Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przeróbka klawiatury sterującej MIDI

niemen1 26 Mar 2008 14:52 1274 2
  • #1 26 Mar 2008 14:52
    niemen1
    Poziom 10  

panowie mam pomysł na elektroniczną perkusję.
    Mianowicie mam program Battery 3 który odtwarza odpowiednio przyporządkowane dźwięki, po naciśnięciu klawisza w klawiaturze sterującej MIDI. Program na każdą próbkę dźwieku nakłada 12 czy 18 poziomów siły uderzenia w klawisz więc mając klawiaturę wyczuwającą siłę można grać jak na prawdziwym instrumencie.
    Pytaniem jest... jak ta klawiatura zamienia siłę nacisku na sygnał, bo myślałem o podpięciu w miejsce klawisza małego piezo z diodą zenera żeby niczego nie zkopcić. Bo wydaje mi się że klawiż udeżony z pewną siłą "wytwarza" jakieś napięcie, którego poziom mierzy dalsza elektronika zamieniając to na sygnał MIDI o danej wartości.

Jeśli tak jest to można zamienić klawiaturę sterującą MIDI w przetwornik triger ->midi.

ALE CZY TAK JEST? bo szkoda zepsuć klawiaturę za 3 setki.
    proszę o propozycję i jakieś namiary gdzie mogę znaleźć wiedzę na ten temat.
    Dzięki Seb.

0 2
  • #2 06 Lip 2008 13:50
    Madman07
    Poziom 19  

wydaje mi się, że w klawiaturach jest to robione inaczej - są dwa przyciski pod jednym klawiszem, a odstęp między ich naciśnięciami to siła nacisku (odwrotne proporcjonalna).

0
  • #3 07 Lip 2008 00:26
    oj
    Poziom 42  

Klawisze (przycisk) jest jeden nieraz dość skomplikowany a to kontroler klawiatury (jeżeli ma funkcję klaw. dyn.) reaguje na szybkość naciśnięcia (uderzenia) klawisza a nie na nacisk; dając odpowiedni komunkat MIDI

Obejrzyj to:
    http://www.edrum.info/

0