Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak rozszyć kabel na łączówki?

25 Mar 2008 12:08 55633 84
 • Level 10  
  Witam!

  Obok centrali mam przełącznice na 5 łączówek do której będą schodzić się kable od gniazdek abonenckich, oraz centrali abonenckiej Teraz rodzi mi się pytanie. Jak rozszyć kabel przychodzący z centrali tzn: czy zacząć rozszywanie od górnej łączówki, czy od tej na samym dole?
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Helpful post
  Level 17  
  robi się to w zależności od chęci. prawidłowo i aby pózniej było łatwiej coś przekrosować , przenieść numer w inne miejsce ( w ramach oczywiście tej samej instalacji ) to kable z centrali ( czyli numery wewnętrzne rozszywa się osobno na łączówkach a osobno instalację budynkową ( oczywiście odpowiednie kolory ). Najlepiej pary wbijać na Krone od góry , dół łączówki zostawiając sobie na krosowanie numeru z konkretnym np. pokojem
 • Moderator
  Zgodnie z Polską Normą zaczyna się od góry od lewej do prawej.
  Numeracja par od 00 do 09 na jedną dziesiętna łączówkę. UWAGA coraz częściej spotyka się łączówki ósemkowe!
  Jeżeli jest to kabel parowy to pierwsza dziesiątka idzie tak:
  biały/niebieski
  biały/pomarańcz
  biały/trawa
  biały/orzech
  biały/szary
  karmin/niebieski
  karmin/pomarańcz
  karmin/trawa
  karmin/orzech
  karmin/szary
  Jeżeli rozszywamy mniejsze kable to robimy to w sposób analogiczny z zachowaniem kolejności kolorów. Opakowanie pozostawiamy własnej inwencji ale zasady logiki obowiązują.
  Celowo używam nomenklatury telefonicznej ponieważ w kablach parowych nie ma koloru czerwonego ani zielonego ani brązowego....

  Kable z instalacji rozszywa się od góry a krosowanie robi się od dołu - dla łączówek Krone.
  I zgodnie z zasadami sztuki powinny być dwie grupy łączówek; stacyjna gdzie są wyprowadzone zaciski linii telefonicznych centrali oraz liniowa, gdzie wyprowadza się zakończenia instalacji idącej na budynek i do abonentów.
 • Level 18  
  Łączówki stacyjne powinny być rozłączne, a liniowe nierozłączne.
 • Level 37  
  "irek"?

  Jak to bywało w kraju w zależności od regionu:

  pierwsza para na łączówce to była "pierwsza para"
  pierwsza para na łączówce to była "zerowa para""

  Dlaczego tak było? to już inny wątek.

  Pozdrawiam.
 • Level 18  
  Kiedyś pary były liczone na łączówkach i głowicach kablowych od "zerowej". Teraz od "pierwszej" pary. Nawet łaczówki LSA (Krone) sa produkowane z oznaczeniem od "1"do "0".
 • Level 37  
  i też od 0 do 9 (dlaczego)?
 • LegrandLegrand
 • Level 11  
  Oczywiście że są od 0.. i od 1... dlatego że jeżeli w jednym budynku były kiedyś od 0.. to lepiej nie dawać teraz od 1.. bo się bałagan zrobi, należy zachować istniejący system rozszycia
 • Landline phones specialist
  Po staremu liczone było 1,2,3 ... 0
  Po nowemu 0,1......9 ;)
 • Level 35  
  xxpiotrek wrote:
  Kiedyś pary były liczone na łączówkach i głowicach kablowych od "zerowej". Teraz od "pierwszej" pary. Nawet łaczówki LSA (Krone) sa produkowane z oznaczeniem od "1"do "0".


