Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uniden HR2510 - prawdopodobnie uszkodzona końcówka mocy

SQ9MEM 31 Mar 2008 21:53 3375 26
Tespol
    SQ9MEM
    Level 29  
    Mam pewien problem z HR-em 2510. Objaw - brak jakiejkolwiek mocy wyjściowej. Wyniki pomiarów - pre-driver: zgodne z serwisówką, driver - również (prawie, są pewne odchyły), końcówka mocy - baza przy RX 0V, przy TX 0.6V (powinno być według serwisówki 0.4V), kolektor przy TX i RX - 12V (są nieznaczne zmiany, ale w granicach kilku miliwoltów). Niestety na chwilę obecną nie mam możliwości obejrzenia przebiegów oscyloskopem, pomiary wykonane Metex-em M-3860D na zakresie prądu stałego. Miernik mocy wskazuje "0" (wskazówka nawet nie drgnie). Czy miał ktoś może doświadczenie z tym radiem i może potwierdzić na podstawie tych pomiarów uszkodzenie końcówki ?
    PS. Napięcie zasilania radia to 12V (niestety tylko taki zasilacz mam pod ręką). Oscyloskop znacznie by mi ułatwił sprawę, ale jest dopiero w drodze do mnie.
  • Tespol
    sq6ade
    Level 40  
    Oscyloskop jest tu zbędny. Wystarczy sonda w.cz.
    Podmień MRFa na byle 2sc2078 i jak pojawi się jakakolwiek moc to wiadmo co zwalone.
    SQ9MEM
    Level 29  
    No i chyba tak zrobię. A sondy aktualnie nie mam pod ręką (została 200 km od mojego miejsca zamieszkania, a budować jednorazówki mi się nie chce). Gdzieś jakiś 2sc2078 mi się walał, więc wstawię i zobaczymy co dalej.
    Dzięki za poradę, nie pomyślałem.

PS. Wlutowałem 2SC2078 (oczywiście z uwzględnieniem zamiany nóżek). Efekt identyczny - napięcia na bazie to samo (0.6V przy TX), na kolektorze dalej około 12V i kilka miliwoltów spadku przy nadawaniu.
    Koliber-Kraków
    Level 16  
    NIe ma schematu ale czy przed bazą jest jaki rezystor?może warto go sprawdzic.
    SQ9MEM
    Level 29  
    Bezpośrednio przed bazą nie (z driverem końcówka jest sprzęgnięta pojemnością). Za to pojawia się dziwna rzecz przy próbie regulacji prądu spoczynkowego końcówki (zrobiłem to w celach testowych) - po wyjęciu zwory między punktami TP4 i TP3 prąd rośnie (od mniej więcej 20 mA) bardzo powoli w miarę upływu czasu. Nie mam pewności, czy podłożony 2SC2078 był sprawny, dziś będe mieć w 100% sprawny egzemplarz.
    Koliber-Kraków
    Level 16  
    Sprawdzałes na wylutowanym trazystorze testerem diod czy prawidłowo pokazuje wartośći baza kolektor i baza emiter ?
    SQ9MEM
    Level 29  
    SQ6ADE - napisałem wcześniej tak: "Wlutowałem 2SC2078 (oczywiście z uwzględnieniem zamiany nóżek)".
  • Tespol
    sq6ade
    Level 40  
    Ok - umkneło mi to . A spróbuj z wylutowanym tranzystorem zewrzeć miejsce po bazie z miejscem po kolektorze poprzez kondensator kilkaset pF. Zobacz czy wychodzi wtedy moc z drivera.
    Koliber-Kraków
    Level 16  
    A w jakich okolicznościach znikła ta moc?
    SQ9MEM
    Level 29  
    Prawdę mówiąc nie wiem w jakich okolicznościach - dostałem to radio z uszkodzonym syntezerem (oscylator kwarcowy się posypał), po naprawie okazało się, że nie ma mocy. Odnośnie próby z kondensatorem - wstawiłem 560 pF, również brak jakiejkolwiek mocy - wychodzi na to, że w obwodzie drivera mimo pozytywnych wyników pomiarów jest błąd.
    Koliber-Kraków
    Level 16  
    Czy może ktoś grzebał przy obwodach? Może trzeba zetroic.Warto też sprawdzic dławiki czasem te mało prądowe sie przegrzewają.
    SQ9MEM
    Level 29  
    Nikt nie grzebał, a ewentualne rozstrojenie w żaden sposób nie może wpłynąć na to, że nie ma w ogóle mocy. Kolega chyba chce mi pomóc bardziej zepsuć to radio.
    Koliber-Kraków
    Level 16  
    Ale rozstrojenie może ją poważnie ograniczyć jeśli wzmacniacz nie bedzie pracował w częstotliwości.Po to sie robi filtry. Pozostałe stopnie automatycznie nie bedą miały co wzmacniać. Uruchamiałem ostatnio onwe , brak mocy spowodowany był zimnym lutem oprnika.Ponad to roztrojone były wszystkie obwody.Z tąd te uwagi.
    "Szukajcie a znajdziecie"
    SQ9MEM
    Level 29  
    Ciąg dalszy zabawy z HR-em. Kupiłem dziś nowy driver, bo ze starego nic nie wychodziło. Efekty są takie - przebieg zarówno wchodzi i wychodzi (z drivera), jest podawany na bazę końcówki mocy (poziom napięcia około 700 mV RMS - mierzone oscyloskopem), zamiast końcówki mocy jest wlutowany kondensator i mimo obecności przebiegu sinusoidalnego na bazie (czyli w tej chwili na nóżce kondensatora) z drugiej nóżki kondensatora (przylutowanej do miejsca po kolektorze) nic nie wychodzi - nie ma żadnego przebiegu. Kondensator jest na pewno dobry. Ma ktoś jakieś sugestie ?
    PS. Oczywiście żadna moc nie wychodzi.

