy to jest dobre? Nie powiedziałbym.

0
  • #12 26 Mar 2008 08:24
    sq6ade
    Poziom 40  

sp8gsc napisał:
    A ja bym powiedział, że wszędzie gdzie w grę wchodzi cyfrowe dzielenie częstotliwości (i szybkie przełączanie) ekrany sa wskazane i bardzo dobre blokowanie i separowanie zasilania (obowiązkowo dławiki i kondensatory blokujące na każdej nóżce zasilanej). Inaczej rosną szumy przy odbiorze. Oczywiście, że są urządzenia gdzie nic nie jest ekranowane, są też także takie co nie posiadają żadnych filtrów sieciowych - czy to jest dobre? Nie powiedziałbym.

Owszem - jeśli układy dzielników są wykonane w technologii "prądożernej" - tu nie ma tej sytuacji.
    Najpierw zobacz czy coś przysiewa - jak nie - można odpuścić.
    Wgląd w sprawdzone rozwiązania fabryczne daje do myślenia.

0
  • #13 26 Mar 2008 17:46
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Raczej rzadko coś nie przysiewa . Może tym zdaniem śćiągnę na siebie gromy ale kilka takich mierników miałem do dyspozycji i na pięć - jeden naprawdę był cichy pod względem widma . Reszta ,zaczynając od TTL i kończąc na mikroprocesorowym do 1,2 GHz " smali "aż miło . Moim zdaniem to zależy od klasy miernika i od klasy odbiornika do którego toto wkładamy . Pozdrawiam !

0
  • #14 26 Mar 2008 17:50
    sq6ade
    Poziom 40  

Te scalaki są specjalizowane do stosowania w odbiornikach - jak się Wam wydaje ? Sanyo wzięło pod uwagę zakłócenia generowane przez scalaki ?Wiecie że są specjalne techniki wykonywania układów scalonych aby emitowały mninimum zakłóceń ?

0
  • #15 26 Mar 2008 18:07
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Tylko pytanie - jak to się zachowa w odbiorniku profesjonalnym ? oraz jak to się zachowa w amatorskiej konstrukcji ?? To że scalak jest cichy i nie smieci nie znaczy wcale że nie będzie śmiecił w naszym wyrobie rękodzielniczym ( hi ) bo Ludzie to istoty omylne i zanim wstawią odpowiednie dławiki odsprzęgacze itp. tam gdzie to powinno w ich konstrukcji stać to naklną się i to nieźle . Ja " doktoryzowałem się " z syntezy SP5DDF która pracuje mi do dziś . Prawidłowo zapracowała dopiero za trzecim razem !!! A za każdym była robiona od podstaw . Jeszcze raz i jeszcze a winien był ... wzmacniacz mikrofonowy . Dlatego nie ma na takie sprawy reguły , elektronika rządzi sie swoimi prawami , jak będzie chciało to zagra jak nie to niema przeproś choćbyś kolanami płakał nic z tego nie wyjdzie . Pozdrawiam !

0
  • #16 26 Mar 2008 18:12
    sq6ade
    Poziom 40  

Radiowiec 2 napisał:
    Tylko pytanie - jak to się zachowa w odbiorniku profesjonalnym ?

To sie nie nadaje do czegoś takiego.

0
  • #17 26 Mar 2008 18:15
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

No to jesteśmy w domu . A swoją drogą mógłbyś podesłać koledze swój schemat miernika na IW 18 . Pozdrawiam !

0