  Witam.
  Jeżeli chodzi o łączówki Krone, to są produkowane w dwóch wersjach a mianowicie z numeracja normalną 0-9 i tą przyjętą przez T-sa 1-9/0. Narobili z tego powodu masę zamieszania gdzie sami się do tej pory gubią. My nadal stosujemy normalną numerację na sieciach wydzielonych (resortowych) i zakładowych 0-9. Dla ułatwienia na przełącznicy kabel z T-sy zakańczamy łączówkami w ich systemie 1-9/0, natomiast pozostałe kable w normalnej numeracji 0-9. Łączówki z numeracją 1-9/0 stosujemy od strony stacyjnej centralowej.
  Pozdrawiam.
 • Level 17  
  Jaka to różnica jak oznaczymy łączówki ważne że my będziemy wiedzieli gdzie co jest .
  Liczenie mozna zacząć od 0 lub 1 to tylko zależy od nas.
  W kablu zawsze też jest taka sama zasada.
  1para biało-niebieska
  2para biało-pomarańczowa
  3para biało-zielona
  4para boało-brązowa
  5para biało- siwa(popielata)
  6.para czerwono-niebieska
  7para czerwono-pomarańczowa
  8para czerwono-zielona
  9para czerwono-brązowa
  10para czerwono-siwa(popielata)
  itd.
  Jeśli chodzi o oznaczenia na łączówkach fabryczne to są różnie.
  Ważne że my wiemy co gdzie łączymy.
  Powodzenia!!
 • Moderator
  I jeszcze jedna uwaga: coraz częściej spotyka się kable w wiązkach czteroparowych a nie pięcioparowych. Kable te mają 4, 8, 16 i 32 pary. Pochodzą głównie z produkcji na rynek amerykański, gdzie w/g nowych norm obowiązuje heksadecymalny system liczenia głowic. Kable te nie mają par z żyłami szarymi.
  Są doskonałej jakości, ich skręt pozwala na bezproblemową transmisję ADSL na odległość 1 mili z prędkością 54 Mbs. Robiłem niedawno testy na tych kablach (32 pary o własnościach 26AWG żelowane wzdłużnie do układania w ziemi i z linka nośną) z izolacja poliwinitową spienioną (k=0,86) i pojemnością jednostkową (po przeliczeniu) na poziomie 23 nF/km co pozwala na transmisję 100 Mbs na odcinkach do kilometra w technologii ETH.
  Większych kabli amerykanie obecnie nie stosują, wolą założyć jakąś wyniesiona specjalizowaną krotnicę, bo jest tańsza od kabla.
  Wieszają takie krotnice gdzie się da, na słupach, na ścianach budynków, zakopują w ziemi...
  Jak człowiek z Europy przyjedzie do Stanów i popatrzy sobie na te ich pajęczyny to czasami pozostaje sie tylko pośmiać lub pomodlić. partyzantka to jest komplement, ale w jakiej technologii....!!
 • Level 17  
  Para w kablu a wiązka w kablu to dwie róże rzeczy kolego!!
 • Moderator
  Wszelkie nowe kable są kablami wyłącznie parowymi a nie czwórkowymi. Kable wieksze niz 20 czy 32 pary bywaja składane w wiązki pęczkowe ale nie jest to regułą. Pęczek ma najcześciej od 10 do 16 par.
  Technika budowy kabli zmienia się bardzo szybko, jeszcze szybciej niż technika komputerowa. Niestety w Polsce po zniszczeniu Ożarowa czas sie cofnął. Dzielnym nowatorem jest na naszym rynku Technokabel ze Szreńska, ale to nie ta sama pozycja co Ożarów. Niestety w ramach pogoni za jak najtańszymi wyrobami pojawiaja się wszelkie chińskie podróby kabli o parametrach tak złych, że strach to nawet wziąc w ręce.
 • Level 21  
  irekr jaki oni mają kod kolorów w tych kablach czteroparowych?
  Bo znając amerykanów to coś pokręcili. :D
 • Level 1  
 • Moderator
  Nie pamiętam numeru tej normy ale jest to norma amerykańska z 1954 roku adaptowana w Europie w latach 80tych i dotarła do nas w ramach integracji unijnych jakieś trzy lata temu. Miałem kiedyś druk tej normy w ręku ale od czasu kiedy PKN każe sobie słono płacić to w internecie trudno to odszukać.
  Wewnętrzne kwity TPSA sa jednolite w całej Polsce. Natomiast rzeczywiście w zależności od regionu jes inaczej. W szczególności na obszarach gdzie był instalowany sprzet Siemensa w latach 30tych obowiązują zasady liczenia od 1 do 0, natomiast norma francuska i angielska operuje kolejką od 0 do 9.
  Śmiesznie jest w Warszawie gdzie jeszcze w latach 80tych spotykało się szafki uliczne wzorowane na rozszyciach szwedzkich (pozostałości z lat 20tych XX wieku) gdzie łączówka na głowicy liczona od lewej w dolnym rzędzie pary od 0 do 4 i w górnym rzędzie od 5 do 9. Robił sie niezły zamęt jak trzeba było dopasowywać zajętość kabla wg porządku czwórek.
  Amerykanie nie są zbyt oryginalni. Barwy kabli z wiązkami czteroparowymi są takie że:
  pierwsza wiązka:
  bn/n
  bn/p
  bn/t
  bn/o
  druga wiązka:
  bp/n
  bp/p
  bp/t
  bp/o
  trzecia wiązka
  bt/n
  bt/p
  bt/t
  bt/o
  czwarta wiązka:
  bo/n
  bo/p
  bo/t
  bo/o
  te cztery wiązki owija się niebieskim obrzutem i zaczyna następną kolejkę w obrzucie pomarańczowym, następną zielonym, następną brązowym.
  te cztery wiązki owija się wspólnym obrzutem (w przeciwną stronę) w kolorze niebieskim itd itp....
  Jak widać proste jak drut w kieszeni....
 • Level 35  
  Jak widać "norma" zależy od producenta central. To bezpośrenio przekładało się na PG i dalej w sieć, bo nikt nie chciał po drodze mieć przeplotu 0/1. Tak na dobre liczenie od "0" upowszechniło się od wprowadzenia Pentaconty. A później, kiedy wyspecjalizowali się producenci sprzętu liniowego to było im obojętne czy ma być tak czy tak. Klient nasz pan :D. Dlatego Krone ma łączówki i od "0" i od "1". W sieci wewnętrznej zależność jest podobna. Jak jest liczone w centrali tak dla wygody powinno być liczone i na łączówkach w sieci.
 • Level 10  
  Panie Irekr kto panu naopowiadał takich bajek????Zacznijmy od podziału kabli w/g zastosowań: kable są instalacyjne , stacyjne i ziemne.kanałowe i dalekosiężne to najogólniejszy podział.stacyjne i instalacyjne najczęściej są parowe ale są również i czwórkowe trafiają się kable stacyjne (z Francji) i te by było weselej są trójkowe.Kable stosowane jako ziemne i kanałowe czyli magistralne i rozdzielcze w większosci można powiedzieć że w 90 % są czwórkowe .i wypełniane wzdłużnie czyli popularnie mówiąc są żelowane.a jeśli ktoś bez doświadczenia chce poprawnie rozszyć kabel zapraszam na stronę producentów kabli oni umieszczaja rozpiskę.Pozdrawiam
 • Moderator
  Najwyraźniej kolega Bill73 nie przeczytał dokładnie wątku od początku.
  Także rozszywałem kable trójkowe stacyjne przy instalacjach PC18E, PC1000/74 i innych wynalazków rodem z Francyji.
  Tematyka kablowa jest długa jak same kable. To co kolega opisuje jak najbardziej pasuje do tego co leży w polskich kanałach i studniach. Ja opisałem te kable które są stosowane za oceanem, gdzie sieci budowane są w całkowicie odmienny sposób. Nowe kable jakie amerykanie wieszają na słupach czy wciągają do kanałów to wyłącznie kable parowe, niektóre nawet dość znacznych rozmiarów, chociaż za oceanem stosuje się znacznie więcej wyniesionych koncentratorów instalowanych w hermetycznych skrzyniach na słupach czy w kanałach.
  Ale oglądając sieć amerykańską widywałem używane do dziś kable z lat trzydziestych w izolacji bawełnianej czy papierowej tak doskonałej jakości, że po 70ciu latach papier jest nadal miękki i suchy.
  Widziałem też (głównie na prowincji i środkowym zachodzie) sporo starych napowietrznych linii na izolatorach i drewnianych (czasami stalowych) słupach. Wsporniki są inne niż te które my znamy, inne są też izolatory, ale technika wiązań jest identyczna. A druty są wyłącznie z brązu. Podobno kiedyś były tez stalowe ale już zgniły. Parę miesięcy temu wracając z Nevady do Maine jechałem boczna drogą przez pustynię, gdzie na długości ponad 20tu mil była jednotorowa linia telefoniczna napowietrzna. Pięknie przepleciona, co pół mili odgromniki iskrowe a na końcu tej linii była stacja benzynowa przy której stał stary automat z kręcona tarczą.... I działał! Nawet dzwoniłem do kumpla do Polski, słyszalność była taka że urywało ucho....
 • Level 1  
 • Moderator
  Wiem ze to arcydzieło, nie raz poupalałem sobie włosy siedząc w studni i łatając złączkę na TKM200x4x0,5 - pełna ołowianka - i do tego nie było przeciez etonków/skoczlooków czy jak to sie teraz nazywa...
  Teraz fachowiec zakłada Raychema na kiść etonów i zadowolony z życia. Swego czasu papieraków robiłem sporo, bawełnianych mniej, ale bywało że gdzieś sie trafił....
  A kanaliki powietrzne to dopiero była sztuka.....
 • Level 35  
  irkor wrote:
  irekr wrote:
  .......Ale oglądając sieć amerykańską widywałem używane do dziś kable z lat trzydziestych w izolacji bawełnianej czy papierowej tak doskonałej jakości, że po 70ciu latach papier jest nadal miękki i suchy.......  Dzisiaj takich monterów już nie ma.


