Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Waga elektroniczna

30 Mar 2008 12:31 5014 12
 • Level 27  
  Mam pytanie do znawców tematu.
  Czy jest możliwe rozszerzenie zakresu pomiarowego wagi elektronicznej.

  Posiadam starą wagę sklepową CT15B produkcji Lubelskej Fabryki Wag.
  Jest ona w bardzo dobrym stanie i waży dokładnie.
  Zakres 15kg. jest trochę za mały do moich potrzeb (ważenie butli z gazem chłodniczym przy napełnianiu urządzeń chłodniczych).

  Najlepszy zakres to byłoby 30kg<podwojenie>. Jednak 25 a nawet 20 już by problem rozwiązało.

  Jeśli ktoś zna się na tym i byłaby taka zmiana możliwa to bez większych kłopotów to bardzo proszę o radę.

  Z góry bardzo dziękuję i POZDRAWIAM.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 31  
  Witam!

  Przerobienie samej wagi elektronicznej nie jest proste. Wszystko zależy od tego, jaki przetwornik pomiarowy jest w niej użyty i sądzę, że bez poważnej ingerencji w układ mechaniczny i elektroniczny raczej się nie da. Natomiast przychodzi mi do głowy taki pomysł, aby skorzystać z maszyn prostych (fizyka), a więc rozwiązanie czysto mechaniczne. Skorzystaj z dźwigni prostej o przełożeniu 2/1 i po zawodach, jeśli rzecz jasna nie potrzebujesz laboratoryjnej dokładności ważenia. Takę dźwignię prostą możesz wykonać z lekkich kształtowników aluminiowych.

  Pozdrawiam
  PS Oczywiście w rachubę wchodzi dźwignia jednostronna, bo dwustronna byłaby kłopotliwa w użyciu.

  i = Lo / (Ln + Lo), gdzie

  i - przełożenie dźwigni prostej jednostronnej
  Lo - ramię dźwigni dla siły napędowej
  Ln - ramię dźwigni dla siły obciążenia
 • Level 27  
  Zasadę dźwigni ja też znam dobrze. Gdyby to było stacjonarnie to można by było coś takiego wykombinować. W tym przypadku jednak komora chłodnicza , chłodnia do mleka, lada sklepowa czy jeszcze jakieś inne urządzenie chłodnicze do warsztatu nie <przyjdzie>.A z taką ,,konstrukcją"raczej trudno po klientach biegać.

  Ale dzięki za zainteresowanie.
 • Level 31  
  ... to wcale nie musi być "duże" gabarytowo, no ale faktycznie u Klienta byłoby "niepolitycznie" obnosić się z czymś takim ;-)

  Pozdrawiam
 • Level 14  
  Według mnie najprościej wymienić przetwornik tensometryczny ( w takiej wadze będzie najpewniej tylko jeden) i ponownie skalibrowac miernik wagowy. Jeżeli to waga stosowana do celów handlowych - nie technologiczna - to konieczna będzie legalizacja, ale to i tak trzeba okresowo robić.
 • Level 27  
  elster wrote:
  Według mnie najprościej wymienić przetwornik tensometryczny ( w takiej wadze będzie najpewniej tylko jeden) i ponownie skalibrowac miernik wagowy. Jeżeli to waga stosowana do celów handlowych - nie technologiczna - to konieczna będzie legalizacja, ale to i tak trzeba okresowo robić.


  Jak pisałem wcześniej waga do prawidłowego napełniania urządzeń i kontroli ilości gazu chłodniczego w butli. Więc żadna legalizacja ani też jakaś super dokładność.

  Niemniej jednak jeśli to ma być taki problem <więc i jakieś konkretne koszty> to pewnie zakupie jedną z oferowanych wag na allegro. Cena to 100dzieści zł. z jakąś tam gwarancją.

