Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie roletami sterownikiem plc

05 Apr 2008 14:09 19181 30
 • Level 23  
  Witam!

  Poprosze o najtansze rozwiazanie na sterowanie roleta przy pomocy central SATEL.

  Moderated By norbert.s.:

  Po co były te wykrzykniki w tytule?

  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • OptexOptex
 • Level 14  
  W jaki sposób chcesz to wysterować? Pilotem, z manipulatora, timerami?. Sam układ wykonawczy to albo wyjścia OC jeśli sterowniki rolet posiadają odpowiednie wejścia (lub jeśli zastosujesz przekaźniki), albo przy użyciu modułów INT-ORS lub INT-IORS - wówczas sterujesz zasilaniem AC230V sterowników rolet poprzez szynę danych centrali.
  pzdr
 • Level 23  
  man. i wyjscia OC

 • Level 26  
  Jak robiłem to na radiolinii Elmesa - podpiąłem pod dwa wejścia:
  pierwsze wejście steruje wyjsciem roleta w górę
  drugie wejście steruje wyjściem roleta w dół
  czas działania wyjścia określiłem na 20 sekund (tyle czasu opuszcza i podnosi się roleta, którą w ten sposób steruję).

  Możesz to zrobić również za pomocą dwóch haseł - wtedy wyjścia programujesz jako (o ile sie nie mylę 84 - sygnalizacja podania hasła) wyzwalane przez np użytkownika nr 5 (wtedy roleta w górę) i przez użytkownika np 6 (wtedy roleta w dół) i podajesz czas zadziałania wyjścia
 • Level 23  
  czy ktos praktykowal to na CA-5?

 • Level 26  
  Tylko Integra
 • Level 20  
  Nie wiem jak kolega ma sterowane rolety, na Integrze można zrobić wszystko i w bardzo prosty sposób bez dodatkowych radiolinii, dajesz przekaźniki na wyjściach za resztę będzie odpowiedzialna centrala, do sterownia możesz wykorzystać np. klawisze strzałek w manipulatorze. Co do CA5 to możesz wyjście zaprogramować jako MONO i możesz go załączać hasło * 7, pamiętaj pomimo iż masz do dyspozycji dwa wyjścia po ustawieniu na nich trybu mono to po podaniu hasła *7 zostaną załączone równocześnie. Polecam przeczytać dokładnie instrukcję, tam wszytko pisze a jak kolega zajmuję się instalacją central alarmowych, to podstawy elektroniki chyba ma opanowane.
 • Level 18  
  Viki B wrote:
  Tylko Integra
  ???
  Użytkownik z tymi uprawnieniami (poprzez wbicie hasła)Sterowanie roletami sterownikiem plc
  lub przy zał lub wył. (wskaznik czuwania)zał system i zamykasz rolety
  a 3-cia opcja to radiolinia i pilocik
 • Level 22  
  A ja mam podpięte pod wyjście ropama + wyjście ca10 przez sterownik F&F i przekazniki w włącznikach rolet.

  1 wyjście podaje krutki stan.
  Pierwsze cyknięcie otwiera drugie zamyka.
  Koszt sterownika to 70 pln a przekażniki ze stykami na 230v i 3A to 1,30 na rolete potrzebujesz 2 sztuki.

 • Level 26  
  pepe33 wrote:
  Viki B wrote:
  Tylko Integra
  ???
  Użytkownik z tymi uprawnieniami (poprzez wbicie hasła)Sterowanie roletami sterownikiem plc
  lub przy zał lub wył. (wskaznik czuwania)zał system i zamykasz rolety
  a 3-cia opcja to radiolinia i pilocik


  pisząc "tylko integra" miałem na myśli to, iż robiłem to tylko na Integrze
 • OptexOptex
 • Level 22  
  W ca5 wyjście programujesz jako przełącznik mono lub bi w zależności jak możesz wysterować czy podając stan na sterownik czy czasowo na przekażniki opcja wyjścia 11 lub 12, a załączenie z klawiatury to
  hasło * 7
  lub
  hasło * 8
  lub wybór z LCD
 • Level 17  
  Mam pytanie odnośnie sterowania roletami w Integra
  Rozumiem, że potrzebny jest dodatkowy moduł expander wyjść (dla większej ilości rolet)
  Ja potrzebuje sterowanie 6 roletami.
  Z tego co zauwazylem przy programowaniu Integry to jest tam taka pozycja 105 - roleta w gore i 106 roleta w dol. więc programuje wyjścia od 6 do 18 kodami na przemian 105 i 106.
  W roletach zamontowane są silniki 230V prądu zmiennego.
  Czy łączymy Integrę bezpośrednio z tymi silnikami czy potrzebne jest jeszcze jakies dodatkowe urządzenie? np sterownik ELMES CH6
  W silnikach są 4 wyprowadzenia:
  1 i 2 - pewnie zasilanie
  3 - 4 - pewnie sterowanie ale nie wiem narazie jak bo jeszcze nie widzialem zaluzji
  (byc moze 3 - podanie przewodu fazowego lub neutral ruch w gore, a 4 ruch w dół)