  Witam.
  Jak to nie ma? Są, tylko nie ma, co już lutować. Pamiętam jak wiele lat temu naprawiałem kable ołowiane, jakie pozostały po okupancie. To dopiero były arcydzieła. Każda czwórka zanumerowana, a w złączu karteczka z danymi montera. Jeszcze w latach 90-tych kable te pracowały jak nowe.
  Pozdrawiam.
 • Moderator
  To tak jak na kablach w Berlinie. Zagladałem do jednej szafki i kopara opada, a szafka stał po tej "lepszej" stronie. Na Wschodzie jest podobna partanina jak u nas, no moze nieco porządniejsza.
  A domontował ktoś skrzynie pupinizacyjne na poniemieckich kablach okregowych? To jest dopiero sztuka; piękna miedź, doskonał kompensacja magnetyczna dławików, doskonała symetria ułożenia wiązek i drabinki rozszyciowe...
  Dziś tego już nie ma....
  A lutlampa dalej jest uzywana do zamykania Raychemów..
 • Level 35  
  Zgadza się. I do tego często włożony papieros jako czujnik wilgoci. Oczywiście jest suchutki. I wcale to nie żart.
  W stolicy trafiały się w czasie wykopów złącza z "hakenkreutzem" na obudowie - w środku robota perfekcyjna.
 • Level 37  
  Najlepsze są karteczki zostawione przez monterów np. ile na obecne czasy kosztowała wódeczka, chleb itp.
  Zgadzam się z przedmówcami to był prawdziwy majstersztyk teraz to już nie wielu to potrafi i jeszcze takie perfekcyjne wykonanie nie to co teraz.