  Zapytałem bo niedawno pewien elektronik powiedział że w rozsądnych granicach można rozszerzyć zakres przez przestawienie jakiegoś ,, dzielnika czy bocznika" i ponowne skalibrowanie. Zmniejszy się tylko dokładność o procent o który został rozszerzony zakres. Była to rozmowa
  z człowiekiem który robił coś przy wadze w masarni.Wtedy nie miałem jeszcze tej wagi i za bardzo tym się nie zainteresowałem.
 • Level 14  
  Przetwornik tensometryczny pracuje w mostku pomiarowym, więc można oczywiscie rozszerzyć zakres zmieniajac oporności w gałęziach mostka. Zwiększenie błędu pomiaru bierze się stąd, że najmniejsza działka pomiarowa w systemach wagowych to 1/3000 zakresu, więc po rozszerzeniu zakresu zwiększy się też uchyb pomiaru. Ograniczeniem może być wytrzymałość mechaniczna przetwornika, ale sądzę, że - jeśli nie będzie to praca ciągła - nie powinno się nic zdarzyć, bo pewnie producent wagi dobierając przetwornik przewidział jakąś rezerwę. P.S. Jeżeli gotową wagę można kupić za sto parę złotych - to wymiana przetwornika nie jest ekonomicznie uzasadniona; zmiana zakresu przez kalibrację miernika - jak najbardziej.
 • Level 27  
  Przetestowałem wytrzymałość przetwornika <60Kg przez 3godz>. Kilkakrotnie wstawiane dość topornie.
  Jak ma paść niech pada.
  Po teście wszystko działa nadal super.
  Może głupio myślę, ale waga jako taka ważyła by w większym zakresie gdyby nie blokada wyniku(error).
  Na ile znam się na elektronice (trochę) to ani przetwornik ani też reszta elektroniki nie ma końca działania na 15kg. Error wyświetla jakaś ustawiona na wartość 15kg. elektronika.

  Czy nie można tego jakoś przestawić? Np.20kg.
 • Level 14  
  Zapytam jutro znajomego, który siedzi w wagach od lat ( projektowanie, montaż, kalibracja) i przekażę, jeśli dowiem się czegoś interesującego - ja znam zasadę działania o tyle, że budowałem dozowniki wagowe na miernikach z przetwornikami tensometrycznymi i chciałem z grubsza wiedzieć, z czym to się je. Podaj dokładnie typ wagi. Myślę, że można spróbować jeszcze jednego fortelu - położyć na pomoście masę 5 kg i wytarować wagę. Jeśli nie pokaże błędu, tylko wynik -5 ( a niektóre wagi tak mają) - już masz pomiar do 20 kg. Trzeba tylko będzie wozić z sobą odważnik, ale to można przeżyć.
 • Level 27  
  Typ wagi to CT15 -lubelska fabryka wag.

  Jeszcze raz wielkie dzięki za zainteresowanie.

  Pozdrawiam
 • Level 14  
  Jedną rzecz udało mi się wyjaśnić : nie uda się dla tej wagi podstęp z wytarowaniem , aby zwiększyć zakres - tara + netto = zakres. Można zmienić program wagi, tylko ponoć Lubelska Fabryka Wag niechętnie udostępnia wszelkie informacje na ten temat. Jeżeli coś się więcej dowiem ( kolega drąży temat) - przekażę wieści.
  Pozdrawiam.
 • Level 26  
  Witam. Waga typu CT-15 była zaprojektowana jako urządzenie do pracy w sklepie i przewidziano jedynie opcję 15 kg maksimum. Nie ma możliwości programowo zmienić zakresu wyświetlania. Odnośnie przetwornika - tensometry stosowane były dwóch typów stalowy i aluminiowy. Nośność 15 lub 20 kg max. Nie polecam przeciążania można je dosyć łatwo uszkodzić. Oczywiście powolne i delikatne stawianie nie powinno zaszkodzić. A tak na marginesie. Obecnie wagę o nośności ok 30 kg można kupić za kilkaset zł.
 • Level 37  
  Wróćmy do początku - musi to być waga elektroniczna? Czy wystarczy taka która waży?