Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletami sterownikiem plc

SMDmaniak 05 Kwi 2008 14:09 18242 30
  • #1 05 Kwi 2008 14:09
    SMDmaniak
    Poziom 23  

Witam!

Poprosze o najtansze rozwiazanie na sterowanie roleta przy pomocy central SATEL.

Moderowany przez norbert.s.:

Po co były te wykrzykniki w tytule?

0 29
  • #2 05 Kwi 2008 14:40
    Silverek
    Poziom 14  

W jaki sposób chcesz to wysterować? Pilotem, z manipulatora, timerami?. Sam układ wykonawczy to albo wyjścia OC jeśli sterowniki rolet posiadają odpowiednie wejścia (lub jeśli zastosujesz przekaźniki), albo przy użyciu modułów INT-ORS lub INT-IORS - wówczas sterujesz zasilaniem AC230V sterowników rolet poprzez szynę danych centrali.
    pzdr

0
  • #3 05 Kwi 2008 15:46
    SMDmaniak
    Poziom 23  

man. i wyjscia OC

0
  • #4 05 Kwi 2008 18:34
    Stan-Mar
    Poziom 24  

Jak robiłem to na radiolinii Elmesa - podpiąłem pod dwa wejścia:
    pierwsze wejście steruje wyjsciem roleta w górę
    drugie wejście steruje wyjściem roleta w dół
    czas działania wyjścia określiłem na 20 sekund (tyle czasu opuszcza i podnosi się roleta, którą w ten sposób steruję).

Możesz to zrobić również za pomocą dwóch haseł - wtedy wyjścia programujesz jako (o ile sie nie mylę 84 - sygnalizacja podania hasła) wyzwalane przez np użytkownika nr 5 (wtedy roleta w górę) i przez użytkownika np 6 (wtedy roleta w dół) i podajesz czas zadziałania wyjścia

0
  • #5 05 Kwi 2008 20:05
    SMDmaniak
    Poziom 23  

czy ktos praktykowal to na CA-5?

0
  • #7 05 Kwi 2008 20:46
    joy
    Poziom 20  

Nie wiem jak kolega ma sterowane rolety, na Integrze można zrobić wszystko i w bardzo prosty sposób bez dodatkowych radiolinii, dajesz przekaźniki na wyjściach za resztę będzie odpowiedzialna centrala, do sterownia możesz wykorzystać np. klawisze strzałek w manipulatorze. Co do CA5 to możesz wyjście zaprogramować jako MONO i możesz go załączać hasło * 7, pamiętaj pomimo iż masz do dyspozycji dwa wyjścia po ustawieniu na nich trybu mono to po podaniu hasła *7 zostaną załączone równocześnie. Polecam przeczytać dokładnie instrukcję, tam wszytko pisze a jak kolega zajmuję się instalacją central alarmowych, to podstawy elektroniki chyba ma opanowane.

0
  • #8 05 Kwi 2008 20:47
    pepe33
    Poziom 18  

Viki B napisał:
    Tylko Integra
    ???
    Użytkownik z tymi uprawnieniami (poprzez wbicie hasła)Sterowanie roletami sterownikiem plc
    lub przy zał lub wył. (wskaznik czuwania)zał system i zamykasz rolety
    a 3-cia opcja to radiolinia i pilocik

1
  • #9 05 Kwi 2008 22:19
    CENTURION_ALARMY
    Poziom 22  

A ja mam podpięte pod wyjście ropama + wyjście ca10 przez sterownik F&F i przekazniki w włącznikach rolet.

1 wyjście podaje krutki stan.
    Pierwsze cyknięcie otwiera drugie zamyka.
    Koszt sterownika to 70 pln a przekażniki ze stykami na 230v i 3A to 1,30 na rolete potrzebujesz 2 sztuki.

0
  • #10 06 Kwi 2008 11:51
    Stan-Mar
    Poziom 24  

pepe33 napisał:
    Viki B napisał:
    Tylko Integra
    ???
    Użytkownik z tymi uprawnieniami (poprzez wbicie hasła)Sterowanie roletami sterownikiem plc
    lub przy zał lub wył. (wskaznik czuwania)zał system i zamykasz rolety
    a 3-cia opcja to radiolinia i pilocik

pisząc "tylko integra" miałem na myśli to, iż robiłem to tylko na Integrze

0
  • #11 06 Kwi 2008 21:07
    CENTURION_ALARMY
    Poziom 22  

W ca5 wyjście programujesz jako przełącznik mono lub bi w zależności jak możesz wysterować czy podając stan na sterownik czy czasowo na przekażniki opcja wyjścia 11 lub 12, a załączenie z klawiatury to
    hasło * 7
    lub
    hasło * 8
    lub wybór z LCD