  przez Elmesa nie widze problemu z zaprogramowaniem, ale moze da sie to zrobic bez ELMESA?
  Irek
 • Level 13  
  Witam Was. Jak rozwiązać kontrolę zamknięcia rolet na kontraktonach w połączeniu z Integrą? Rozumiem, że programuję wyjścia wysoko prądowe na parametr 105 i 106 góra dół rolet i czas zamknięcia otwarcia jakieś 60 s. Po tym czasie chciałbym po zamknięciu kontrolować rolety tylko jak to programowo rozwiązać? Rolety są na osobnej strefie.
 • Level 41  
  Użyj wskaźnika "GOTOWY" [17] przypisując mu kontaktrony ze strefy.
  Jego zadziałanie nastąpi przy końcu naruszenia wszystkich przypisanych linii (po zamknięciu wszystkich rolet).
 • Level 13  
  Pod [17] mam licznikową L2 w wejsciach
 • Level 13  
  Załączam czuwanie strefy nr 2 "Rolety" przypisuję wyjście nr 1 i opisuję rolety dół [106]. Rolety ruszają po zamknięciu wszystkich 12 szt żeby się uzbroił alarm. Jest jeden myk, że przy załączaniu strefy pluje się że jest naruszona i za każdym razem trzeba "1" potwierdzać załącz, pod "2" jest komunikat naruszone wejście nr 15 Rolety
 • Level 41  
  To może zdejmij funkcję PRIORITY (kontrolowane przy załączeniu czuwania) z wej.15
 • Level 13  
  no i tutaj jest kupa bo jest wyłączone a mimo to się pluje
 • Level 41  
  To weź w opcjach [TS]->[opcje]->[opcje różne] wyłącz opcję Wej. przed zał. (przegląd naruszonych / zablokowanych wejść przed załączeniem czuwania)
  lub w DloadX [opcje]->[załączanie czuwania] wyłącz opcję "Przegląd o nar/zablokowanych wejść przed zał. czuwania"

  EDIT - ooo, właśnie tak, jak Kolega powyżej narysował
  znowu razem pisaliśmy...
 • Level 13  
  Jasne dzięki za info. Tyle jest tych opcji. Robiłem teraz klientowi Integre 64 z powiadamianiem GSM Satela i teraz zażyczył sobie jeszcze sterowanie roletami. To co jak to rozwiązać? Mam podzielony dom na dwie strefy: dom oraz rolety. Załączam to 3 różnymi hasłami Tylko dom, Tylko rolety, Wszystko razem. Zastanawiam się nad rozwiązaniem wpisuję hasło uzbrajam alarm wystawiam wyjście rolety dół i strefa Rolety czeka na zamknięcie się wszystkich rolet i wtedy się aktywuje.
 • Level 10  
  Witam

  To i ja się podepnę pod temat i może ktoś mi pomoże bo moi Panowie od alarmów się poddali.

  Posiadam system alarmowy oparty na Satel Integra 64 w domu, mam jednak problem którego nie potrafiła rozwiązać firma instalująca alarm a wiem że jest na pewno do zrobienia.

  Mianowicie alarm jest zintegrowany z centralnym sterowaniem rolet, wraz z załączeniem alarmu rolety się zamykają a przy rozłączeniu otwierają, nie są zrobione jako osobna strefa tylko jakoś wrzucone do samych funkcji zbrojenia i rozbrajania.

