logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Brak dostępu do zasobów LAN po reinstalacji systemu - prośba o hasło

zihen 10 Kwi 2008 10:23 1661 14
  • #1 5014101
    zihen
    Poziom 14  
    Posty: 161
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Witam

    Mam w domu dwa koputery polaczone ze soba bezposrednio. Do tej pory bylo wszystko ok. Wczoraj przeinstalowalem system. Skonfigurowalem siec (aresy IP i grupe robocza, wylaczylem firewall, wlaczylem udostepnianie plikow i drukarek). Komputery sie widza, ale nie moge przegladac udostepnionych zasobow. Za kazdym razem jak probuje wejsc na drugiego kompa wyskakuje "Polacz z" i prosi o nazwe uzytkownika i haslo.
    W czym lezy problem?

    Zami
  • #2 5014115
    mietekn
    Poziom 35  
    Posty: 1983
    Pomógł: 400
    Ocena: 161
    Proszę zadając pytanie przybliżać dokładnie zaistniały problem, w tym przypadku wypadało by podać jakich systemów operacyjnych dotyczy pytanie.
  • #3 5014160
    zihen
    Poziom 14  
    Posty: 161
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    System Windows XP Pro PL SP2
    Do tej pory przegladalem zasoby drugiego komputera (udostepnine pliki) bez problemow, system nie pytal mnie o nazwe uzytkownika i haslo.
    Nie wiem czy to jest kwestia jakies uslugi, czy jakas nowa opcja w zabezpieczeniach. Chcialbym ja ewentualnie wylaczyc, aby swobodnie przegladc piki i laczyc sie z drugim komputerem, gry itp.

    Zami
  • #4 5014216
    mietekn
    Poziom 35  
    Posty: 1983
    Pomógł: 400
    Ocena: 161
    Pytania o i użytkownika hasło nie ma w dwóch przypadkach:

    1. jesteśmy zalogowani pod nazwa użytkownika która występuje na drugim komputerze (zapewne po przeinstalowaniu systemu nazwano inaczej użytkownika stąd problem)
    2. Jest włączone proste udostępnianie plików Opcje_folderów->Widok->Użyj prostego udostępniania plików(zalecane)
  • #5 5014236
    zihen
    Poziom 14  
    Posty: 161
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    mietekn napisał:
    Pytania o i użytkownika hasło nie ma w dwóch przypadkach:

    1. jesteśmy zalogowani pod nazwa użytkownika która występuje na drugim komputerze (zapewne po przeinstalowaniu systemu nazwano inaczej użytkownika stąd problem)


    Zgadza sie. Do tej pory mialem roznych uzytkownikow i wszystko bylo ok.
    Tak samo jak mieszkalem w akademiku. Tam bylo 100 komputerow i kazdy przegladal udostepnione zasoby bez wzgledu na nazwe uzytkownika i haslo.

    Cytat:
    2. Jest włączone proste udostępnianie plików Opcje_folderów->Widok->Użyj prostego udostępniania plików(zalecane)


    Na obu komputerach mam ta obcje odznaczona. Zawsze uzywam zaawansowanego.

    Zami
  • #6 5014312
    mietekn
    Poziom 35  
    Posty: 1983
    Pomógł: 400
    Ocena: 161
    Wiec jeśli zaawansowanego to załóż użytkowników na krzyż tzn tak by na obu występowały te same z takimi hasłami i nie będzie problemu.
  • #7 5014334
    zihen
    Poziom 14  
    Posty: 161
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    To nie jest dla mnie rozwiazanie.
    Chce przegladac siec bez wzgledu na uzytkownikow ktorzy w danym momencie pracuja na obu maszynach.
  • #8 5014347
    mietekn
    Poziom 35  
    Posty: 1983
    Pomógł: 400
    Ocena: 161
    Nie musi być dany użytkownik zalogowany, ważne by był założony. Maja być tylko te same konta na obu pozakładane (zdublowane). Nie ważne na którym się pracuje.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Inny sposób to wywołać ze start->uruchom: control userpasswords2
    W zakładce zaawansowane jest zarządzaj hasłami i w tym zapisać na jakiego użytkownika i hasło ma przeglądać zasoby na określonym komputerze w sieci.
  • #9 5014366
    zihen
    Poziom 14  
    Posty: 161
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    Jaki widzisz w tym sens?
    Z komputerow kozystaja rozne osoby, a dublowanie kont powoduje tworzenie dodatkowych pikow, ktore zajmuja iels tam miejsca na dysku.
    Proponowane przez Ciebie rozwiazanie, zupelnie nie wchodzi w gre w przypadku kilku komputerow w sieci.