0
  • #12 06 Paź 2009 14:54
    iwi1
    Poziom 17  

Mam pytanie odnośnie sterowania roletami w Integra
    Rozumiem, że potrzebny jest dodatkowy moduł expander wyjść (dla większej ilości rolet)
    Ja potrzebuje sterowanie 6 roletami.
    Z tego co zauwazylem przy programowaniu Integry to jest tam taka pozycja 105 - roleta w gore i 106 roleta w dol. więc programuje wyjścia od 6 do 18 kodami na przemian 105 i 106.
    W roletach zamontowane są silniki 230V prądu zmiennego.
    Czy łączymy Integrę bezpośrednio z tymi silnikami czy potrzebne jest jeszcze jakies dodatkowe urządzenie? np sterownik ELMES CH6
    W silnikach są 4 wyprowadzenia:
    1 i 2 - pewnie zasilanie
    3 - 4 - pewnie sterowanie ale nie wiem narazie jak bo jeszcze nie widzialem zaluzji
    (byc moze 3 - podanie przewodu fazowego lub neutral ruch w gore, a 4 ruch w dół)

przez Elmesa nie widze problemu z zaprogramowaniem, ale moze da sie to zrobic bez ELMESA?
    Irek

0
  • #13 14 Lis 2009 00:26
    Frodek
    Poziom 13  

Witam Was. Jak rozwiązać kontrolę zamknięcia rolet na kontraktonach w połączeniu z Integrą? Rozumiem, że programuję wyjścia wysoko prądowe na parametr 105 i 106 góra dół rolet i czas zamknięcia otwarcia jakieś 60 s. Po tym czasie chciałbym po zamknięciu kontrolować rolety tylko jak to programowo rozwiązać? Rolety są na osobnej strefie.

0
  • #15 15 Lis 2009 03:14
    Frodek
    Poziom 13  

Pod [17] mam licznikową L2 w wejsciach

0
  • #16 15 Lis 2009 12:41
    Frodek
    Poziom 13  

Załączam czuwanie strefy nr 2 "Rolety" przypisuję wyjście nr 1 i opisuję rolety dół [106]. Rolety ruszają po zamknięciu wszystkich 12 szt żeby się uzbroił alarm. Jest jeden myk, że przy załączaniu strefy pluje się że jest naruszona i za każdym razem trzeba "1" potwierdzać załącz, pod "2" jest komunikat naruszone wejście nr 15 Rolety

0
  • #18 15 Lis 2009 12:59
    Frodek
    Poziom 13  

no i tutaj jest kupa bo jest wyłączone a mimo to się pluje

0
  • #20 15 Lis 2009 13:12
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

To weź w opcjach [TS]->[opcje]->[opcje różne] wyłącz opcję Wej. przed zał. (przegląd naruszonych / zablokowanych wejść przed załączeniem czuwania)
    lub w DloadX [opcje]->[załączanie czuwania] wyłącz opcję "Przegląd o nar/zablokowanych wejść przed zał. czuwania"

EDIT - ooo, właśnie tak, jak Kolega powyżej narysował
    znowu razem pisaliśmy...

0
  • #21 15 Lis 2009 14:06
    Frodek
    Poziom 13  

Jasne dzięki za info. Tyle jest tych opcji. Robiłem teraz klientowi Integre 64 z powiadamianiem GSM Satela i teraz zażyczył sobie jeszcze sterowanie roletami. To co jak to rozwiązać? Mam podzielony dom na dwie strefy: dom oraz rolety. Załączam to 3 różnymi hasłami Tylko dom, Tylko rolety, Wszystko razem. Zastanawiam się nad rozwiązaniem wpisuję hasło uzbrajam alarm wystawiam wyjście rolety dół i strefa Rolety czeka na zamknięcie się wszystkich rolet i wtedy się aktywuje.

0
  • #22 06 Sty 2010 14:23
    AdamRogalski
    Poziom 10  

Witam

To i ja się podepnę pod temat i może ktoś mi pomoże bo moi Panowie od alarmów się poddali.

Posiadam system alarmowy oparty na Satel Integra 64 w domu, mam jednak problem którego nie potrafiła rozwiązać firma instalująca alarm a wiem że jest na pewno do zrobienia.

Mianowicie alarm jest zintegrowany z centralnym sterowaniem rolet, wraz z załączeniem alarmu rolety się zamykają a przy rozłączeniu otwierają, nie są zrobione jako osobna strefa tylko jakoś wrzucone do samych funkcji zbrojenia i rozbrajania.

