Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Waga elektroniczna

elektromechanik 30 Mar 2008 12:31 4732 12
 • #1 30 Mar 2008 12:31
  elektromechanik
  Poziom 27  

  Mam pytanie do znawców tematu.
  Czy jest możliwe rozszerzenie zakresu pomiarowego wagi elektronicznej.

  Posiadam starą wagę sklepową CT15B produkcji Lubelskej Fabryki Wag.
  Jest ona w bardzo dobrym stanie i waży dokładnie.
  Zakres 15kg. jest trochę za mały do moich potrzeb (ważenie butli z gazem chłodniczym przy napełnianiu urządzeń chłodniczych).

  Najlepszy zakres to byłoby 30kg<podwojenie>. Jednak 25 a nawet 20 już by problem rozwiązało.

  Jeśli ktoś zna się na tym i byłaby taka zmiana możliwa to bez większych kłopotów to bardzo proszę o radę.

  Z góry bardzo dziękuję i POZDRAWIAM.

  0 12
 • #2 30 Mar 2008 16:26
  r2d2004
  Poziom 31  

  Witam!

  Przerobienie samej wagi elektronicznej nie jest proste. Wszystko zależy od tego, jaki przetwornik pomiarowy jest w niej użyty i sądzę, że bez poważnej ingerencji w układ mechaniczny i elektroniczny raczej się nie da. Natomiast przychodzi mi do głowy taki pomysł, aby skorzystać z maszyn prostych (fizyka), a więc rozwiązanie czysto mechaniczne. Skorzystaj z dźwigni prostej o przełożeniu 2/1 i po zawodach, jeśli rzecz jasna nie potrzebujesz laboratoryjnej dokładności ważenia. Takę dźwignię prostą możesz wykonać z lekkich kształtowników aluminiowych.

  Pozdrawiam
  PS Oczywiście w rachubę wchodzi dźwignia jednostronna, bo dwustronna byłaby kłopotliwa w użyciu.

  i = Lo / (Ln + Lo), gdzie

  i - przełożenie dźwigni prostej jednostronnej
  Lo - ramię dźwigni dla siły napędowej
  Ln - ramię dźwigni dla siły obciążenia

  0
 • #3 30 Mar 2008 17:17
  elektromechanik
  Poziom 27  

  Zasadę dźwigni ja też znam dobrze. Gdyby to było stacjonarnie to można by było coś takiego wykombinować. W tym przypadku jednak komora chłodnicza , chłodnia do mleka, lada sklepowa czy jeszcze jakieś inne urządzenie chłodnicze do warsztatu nie <przyjdzie>.A z taką ,,konstrukcją"raczej trudno po klientach biegać.

  Ale dzięki za zainteresowanie.

  0
 • #4 30 Mar 2008 17:23
  r2d2004
  Poziom 31  

  ... to wcale nie musi być "duże" gabarytowo, no ale faktycznie u Klienta byłoby "niepolitycznie" obnosić się z czymś takim ;-)

  Pozdrawiam

  0
 • #5 30 Mar 2008 18:07
  elster
  Poziom 14  

  Według mnie najprościej wymienić przetwornik tensometryczny ( w takiej wadze będzie najpewniej tylko jeden) i ponownie skalibrowac miernik wagowy. Jeżeli to waga stosowana do celów handlowych - nie technologiczna - to konieczna będzie legalizacja, ale to i tak trzeba okresowo robić.

  0
 • #6 30 Mar 2008 19:51
  elektromechanik
  Poziom 27  

  elster napisał:
  Według mnie najprościej wymienić przetwornik tensometryczny ( w takiej wadze będzie najpewniej tylko jeden) i ponownie skalibrowac miernik wagowy. Jeżeli to waga stosowana do celów handlowych - nie technologiczna - to konieczna będzie legalizacja, ale to i tak trzeba okresowo robić.


  Jak pisałem wcześniej waga do prawidłowego napełniania urządzeń i kontroli ilości gazu chłodniczego w butli. Więc żadna legalizacja ani też jakaś super dokładność.

  Niemniej jednak jeśli to ma być taki problem <więc i jakieś konkretne koszty> to pewnie zakupie jedną z oferowanych wag na allegro. Cena to 100dzieści zł. z jakąś tam gwarancją.

