logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Lodówka Polar TS230 – zamrażalnik działa, chłodziarka słabo chłodzi, agregat OK

djartiq 08 Kwi 2008 18:59 7407 8
REKLAMA
  • #1 5008240
    djartiq
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam

    Problem polega na tym ze zamrażalnik w wyżej wymienionej lodówce działa bez problemu a pozostała cześć lodówki chłodzi ale bardzo słabo. Agregat pracuje bez zmian załącza sie w podobnych odstępach czasu co zawsze nie zauważyłem zmiany głośności w działaniu. Proszę o odp. co może być przyczyną problemu i jaki byłby ewentualny koszt naprawy

    Informacje z Tabliczki:

    Pojemność - netto 190/15 dm3, brutto 226/15 dm3.
    220V~50Hz 150W 1.4A
    Praca S3-St
    Czynnik R12/0.110 kg
    KLASA N

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 5008553
    as53
    Poziom 16  
    Posty: 102
    Pomógł: 15
    Ocena: 45
    Witam. W tej lodówce koniecznie powinna być pod zamrażalnikiem taca na skropliny oraz w miarę szczelna pokrywa zamrażalnika. Taca powinna być tak ustawiona , aby w tylnej części była szczelina do wyjścia chłodu z zamrażalnika. Ustaw regulator temp. w pozycji środkowej. Uszczelka powinna dobrze przylegać do obudowy(zwróć uwagę na jej dolną część).Lodówkę należy systematycznie rozladzać , aby na zamrażalniku nie zalegała gruba warstwa zlodowacenia. W niedługim czasie będziesz musiał kupić nową lodówkę. Pozdrawiam.
  • #3 5008791
    djartiq
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Lodówka raz na kilka tyg. była rozmrażana i czyszczona regulator i pokrywa ustawione są jak w Twoim opisie także to nie może być przyczyna
  • REKLAMA
  • #4 5010339
    as53
    Poziom 16  
    Posty: 102
    Pomógł: 15
    Ocena: 45
    W takim razie wymień regulator temp. (koszt ok. 40 zł) o ile zamrażalnik działa prawidłowo i lodówka jest szczelna.Oprócz tego pozostaje jeszcze wymiana odwadniacza i gazu ( przy tej czynności jest możliwe sprawdzenie wydajności sprężarki) , ale czy to się opłaca? Właściwą diagnozę postawi napewno fachowiec , ale po "zbadaniu " twojej lodówki.
  • REKLAMA
  • #5 5011551
    djartiq
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Czy to sie opłaca to dobre pytanie :) chyba jednak kolejna wypłatę trzeba przeznaczyć na nową lodówkę :) dzięki za info. Pozdrawiam
  • #6 6014210
    mol68
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Ocena: 2
    mój Polar (niestety nie wiem, jaki typ - 15 lat - lodówka z zamrażarką ) umarł.
    Podejrzewając przekaźnik rozruchowy, wymontowałem go.
    Po potrząśnięciu nim coś w nim mocno rzegota.
    Czy można jakoś np zwierając na krótko sprawdzić, czy agregat jest sprawny?
  • #7 6019844
    bibek10
    Poziom 15  
    Posty: 77
    Pomógł: 10
    Ocena: 26
    mol68 napisał:
    mój Polar (niestety nie wiem, jaki typ - 15 lat - lodówka z zamrażarką ) umarł.
    Podejrzewając przekaźnik rozruchowy, wymontowałem go.
    Po potrząśnięciu nim coś w nim mocno rzegota.
    Czy można jakoś np zwierając na krótko sprawdzić, czy agregat jest sprawny?

    Po potrząśnięciu przekaźnikiem rozruchowym powinno "rzegotać" załóż go z powrotem i wymień termostat bo to raczej on padł
  • #8 6029112
    mol68
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Ocena: 2
    przyjrzałem się dokładniej schematowi. Podłączyłem najpierw na krótko bez przekaźnika rozruchowego - zwarłem uzwojenie rozruchowe i właściwe - agregat wystartował. Założyłem więc przekaźnik rozruchowy - faktycznie po potrząśnięciu nim mocno rzegotało - i to mnie niepokoiło, ale okazało się, że po przebadaniu termostatu, przekaźnik jest w porządku, a termostat jest uszkodzony.
    Nie ma to jak stara lodówka - schemat na tylnej ściance naklejony....
    Zamówiłem nowy termostat - 28zł + 7 zł przesyłka.
    A już myślałem, że to agregat.
    Naciąłem się już raz na super fachowcach od lodówek - wolałem najpierw sam pogrzebać - i chyba z dobrym skutkiem.
    Pozdrawiam, Marek
  • REKLAMA
  • #9 6029521
    jmk
    Poziom 28  
    Posty: 1182
    Pomógł: 101
    Ocena: 328
    Żeby wydatek na termostat miał sens wyregeneruj ten przekaźnik rozruchowy, zanim on zamorduje sprężarkę!!

Podsumowanie tematu

✨ W lodówce Polar TS230 problem polega na prawidłowo działającym zamrażalniku, natomiast chłodziarka słabo chłodzi mimo prawidłowej pracy agregatu. Zalecane jest sprawdzenie i ewentualna wymiana regulatora temperatury (koszt około 40 zł) oraz kontrola szczelności uszczelek i prawidłowego ustawienia tacy na skropliny pod zamrażalnikiem. Należy również regularnie rozmrażać lodówkę, aby zapobiec nadmiernemu zlodowaceniu. W przypadku dalszych problemów możliwa jest wymiana odwadniacza i uzupełnienie czynnika chłodniczego R12, jednak opłacalność naprawy jest wątpliwa. W dyskusji pojawiła się także informacja o uszkodzonym termostacie, który może powodować podobne objawy, a jego wymiana jest stosunkowo tania (około 28 zł plus przesyłka). Przekaźnik rozruchowy agregatu może wydawać charakterystyczne dźwięki, ale niekoniecznie jest uszkodzony; przed wymianą termostatu warto go wyregenerować, aby nie uszkodzić sprężarki. Diagnostyka i naprawa najlepiej przeprowadzone przez fachowca, jednak samodzielna wymiana termostatu i kontrola elementów mogą rozwiązać problem.
REKLAMA