Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iskrownik z "Flashu" z aparatu.

30 Mar 2008 19:46 2687 11
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich na forum jest to mój pierwszy post.
    Chodzi mi o to czy można zrobić z układu do lampy błyskowej z aparatu Iskrownik. Pisze dlatego iż potrzebuje mocny iskrownik. Obecnie mam właśnie taki układ z aparatu i łatwo można zobaczyć duży kondensator w którym gromadzi sie ładunek. Sprawdzałem miernikiem i jest tam chyba 2000v albo 20000v (po naładowaniu kondensatora przyciskiem do tego przeznaczonym) mam tez do tego "spust" także działa to jako takie coś do oślepiania ludzi :P Zasalane jest 1 paluszkiem.

proszę o szybka odpowiedz i Pozdrawiam :sm9:
  • Poziom 43  
    Iskrownik to element stosowany do zabezpieczenia przed przepięciami. Są to w zasadzie dwa druty wpięte w zasilanie i zbliżone do siebie na małą odległość zależną od napięcia jakie mają tłumić. Stosowane raczej w energetyce. W elektronice stosuje się warystory, odgromniki (czasem), transile - zależnie od zabezpieczanego obwodu. Tobie pewnie chodzi o palnik ksenonowy generujący silne, krótkie błyski. Jak chcesz coś mocniejszego to zdobądź jakiś większy palnik. Elektronika też będzie mocniejsza pod niego.
  • Poziom 9  
    tzn. Mnie zależy na iskrze, To ma być coś na wzór iskrownika z zapalniczki tylko że troszkę większej mocy, myślę że przy wysokim napięciu jakie sie gromadzi w tym kondensatorze bez problemu sie da to zrobić
  • Poziom 9  
    No tak tam jest wszystko o wysokim napięciu ale ja potrzebuje zęby mi ktoś powiedział czy da się ten układ jakoś przerobić żeby generował iskrę
  • Poziom 43  
    A kto powiedział że iskry osiąga się przy niskim napięciu? Na 1 mm w powietrzu trzeba jakieś 3kV. To wyładowanie ma być jakieś jednorazowe czy powtarzające się regularnie?
  • Poziom 9  
    hehe dobra powiem wprost, to ma służyć do odpalania "potato gun'a" czyli ma zapalać gaz. chciałbym żeby iskra osiągała długość około 1cm tak jak w iskrownikach z zapalniczek
  • Poziom 28  
    tam nie zrobisz większej iskry jak 0.3mm ;P pozatym tam nie ma 20kV :) tylko około 200V
  • Poziom 9  
    a jakis moze ktoś ma pomysł :p jak odpalac potato guna :P
  • Poziom 43  
    Może jakby w przetwornicy nawinąć więcej drutu na wtórne, dać kondensator o małej pojemności ale na wyyyyyższe napięcie i elektrody całkiem blisko to może by zadziałało. Może paralizatorów poszukaj i zobacz co tam podobnie wygląda bo chyba były nawet na elektrodzie.
  • Poziom 9  
    xD teraz sie robi nie ciekawie bo jeszce kogoś zabije paralizatorem :P nie no żartuje poszukam. dzieki za informacje :)
  • Specjalista - systemy grzewcze
    peku666 napisał:
    a jakis moze ktoś ma pomysł :p jak odpalac potato guna :P

Witam.
    A nie prościej kupić na targu zapalarkę do gazu zasilaną jedną baterią R6?
    Ja taką kupiłem rok temu za 5 zł. i jak do tej pory to świetnie się sprawdza. Elektrody zapłonowe ma w odległości około 4 mm, i po między nimi strzela iskrę. Generuje parę iskier na sekundę.
    Pozdrawiam.