  Zapytałem bo niedawno pewien elektronik powiedział że w rozsądnych granicach można rozszerzyć zakres przez przestawienie jakiegoś ,, dzielnika czy bocznika" i ponowne skalibrowanie. Zmniejszy się tylko dokładność o procent o który został rozszerzony zakres. Była to rozmowa
  z człowiekiem który robił coś przy wadze w masarni.Wtedy nie miałem jeszcze tej wagi i za bardzo tym się nie zainteresowałem.

  0
 • #7 30 Mar 2008 22:56
  elster
  Poziom 14  

  Przetwornik tensometryczny pracuje w mostku pomiarowym, więc można oczywiscie rozszerzyć zakres zmieniajac oporności w gałęziach mostka. Zwiększenie błędu pomiaru bierze się stąd, że najmniejsza działka pomiarowa w systemach wagowych to 1/3000 zakresu, więc po rozszerzeniu zakresu zwiększy się też uchyb pomiaru. Ograniczeniem może być wytrzymałość mechaniczna przetwornika, ale sądzę, że - jeśli nie będzie to praca ciągła - nie powinno się nic zdarzyć, bo pewnie producent wagi dobierając przetwornik przewidział jakąś rezerwę. P.S. Jeżeli gotową wagę można kupić za sto parę złotych - to wymiana przetwornika nie jest ekonomicznie uzasadniona; zmiana zakresu przez kalibrację miernika - jak najbardziej.

  0
 • #8 31 Mar 2008 21:34
  elektromechanik
  Poziom 27  

  Przetestowałem wytrzymałość przetwornika <60Kg przez 3godz>. Kilkakrotnie wstawiane dość topornie.
  Jak ma paść niech pada.
  Po teście wszystko działa nadal super.
  Może głupio myślę, ale waga jako taka ważyła by w większym zakresie gdyby nie blokada wyniku(error).
  Na ile znam się na elektronice (trochę) to ani przetwornik ani też reszta elektroniki nie ma końca działania na 15kg. Error wyświetla jakaś ustawiona na wartość 15kg. elektronika.

  Czy nie można tego jakoś przestawić? Np.20kg.

  0
 • #9 31 Mar 2008 23:04
  elster
  Poziom 14  

  Zapytam jutro znajomego, który siedzi w wagach od lat ( projektowanie, montaż, kalibracja) i przekażę, jeśli dowiem się czegoś interesującego - ja znam zasadę działania o tyle, że budowałem dozowniki wagowe na miernikach z przetwornikami tensometrycznymi i chciałem z grubsza wiedzieć, z czym to się je. Podaj dokładnie typ wagi. Myślę, że można spróbować jeszcze jednego fortelu - położyć na pomoście masę 5 kg i wytarować wagę. Jeśli nie pokaże błędu, tylko wynik -5 ( a niektóre wagi tak mają) - już masz pomiar do 20 kg. Trzeba tylko będzie wozić z sobą odważnik, ale to można przeżyć.

  0
 • #10 01 Kwi 2008 08:19
  elektromechanik
  Poziom 27  

  Typ wagi to CT15 -lubelska fabryka wag.

  Jeszcze raz wielkie dzięki za zainteresowanie.

  Pozdrawiam

  0
 • #11 01 Kwi 2008 11:08
  elster
  Poziom 14  

  Jedną rzecz udało mi się wyjaśnić : nie uda się dla tej wagi podstęp z wytarowaniem , aby zwiększyć zakres - tara + netto = zakres. Można zmienić program wagi, tylko ponoć Lubelska Fabryka Wag niechętnie udostępnia wszelkie informacje na ten temat. Jeżeli coś się więcej dowiem ( kolega drąży temat) - przekażę wieści.
  Pozdrawiam.

  0
 • #12 14 Kwi 2008 16:31
  mawi2
  Poziom 25  

  Witam. Waga typu CT-15 była zaprojektowana jako urządzenie do pracy w sklepie i przewidziano jedynie opcję 15 kg maksimum. Nie ma możliwości programowo zmienić zakresu wyświetlania. Odnośnie przetwornika - tensometry stosowane były dwóch typów stalowy i aluminiowy. Nośność 15 lub 20 kg max. Nie polecam przeciążania można je dosyć łatwo uszkodzić. Oczywiście powolne i delikatne stawianie nie powinno zaszkodzić. A tak na marginesie. Obecnie wagę o nośności ok 30 kg można kupić za kilkaset zł.

  0
 • #13 15 Kwi 2008 08:10
  Fyszo
  Spec od GSM

  Wróćmy do początku - musi to być waga elektroniczna? Czy wystarczy taka która waży?

  0