Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Polar TS230

djartiq 08 Apr 2008 18:59 6684 8
    djartiq
    Level 2  
    Witam

Problem polega na tym ze zamrażalnik w wyżej wymienionej lodówce działa bez problemu a pozostała cześć lodówki chłodzi ale bardzo słabo. Agregat pracuje bez zmian załącza sie w podobnych odstępach czasu co zawsze nie zauważyłem zmiany głośności w działaniu. Proszę o odp. co może być przyczyną problemu i jaki byłby ewentualny koszt naprawy

Informacje z Tabliczki:

Pojemność - netto 190/15 dm3, brutto 226/15 dm3.
    220V~50Hz 150W 1.4A
    Praca S3-St
    Czynnik R12/0.110 kg
    KLASA N

Pozdrawiam
    as53
    Level 15  
    Witam. W tej lodówce koniecznie powinna być pod zamrażalnikiem taca na skropliny oraz w miarę szczelna pokrywa zamrażalnika. Taca powinna być tak ustawiona , aby w tylnej części była szczelina do wyjścia chłodu z zamrażalnika. Ustaw regulator temp. w pozycji środkowej. Uszczelka powinna dobrze przylegać do obudowy(zwróć uwagę na jej dolną część).Lodówkę należy systematycznie rozladzać , aby na zamrażalniku nie zalegała gruba warstwa zlodowacenia. W niedługim czasie będziesz musiał kupić nową lodówkę. Pozdrawiam.
    djartiq
    Level 2  
    Lodówka raz na kilka tyg. była rozmrażana i czyszczona regulator i pokrywa ustawione są jak w Twoim opisie także to nie może być przyczyna
    as53
    Level 15  
    W takim razie wymień regulator temp. (koszt ok. 40 zł) o ile zamrażalnik działa prawidłowo i lodówka jest szczelna.Oprócz tego pozostaje jeszcze wymiana odwadniacza i gazu ( przy tej czynności jest możliwe sprawdzenie wydajności sprężarki) , ale czy to się opłaca? Właściwą diagnozę postawi napewno fachowiec , ale po "zbadaniu " twojej lodówki.
    djartiq
    Level 2  
    Czy to sie opłaca to dobre pytanie :) chyba jednak kolejna wypłatę trzeba przeznaczyć na nową lodówkę :) dzięki za info. Pozdrawiam
    mol68
    Level 2  
    mój Polar (niestety nie wiem, jaki typ - 15 lat - lodówka z zamrażarką ) umarł.
    Podejrzewając przekaźnik rozruchowy, wymontowałem go.
    Po potrząśnięciu nim coś w nim mocno rzegota.
    Czy można jakoś np zwierając na krótko sprawdzić, czy agregat jest sprawny?
    bibek10
    Level 14  
    mol68 wrote:
    mój Polar (niestety nie wiem, jaki typ - 15 lat - lodówka z zamrażarką ) umarł.
    Podejrzewając przekaźnik rozruchowy, wymontowałem go.
    Po potrząśnięciu nim coś w nim mocno rzegota.
    Czy można jakoś np zwierając na krótko sprawdzić, czy agregat jest sprawny?

Po potrząśnięciu przekaźnikiem rozruchowym powinno "rzegotać" załóż go z powrotem i wymień termostat bo to raczej on padł
    mol68
    Level 2  
    przyjrzałem się dokładniej schematowi. Podłączyłem najpierw na krótko bez przekaźnika rozruchowego - zwarłem uzwojenie rozruchowe i właściwe - agregat wystartował. Założyłem więc przekaźnik rozruchowy - faktycznie po potrząśnięciu nim mocno rzegotało - i to mnie niepokoiło, ale okazało się, że po przebadaniu termostatu, przekaźnik jest w porządku, a termostat jest uszkodzony.
    Nie ma to jak stara lodówka - schemat na tylnej ściance naklejony....
    Zamówiłem nowy termostat - 28zł + 7 zł przesyłka.
    A już myślałem, że to agregat.
    Naciąłem się już raz na super fachowcach od lodówek - wolałem najpierw sam pogrzebać - i chyba z dobrym skutkiem.
    Pozdrawiam, Marek
    jmk
    Level 28  
    Żeby wydatek na termostat miał sens wyregeneruj ten przekaźnik rozruchowy, zanim on zamorduje sprężarkę!!