  Pozdrawiam.
 • Level 1  
 • Level 37  
  A ja myślałem, że o tych co robią na "drutach" :D w szeroko rozumianej terminologii :D

  Pozdrawiam fachowców.

  ps

  Myślał by kto, że w internecie tylko młodzież "przesiaduje" :D

  Dinozaur.
 • Level 31  
  Zutket - to jest nas dwóch . Ja też robiłem ołowiaki . A na swoim terenie mam kabel który Niemcy ułożyli jeszcze przed pierwszą wojną bodajże przed rokiem 1900 lub zaraz po . I pracuje !!! Pozdrawiam ! :))
 • Level 35  
  Witam serdecznie.
  To miło na tym forum spotkać kolegę po fachu. :D Ja nie miałem okazji kręcić tak starych kabli, ale pamiętam jak zaczynałem, to trafił mi się poniemiecki kabel karupizowany i od razu wpadka. Nikt nie wiedział jak go łączyć, bo i skąd, jak nikt takich kabli wcześniej nie widział. Nie dość, że jakaś nie wiadomo, po co stalowa taśma do dokoła drutu, to jeszcze przewód pokryty emalią. Ale jakie miał osiągi. Łącza CB „chodziły” na odległości około 30 km, a łącza indukcyjne na odległości 90 km nie miały żadnego problemu. Było minęło. Ale fajnie powspominać.
  Pozdrawiam tych, co jeszcze coś nie coś pamiętają prócz Internetu.