AKTUALIZACJA:
    Po wlutowaniu starej końcówki mocy zamiast kondensatora wychodzi moc na poziomie około 300-500 mW (badziewny miernik, więc ciężko dokładnie stwierdzić).
    pietach
    Level 22  
    Może moja wypowiedź nie wiele sie przyda ale napisze co nieco.
    Znajomy krókofalowiec składa mi małe QRP na pasmo 80m.
    Przy uruchamianiu nadajnika na samym driverze wszystko było ok - czysty przebieg.
    Po wlutowaniu końcówki mocy sygnał sie "zepsuł - dostał zniekształceń".
    Po wymianie końcówki mocy nadal to samo.
    Okazało się winny był transformator przy końcówce mocy - błąd w nawijaniu.

Oprócz drivera i końcówki mocy pooglądaj elementy które współpracują razem.
    SQ9MEM
    Level 29  
    Obejrzałem elementy, indukcyjne również, pomierzyłem je, nic nie wskazuje na ich uszkodzenie. Za to jedna rzecz budzi moje obawy - przy wkładaniu mostka łączącego punkty TP2, 3 i 4 (przy wyłączonym nadawaniu) można zaobserwować iskrzenie na uchwytach mostka, co wskazuje na przepływ dużego prądu.
    Nie ma się co oszukiwać - przy naprawie tego radia wychodzą moje braki w wiedzy teoretycznej na temat stopni mocy.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    SQ9MEM wrote:
    przy wkładaniu mostka łączącego punkty TP2, 3 i 4 (przy wyłączonym nadawaniu) można zaobserwować iskrzenie na uchwytach mostka, co wskazuje na przepływ dużego prądu.

Najlepiej włączyc omomierz i sprawdzić zwarcia w zasilaniu oraz ścieżek kolektora PA i bazy PA. Najlepszym miernikiem do sprawdzenia w.cz. jest oczywiście sonda diodowa (2x kondensatory, 2x diody).

Quote:
    Nie ma się co oszukiwać - przy naprawie tego radia wychodzą moje braki w wiedzy teoretycznej na temat stopni mocy.

Bez obrazy , ale tu nie są potrzebne znajomości wiedzy teoretycznej na temat stopni mocy tylko sama praktyka.

Powodzenia . SP5ANJ
    SQ9MEM
    Level 29  
    Dobra, ustaliłem już co się dzieje (kawałek cyny zwierał), pora na wymianę końcówki. Zdecydowałem się na 2SC2312, teraz pytanie jak sensownie dopasować układ pod ten tranzystor - ponoć taką modyfikację opracował kolega tatronic, ale nie ma z nim żadnego kontaktu (potrzebne jest hasło do pliku z tymi modyfikacjami). Czy ktoś przerabiał ten temat stosując ten tranzystor ?
    GREBSON
    Level 20  
    SQ9MEM wrote:
    Dobra, ustaliłem już co się dzieje (kawałek cyny zwierał), pora na wymianę końcówki. Zdecydowałem się na 2SC2312, teraz pytanie jak sensownie dopasować układ pod ten tranzystor - ponoć taką modyfikację opracował kolega tatronic, ale nie ma z nim żadnego kontaktu (potrzebne jest hasło do pliku z tymi modyfikacjami). Czy ktoś przerabiał ten temat stosując ten tranzystor ?