Jest jednak problem gdy chcę rozbroić alarm nie otwierając rolet lub też go uzbroić nie zamykając ich. Do alarmu dokupione zostały jakieś dodatkowe urządzenie by można sterować roletami (wygląda jak jakieś bezpieczniki lub coś takiego)

Nie jestem profesjonalistą więc ciężko mi się wypowiedzieć w tej kwestii. Ale chciałbym alarm prze konfigurować oraz dodać poniższe funkcjonalności

Chciałbym dołożyć do systemu pilot z funkcją napadową, uruchamianie 1 przyciskiem na klawiaturze, oraz możliwość uruchomienia opóźnienia w załączeniu alarmu przy użyciu dodatkowego pilota (połączone ze sterowaniem pilotem do bramy garażowej) - od razu piszę że pilot od bramy nie ma możliwości wykorzystania, więc trzeba nowy moduł który połączy się również z bramą (taką możliwość ma)

0
  • #23 11 Sty 2010 10:50
    Faher
    Poziom 2  

Proponuję dokupić zewnętrzny moduł radiowy 4 kanałowy z czterokanałowymi pilotami.
    Do tego modułu modułu można podpiąć bramę przesuwną, garażową i rolety. Często stosuję takie rozwiązania. pozostaje 1 kanał np. do sterowania alarmem. Wszystko z jednego pilota. w zewnętrznym radiu są 4 przekaźniki w stanie NO.

0
  • #24 31 Sty 2010 10:57
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Dopisze się bo widze że na temat rolet i versy panuje dziwny mit, bądz nie wiedza. Każda firma której się pytałem mówiła że sie nie da "bezpośrednio" sterować wyjściami. Na elce z resztą było podobnie, kto się nie wypowiadał to twierdził że tylko integra.

Otóż guzik prawda, da się. Nawet w bardzo prosty sposób i niezależnie od stanu czuwania. Po cholere podnosić rolety przychodząc do domu np w nocy. Wciskamy 3 i # rolety idą w góre. 6# i rolety ida w dół. Jak ktoś jest zainteresowany, lub dalej twierdzi że sie nie da to niech pisze :)

Oczywiście centralksa seryjna, bez ekspanderów i tym podobnych, trzeba tylko zainwestować 3zł w prosty układzik aby zachować możliwość sterowania każdą roletą z jej włącznika.

0
  • #25 22 Kwi 2010 22:45
    areckiol
    Poziom 10  

można to zrobić ale na przekźnikach, ale że za 3 zl ? Możesz kolego bardziej przybliżyć ta wizję? Byłbym bardzo wdzięczny.

0
  • #26 22 Kwi 2010 23:26
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Przekaźnik w hurcie kosztuje 80gr :)

Dolna część schematu jest przy centralce, w trakcie ciszy na wyjściu jest takie samo napięcie więc przekaźniki przy roletach nie działają. Puszczają napięcie na przyciski z których można sterować rolety.

W gdy z centralki wyjdzie sygnał w dół lub w góre to zadziała któryś z przekaźników (zmieni się polaryzacja na napięcia na wyjściu). Zadziała któraś grupa przekaźników odcinając zasilanie od włączników, zarazem dając je na odpowiedni kabel w rolecie

Sterowanie roletami sterownikiem plc

1
  • #27 22 Kwi 2010 23:35
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Oczywiście że da się z Versy sterować, bardzo przyjemnie! Byle nie stosować jednocześnie z szybkim sterowaniem zazbrajania przez 0# bo będą pomyłki. Tutaj przypuszczam problem leży w nieznajomości produktu.

0
  • #28 14 Lip 2011 00:03
    SMDmaniak
    Poziom 23  

Witam!

Odswierzam temat potrzebuje tez uzyc ochrone zaluzji przed wiatrem poprosze o najbardziej wydajny cenowo i technicznie czujnik wiatru i do tego silnik sterowania czyms takim z mozliwoscia powiazania z Satel`em Integra.

http://www.webbmarkis.se/markiser/index.php

Sa gotowce firmy Somfy ale to kosmika cenowa!!

pozdr

0
  • #29 27 Gru 2011 22:24
    cp3pl
    Poziom 1  

Panowie, u mnie nieco inny problem
    centrala Integra 128WRL i 20 rolet SOMFY Oximo 50S
    Centrala nie połączona z rozdzielnią prądu i nie połączona kablami z mechanizmami rolet
    - czy da się tym sterować bezprzewodowo ?
    Rolety działają na częstotliwości 433 Mhz, natomiast centrala ma radio 868Mhz (ABAX) , można dokupić expander na 433, ale raczej jako odbiornik do pilotów... jakieś pomysły, z góry dziękuję za każdą poradę

1
  • #30 12 Wrz 2012 22:03
    scoobyhome
    Poziom 9  

Witam. Ja mam sterowanie roletami z pilota elmes. Naruszenie wejścia w integrze aktywuje mi wyjście ma int ors.

Ale jak zrobic ze gdy uzbrajam system rolety sie opuszczają?
    Jak zrobić ze automatycznie o określonej godzinie sie podnoszą i opuszczają?

0