  Jest jednak problem gdy chcę rozbroić alarm nie otwierając rolet lub też go uzbroić nie zamykając ich. Do alarmu dokupione zostały jakieś dodatkowe urządzenie by można sterować roletami (wygląda jak jakieś bezpieczniki lub coś takiego)

  Nie jestem profesjonalistą więc ciężko mi się wypowiedzieć w tej kwestii. Ale chciałbym alarm prze konfigurować oraz dodać poniższe funkcjonalności

  Chciałbym dołożyć do systemu pilot z funkcją napadową, uruchamianie 1 przyciskiem na klawiaturze, oraz możliwość uruchomienia opóźnienia w załączeniu alarmu przy użyciu dodatkowego pilota (połączone ze sterowaniem pilotem do bramy garażowej) - od razu piszę że pilot od bramy nie ma możliwości wykorzystania, więc trzeba nowy moduł który połączy się również z bramą (taką możliwość ma)
 • Level 2  
  Proponuję dokupić zewnętrzny moduł radiowy 4 kanałowy z czterokanałowymi pilotami.
  Do tego modułu modułu można podpiąć bramę przesuwną, garażową i rolety. Często stosuję takie rozwiązania. pozostaje 1 kanał np. do sterowania alarmem. Wszystko z jednego pilota. w zewnętrznym radiu są 4 przekaźniki w stanie NO.
 • Level 35  
  Dopisze się bo widze że na temat rolet i versy panuje dziwny mit, bądz nie wiedza. Każda firma której się pytałem mówiła że sie nie da "bezpośrednio" sterować wyjściami. Na elce z resztą było podobnie, kto się nie wypowiadał to twierdził że tylko integra.

  Otóż guzik prawda, da się. Nawet w bardzo prosty sposób i niezależnie od stanu czuwania. Po cholere podnosić rolety przychodząc do domu np w nocy. Wciskamy 3 i # rolety idą w góre. 6# i rolety ida w dół. Jak ktoś jest zainteresowany, lub dalej twierdzi że sie nie da to niech pisze :)

  Oczywiście centralksa seryjna, bez ekspanderów i tym podobnych, trzeba tylko zainwestować 3zł w prosty układzik aby zachować możliwość sterowania każdą roletą z jej włącznika.
 • Level 10  
  można to zrobić ale na przekźnikach, ale że za 3 zl ? Możesz kolego bardziej przybliżyć ta wizję? Byłbym bardzo wdzięczny.
 • Level 35  
  Przekaźnik w hurcie kosztuje 80gr :)

  Dolna część schematu jest przy centralce, w trakcie ciszy na wyjściu jest takie samo napięcie więc przekaźniki przy roletach nie działają. Puszczają napięcie na przyciski z których można sterować rolety.

  W gdy z centralki wyjdzie sygnał w dół lub w góre to zadziała któryś z przekaźników (zmieni się polaryzacja na napięcia na wyjściu). Zadziała któraś grupa przekaźników odcinając zasilanie od włączników, zarazem dając je na odpowiedni kabel w rolecie

  Sterowanie roletami sterownikiem plc
 • Level 32  
  Oczywiście że da się z Versy sterować, bardzo przyjemnie! Byle nie stosować jednocześnie z szybkim sterowaniem zazbrajania przez 0# bo będą pomyłki. Tutaj przypuszczam problem leży w nieznajomości produktu.
 • Level 23  
  Witam!

  Odswierzam temat potrzebuje tez uzyc ochrone zaluzji przed wiatrem poprosze o najbardziej wydajny cenowo i technicznie czujnik wiatru i do tego silnik sterowania czyms takim z mozliwoscia powiazania z Satel`em Integra.

  http://www.webbmarkis.se/markiser/index.php

  Sa gotowce firmy Somfy ale to kosmika cenowa!!

  pozdr
 • Level 1  
  Panowie, u mnie nieco inny problem
  centrala Integra 128WRL i 20 rolet SOMFY Oximo 50S
  Centrala nie połączona z rozdzielnią prądu i nie połączona kablami z mechanizmami rolet
  - czy da się tym sterować bezprzewodowo ?
  Rolety działają na częstotliwości 433 Mhz, natomiast centrala ma radio 868Mhz (ABAX) , można dokupić expander na 433, ale raczej jako odbiornik do pilotów... jakieś pomysły, z góry dziękuję za każdą poradę
 • Level 10  
  Witam. Ja mam sterowanie roletami z pilota elmes. Naruszenie wejścia w integrze aktywuje mi wyjście ma int ors.

  Ale jak zrobic ze gdy uzbrajam system rolety sie opuszczają?
  Jak zrobić ze automatycznie o określonej godzinie sie podnoszą i opuszczają?