Można bawić się w dobór elementów , lecz i tak więcej jak 4-5 W (12-15W PEP) się z niego nie wyciśnie. Moim zdaniem to wlutować , ustawić odpowiednią moc (4W) i to wszystko. Pozdrawiam
    SQ9MEM
    Level 29  
    Wiem jaką moc można uzyskać, nie o to chodzi. Nie lubię wstawiania elementów "na pałę", a kolega tatronic w jednym z postów jasno określił, że wymagana jest przeróbka elektroniki w przypadku zastosowania tego tranzystora. Po prostu uważam za bezcelowy dobór elementów i ryzykowanie uszkodzenia tranzystora, skoro ktoś już taką przeróbkę dokładnie opracował.
    GREBSON
    Level 20  
    SQ9MEM wrote:
    Wiem jaką moc można uzyskać, nie o to chodzi. Nie lubię wstawiania elementów "na pałę", a kolega tatronic w jednym z postów jasno określił, że wymagana jest przeróbka elektroniki w przypadku zastosowania tego tranzystora. Po prostu uważam za bezcelowy dobór elementów i ryzykowanie uszkodzenia tranzystora, skoro ktoś już taką przeróbkę dokładnie opracował.

Przecież wstawienie tranzystora 2sc2312 przeznaczonego do pracy w końcówkach mocy w paśmie 27MHz nie jest wstawianiem na " pałę " . Obwody są szerokopasmowe po stronie we/wy więc nie może być mowy o niedopasowaniu.
    Możliwe , że kolega Tatronic przećwiczył wykres kołowy Smith'a tranzystora 2sc2312 i dokonał zmian w trafach oraz wartości kondensatorów.
    Pozdrawiam
    SQ9MEM
    Level 29  
    Finalnie radio naprawiłem, było więcej uszkodzeń niż myślałem na początku, uszkodzony był driver, końcówka mocy, kilka cewek (zwarcia międzyzwojowe), podkówka regulacji prądu spoczynkowego końcówki, przy okazji natknąłem się w sklepie na podrabiane 2SC2312. A osobom uznającym jedynie sondy w.cz. polecam wykonanie takiej sondy i skalibrowanie jej tak (nie mając wiarygodnego oryginału), aby pomiary napięć w stopniu mocy umożliwiały dokładne obliczenie prądów tam płynących. Zresztą po co komu oscyloskopy, generatory czy wobulatory skoro wszystko można sondą w.cz. zrobić i się pośmiać z frajerów używających innego sprzętu.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    SQ9MEM wrote:
    ... Zresztą po co komu oscyloskopy, generatory czy wobulatory skoro wszystko można sondą w.cz. zrobić i się pośmiać z frajerów używających innego sprzętu.

OOO właśnie tak trzymać.

Od samego początku czytałem ten temat , aż wreszcie na sam koniec widzę , że SQ9MEM zaczyna być "fachowcem".

Oczywiście warto posiadać sprzęt pomiarowy jak generatory, czestotliwościomierz, zasilacz i PWR-miarkę. Jednak dobry fachowiec , naprawi nadajnik nawet zwykłą sondą diodową.

Pozdrawiam.
    PS. A tak już, to trudno NIE zauwazyć zwarcia na ścieżkach. Proponowałem pomiar prądu spoczynkowego (wszystko byłoby od razu widać).
    sq6ade
    Level 40  
    radiosystem wrote:

Oczywiście warto posiadać sprzęt pomiarowy jak generatory, czestotliwościomierz, zasilacz i PWR-miarkę. Jednak dobry fachowiec , naprawi nadajnik nawet zwykłą sondą diodową.

Też mam jako takie przyrządy ale w większości wypadków nawet po nie nie sięgam bo większość awarii wykrywa się miernikiem uniwersalnym.
    :D
    SQ9MEM
    Level 29  
    Najciekawsze było to, że wyniki pomiaru prądu spoczynkowego były właściwe. Problem z sondą w.cz. jest taki, że źle wykalibrowana wcale nie pomoże, a dobrze wykalibrowany oscyloskop przełączony na sprzęganie AC pokaże to samo co dobra sonda. Zresztą niektórzy wolą używać V-640 do pomiarów napięć w.cz. , a ja wolę używać oscyloskopu bo go mam, a V-640 nie. Co do sond to u mnie w Krakowie jest problem z dostępnością od ręki diod AAP152 czy AAP153, można kupić tylko 1N34, które się do niczego nie nadają. Moja stara, radziecka sonda została u znajomego i wątpię, żebym ją kiedykolwiek odzyskał. Podsumowując to radio napsuło mi dość nerwów, przy okazji wyleczyłem się z używania do pomiaru mocy marnych SWR-miarek na pasmo CB - to się nadaje do wywalenia w kosz, a nie do wykonywania jakichkolwiek sensownych pomiarów.