    Zami
  • #10 5014379
    mietekn
    Poziom 35  
    Posty: 1983
    Pomógł: 400
    Ocena: 161
    Po pierwsze: Jeśli nigdy się na to konto nie zalogujemy to nie założy plików (możemy ustawić by było niewidoczne dla pewności)

    Po drugie podałem po 4 minutach drugi sposób, ten powinien Cie zadowolić (poczytaj wyżej).
  • #11 5014390
    GladiroR
    Poziom 26  
    Posty: 1234
    Pomógł: 54
    Ocena: 35
    Spróbuj zrobić konto gościa...
  • #12 5014494
    l_a_y_s
    Poziom 12  
    Posty: 45
    Ocena: 2
    Zdarza się tak jak komputery są w rożnych grupach roboczych :)
    Mamy za mało info o twoim configu dlatego cieczko odpowiedzieć :)
  • #13 5017631
    zihen
    Poziom 14  
    Posty: 161
    Pomógł: 2
    Ocena: 3
    l_a_y_s napisał:
    Zdarza się tak jak komputery są w rożnych grupach roboczych :)
    Mamy za mało info o twoim configu dlatego cieczko odpowiedzieć :)


    Komputery sa w tej samej grupie.
    Wlaczenie konta gościa na obu komputerach nie dalo rezultatow.

    Zami
  • #14 5017702
    l_a_y_s
    Poziom 12  
    Posty: 45
    Ocena: 2
    [quote="zihen"]
    l_a_y_s napisał:


    Komputery sa w tej samej grupie.
    Wlaczenie konta gościa na obu komputerach nie dalo rezultatow.

    Zami


    No trudno mi pomoc tak na odległość i tak wymieniając po kolei co to może to być, nieznająca hierarchii w twojej sieci :)
    Ale skoro config na serwerze nie blokuje ci portów to może sprawdź firewall’e i antyviry na obu komputerach tez się czasem tak zdarza :)
  • #15 5017707
    chmuri
    Poziom 18  
    Posty: 299
    Pomógł: 14
    Ocena: 13
    a nie można ustawić użytkowników z określonymi prawami dostępu??:)

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy braku dostępu do udostępnionych zasobów sieci LAN między dwoma komputerami po reinstalacji systemu Windows XP Professional PL SP2. Komputery są połączone bezpośrednio, znajdują się w tej samej grupie roboczej, a udostępnianie plików i drukarek jest włączone. Mimo że komputery się widzą, przy próbie dostępu do zasobów pojawia się prośba o nazwę użytkownika i hasło. Przyczyną jest najprawdopodobniej różnica kont użytkowników na obu maszynach lub wyłączona opcja prostego udostępniania plików. Rozwiązania proponowane w dyskusji to: utworzenie identycznych kont użytkowników z tymi samymi hasłami na obu komputerach lub skorzystanie z funkcji zarządzania zapisanymi hasłami w systemie (control userpasswords2). Włączenie konta gościa nie przyniosło efektu. Zwrócono uwagę na konieczność sprawdzenia konfiguracji firewalli i oprogramowania antywirusowego, które mogą blokować dostęp. Problem nie wynika z różnicy grup roboczych, gdyż komputery są w tej samej grupie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA